Makarska ozbiljno promišlja svoju turističku budućnost, a projekt obnove zaseoka Kotišina i izgradnje multimedijalnog centra u povijesnoj utvrdi Veliki kaštel bitno će doprinijeti turističkoj i kulturnoj ponudi cijeloj ovog područja.
Radi se o projektu revitalizacije kulturno povijesne baštine zaseoka Kotišina. Zaseok Kotišina je dio grada Makarske, nalazi se podno Biokova i poznat je po svom botaničkom vrtu sa samoniklim biljem. Čitav ovaj lokalitet obiluje i bogatom kulturno povijesnom baštinom. Tu se nalazi najstariji spomenik na širem području Makarskog primorja, a radi se o crkvici svetog Martina i jako atraktivnoj utvrdi koja se zove Veliki kaštel.
Veliki kaštel je doslovno izgrađen u živoj stijeni i već je i sada, iako razrušen i derutan, jako atraktivan. Tu je i crkvica svetog Ante, koja je u nešto boljem stanju i koja se također planira obuhvatiti ovim projektom. Projekt revitalizacije kulturno povijesne baštine prijavljen je na natječaj Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, koji je izašao 2016. godine. Grad Makarska je kao nositelj projekta pripremala dokumentaciju oko godinu dana. Na čelu radne skupine ovog projekta je makarski gradonačelnik Jure Brkan.
Voditeljica projekta je Lidija Vukadin Vranješ, inače ravnateljica JU Makarska razvojna agencija - Mara. Za Dalmacija Danas je pojasnila pojedinosti ovog projekta.
- Na natječaj smo se javili u ožujku, a koliko je to komplicirana procedura najbolje govori činjenica da smo tek nakon godinu i pol dana dobili odluku o financiranju. Partneri u ovom projektu su Turistička zajednica grada Makarske, Park prirode Biokovo i turistička agencija, koja je inače jako aktivna u gradu, a to je Tip Extreme.
Projekt je obuhvatio rekonstrukciju crkve svetog Martina i oživljavanje područja oko crkvice u "bird watching" (eng. promatranje ptica) s obzirom na to da je ovaj dio zaštićen kao područje značajno za očuvanje ptica u ekološkoj mreži Natura 2000. U rekonstrukciju i obnovu utvrde Veliki kaštel uključena je i implementacija najsuvremenijeg multimedijalnog centra unutar utvrde koji će interpretirati kulturnu i prirodnu baštinu čitavog područja. Znači imamo kulturno - povijesni dio, etnološki dio, etnobotaniku i posebno, prirodnu baštinu.
Treći element projekta odnosi se na obnovu crkvice svetog Ante i uređenje šimatorija u kazalište na otvorenom. Ovaj predio je uistinu zanimljiv jer već i sada izgleda kao nekakva pozornica u prirodi. Izradit će se u suhozidu, a ovim projektom smo već obuhvatili i nabavu rasvjete i razglasa, tako da bi ova pozornica trebala uistinu biti platforma za razvoj raznoraznih kulturno - umjetničkih događanja u gradu Makarskoj.
Osim toga, uključene su i aktivnosti razvoja etnološke zbirke na otvorenom, duž čitavog sela. Dakle, radit će se replike etnoloških predmeta i smjestiti na raznim lokacijama u selu. Uključili smo i razvoj biciklističkih odmorišta na postojećoj pješačko-biciklističkoj stazi od Makarske do sela Kotišina i razvoj čitavog vizuala, interpretacijske table, klupe, smjerokazi i tako dalje - kazuje nam voditeljica projekte.
Ovaj projekt ima i gospodarsku dimenziju.
- Kao partnera smo uključili i gospodarski subjekt, odnosno turističku agenciju Tip Extreme koja već sada radi na razvoju raznoraznih turističkih ruta. Imamo već isplanirane dvije turističke rute, jedna promovira kulturni turizam, dok je druga s naglaskom na aktivni turizam.
Ovaj projekt će uvelike doprinijeti razvoju sadržaja i ponude u gradu Makarskoj s naglaskom na kulturni, ali i aktivni turizam, a nadamo se i da će biti platforma za razvoj malog i srednjeg poduzetništva, da će se aktivirati i mještani sela Kotišina i da će ovaj projekt itekako oplemeniti privatni sektor - pojašnjava Vukadin Vranješ.
Kako se može doći do sela Kotišina?
- Mi smo prije nekoliko godina aplicirali baš tu pješačko - biciklističku stazu na natječaju Splitsko - dalmatinske županije "Tematske staze" i dobili smo novac za markiranje staze, tako da se može za dvadesetak minuta i to u prekrasnom prirodnom okruženju, doći u selo Kotišina, a vrlo je jednostavno doći i autom.
Tko je osmislio multimedijalni centar u Velikom kaštelu i po čemu će biti drugačiji od drugih sličnih centara u Hrvatskoj?
- Projektni tim je sastavljen od grafičkih dizajnera, likovnih umjetnika, stručnjaka za etnobotaniku i kulturnu baštinu. Znači, paleta stručnjaka je doista široka, a u osmišljavanju su sudjelovali i mještani. Multimedija koji je autorski tim unio u projekt dolazi iz Italije i ima dosta toga što još nije viđeno kod nas, a ja bih istaknula neurološku kapu. Kad stavite ovu kapu na glavu, ona se povezuje s vašim impulsima u mozgu i prikazuje vaše raspoloženje. Ako ste loše raