Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

Završeno prvo izdanje Green Future konferencije: Split i Hrvatska na putu su da postanu centralno mjesto za teme zelene tranzicije

Svi sudionici složili su se da su za uspješan proces zelene tranzicije ključne dva faktora, edukacija i suradnja svih uključenih, počevši od institucija s izvorima financiranja do tehnoloških tvrtki
D.D. / Foto: D.D.12. lipnja 2022. 14:36
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Završeno je prvo izdanje Green Future konferencije u Splitu, događaja koji je okupio međunarodne i domaće tehnološke lidere, tvrtke, institucije, donositelja odluka, znanstvenike i druge dionike iz sektora održivog razvoja. Kroz dva dana trajanja, 50-ak govornika zanimljivim je predavanjima i panelima obradilo temu zelene tranzicije, počevši od tema urbane i e-mobilnosti, zaštite okoliša, financiranja zelenih projekata, digitalizacije poslovanja, energetike, javnih politika, businessa...

Konferenciju je uživo pratilo preko 900 posjetitelja čime se potvrdilo da je tema zelene tranzicije ključna tema današnjice, od interesa svakog društvenog i gospodarskog sektora te kako je iznimno važno razgovarati i što prije implementirati rješenja i politike koja će Europu voditi do klimatske neutralnosti, što i je cilj Europske komisije do 2050. godine.

Tekst se nastavlja nakon oglasa

„Jako sam ponosan što su Split i Hrvatska postali centar svijeta u zelenoj tranziciji i zelenim tehnologijma, pa makar i na par dana.  S Green future konferencijom smo povezali privatni, javni sektor i cijelu zajednicu te okupili europske i svjetske lidere čije ideje prednjače u zelenoj tranziciji, e-mobilnosti i energiji. Stvorili smo jaki ekosustav zelene tranzicije koji ćemo razvijati kroz  godine pred nama i potaknuti sve da Spllit i Hrvatska budu jedan od lidera u tom segmentu. Hvala još jednom Splitu, našim partnerima i sponzorima, te skoro 1000 posjetitelja koji su došli na konferenciju i pokazali nam da smo spremni za zelenu budućnost koja je pred nama“, rekao je Ognjen Bagatin, suorganizator konferencije.

Splitski HNK pokazao se kao izvrsna lokacija za održavanje ovakvog događaja, a Split kao izvrstan domaćin događaju te kao idealna destinacija za kongresni turizam u pred i post sezoni.

„Prije svega, želim se zahvaliti svim posjetiteljima, sponzorima i partnerima, a i cijelom timu bez kojeg realizacija ovog događanja ne bi bila moguća. Cilj nam je pozicionirati Hrvatsku i Split na svjetsku mapu događanja kada se priča o održivosti, zelenoj tranziciji i novim tehnologijama. Mislim da smo s ovim prvim izdanjem Green Future konferencije  i u ovom prekrasnom zdanju Hrvatskog narodnog kazališta na dobrom putu ka tome i dat ćemo sve od sebe da svaka sljedeća godina bude još inspirativnija i bolja“, poručio je Tomislav Buljubašić, suorganizator.

Sudionici kojih je bilo iz brojnih europskih, ali i svjetskih zemalja, počevši od Njemačke, Italije, Švedske, Libanona, Norveške..., imali su samo riječi hvale za ideju konferencije i za organizaciju.

„Mi u Oslu bili smo počašćeni pozivom da svojim prisustvom doprinesemo Green Future konferenciji. Ovo je bila jedinstvena prilika za nastavak suradnje sa Splitom nakon prethodnog zajedničkog EU projekta, URBACT. Ovo je jedna uspješno i profesionalno organizirana konferencija na impresivnom mjestu. Okupljajući regionalnu i međunarodnu mrežu stručnjaka, poduzetnika i javnih dužnosnika, splitski organizatori napravili su jedan dinamičan događaj. Green Future konferencija ima stvarni potencijal za izgradnju povjerenja između svih dionika uključenih u proces zelene tranzicije te za praćenje ideja, inovacija i inicijativa. Što se tiče usporedbe Osla i Splita, poveznice su zanimljive i relevantne. Oba grada imaju povijest temeljenu na pomorskim vezama, a okruženi su atraktivnim prirodnim okruženjem. Kao najmlađa članica EU i na njenoj južnoj periferiji, Hrvatska također ima neke sličnosti s odnosom Norveške, koja je na sjevernom rubu, s ostatkom Europe. Čini se da su mnogi norveški turisti već otkrili Split i dalmatinsku obalu, a Norveška je turistička destinacija za sve veći broj Hrvata“, istaknuo je Peter Austin, savjetnik za planiranje u norveškoj prijestolnici.

Svi sudionici složili su se da su za uspješan proces zelene tranzicije ključna dva faktora, edukacija i suradnja svih uključenih, počevši od institucija s izvorima financiranja do tehnoloških tvrtki.

„Čestitam organizatorima na vrlo zanimljivoj konferenciji čiji smatram da je najveći uspjeh što je oko iznimno bitne i aktualne teme održivosti okupila ljude potpuno različitih interesa i područja djelovanja. Predavanje koje sam održala fokusiralo se na temu budućnosti energetike, inteligentnih zgrada i gradova te prikazalo rezultate zanimljivih stručnih i istraživačkih projekata koje provodi Laboratorij za energetsku učinkovitost Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. Kroz brojne suradnje s industrijom na konkretnim projektima povećanja učinkovitosti i inteligencije energetskih sustava, pokazuje se da ne postoji jedna tehnologija koja će riješiti sve naše probleme, već se radi o kombinaciji tehnologija te međusobnoj optimizaciji i komunikaciji svih dionika energetske mreže. Također, za postizanje održivih rješenja koja nisu greenwashing već ozbiljna poboljšanja od statusa quo, iznimno je bitna suradnja svih struka, od konceptualne faze razvoja. Primjerice, kod planiranja nove zgrade ili rekonstrukcije stare postoji nebrojeno primjera o tome da tradicionalni, zastarjeli pristup u kojem planiranje započinje od arhitekture i građevine, a tek kasnije se priključuju ostale struke daje rješenja koja su daleko od optimalnih u kontekstu održivosti, investicije, kvalitete života. Stoga je svjetski trendovi idu u smjeru interdisciplinarnosti gdje sve struke ravnopravno sudjeluju u razradi idejnog rješenja, a što je jedini ispravni način da se pronađe zaista optimalno, održivo rješenje“, poručila je Tea Žakula, izvanredna profesorica na Fakultetu strojarstva i brodogradnje te voditeljica laboratorija za energetsku učinkovitost.

Osim podijeljenog znanja i iskustava kroz centralni dio rasporeda, Green Future konferencija ponudila je i atraktivne side događaje, od kojih je svakako najvažniji Startup Challenge - natjecanje u organizaciji Infobipa kroz koje je 20 odabranih startupa dobilo mentorske preporuke od izvrsnog žirija te iznijelo svoje pitcheve s odličnim green tech idejama. Financijsku nagradu od 10.000 američkih dolara prema odluci žirija dobio je startup Climatig, a 50.000 američkih dolara iz nagradnog fonda "Green Communication Awards" u uslugama Infobipa, prema odluci Startup Tribe Teama, podijeljeno je između startupaMust Had (25.000 USD), Uroasis (15.000 USD) i Silvan (25.000 USD).

Dvije najveće hrvatske tehnološke tvrtke i dva jedina hrvatska unicorna, Infobip i Rimac, prepoznali su važnost i bili glavni pokrovitelji Green Future konferencije. Zlatni sponzori bili su OTP banka, A1, Bosch i Mastercard, dok su sponzori bili Daikin, Končar i Ernst & Young. Prijatelji konferencije u prvom izdanju bili su Professio energija, Hrvatska gospodarska komora, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Grad Split i Hajduk. Konferenciju su podržavali i Dwelt, Eutopia, GBC HUB, Hrvatski savjet za zelenu gradnju, Strujni krug, Business Phychology Lab, Julia Teamgeist, Prirodoslovno-matematičkifakultet, Filozofski fakultet te Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu, Savez izviđača Hrvatske, Toco, Green Split Blue, Fabrique, Hortus, Martinis Marchi, CMS, Parkovi i nasadi, te Botanica Pologrina. Organizacijski partneri su tvrtke Profico, Vajt i Poduzetnik.

Partneri konferencije bili su još i Aspira College, Hotel Cornaro, Galaxy Travel, Paradox Hospitality, Four Systems te Jana te Porsche.Medijski pokrovitelji konferencije bili su 24sata, Media Servis, Dalmatinski portal, Linker, Ibex Publishing, Split Tech City, Radio Dalmacija i Total Croatia News.

green-future-konferencija-split (1)
GALERIJA
Kliknite za pregled
Moja reakcija na članak je...
Ljubav
0
Haha
0
Nice
1
What?
0
Laž
0
Sad
1
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Cijene zakupa poljoprivrednog zemljišta blago porasle
9
min
Cijene zakupa poljoprivrednog zemljišta blago porasle
Istra slavila u Varaždinu i skočila na treće mjesto SHNL-a
14
min
Istra slavila u Varaždinu i skočila na treće mjesto SHNL-a
Baby boom kod našićkih vatrogasaca - rodilo se osmero djece u 11 mjeseci
29
min
Baby boom kod našićkih vatrogasaca - rodilo se osmero djece u 11 mjeseci
Milanović na obljetnici HVU-a: U zbunjenoj Europi Hrvatska mora gledati svoj interes
38
min
Milanović na obljetnici HVU-a: U zbunjenoj Europi Hrvatska mora gledati svoj interes
Tragedija na Kupresu: Iznenada preminuo bivši načelnik Perica Romić (41), iza njega ostalo petero djece
1
sat
Tragedija na Kupresu: Iznenada preminuo bivši načelnik Perica Romić (41), iza njega ostalo petero djece
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Ekipu na duhovnoj obnovi u Zagrebu oduševio dolazak poznatog Hrvata
    Ekipu na duhovnoj obnovi u Zagrebu oduševio dolazak poznatog Hrvata
    18. prosinca 2025. 21:12
  • Divlje svinje haraju istočnim splitskim naseljem: "Napravile su veliku štetu u vrtu, susjedu su ušle u maslinike"
    Divlje svinje haraju istočnim splitskim naseljem: "Napravile su veliku štetu u vrtu, susjedu su ušle u maslinike"
    19. prosinca 2025. 02:06
  • Vremenska "koplja" nad nama se lome baš na Božić. Mogao bi to biti uvod u dolazak prave zime
    Vremenska "koplja" nad nama se lome baš na Božić. Mogao bi to biti uvod u dolazak prave zime
    19. prosinca 2025. 02:23
  • ANKETA Podržavate li gradonačelnicu koja je uklonila HOS-ov mural?
    ANKETA Podržavate li gradonačelnicu koja je uklonila HOS-ov mural?
    18. prosinca 2025. 22:42
  • Stipe u 3 ujutro “posudio” biciklu i cijeli Omiš nasmijao do suza!
    Stipe u 3 ujutro “posudio” biciklu i cijeli Omiš nasmijao do suza!
    19. prosinca 2025. 13:14
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
Copyright © 2017-2025 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.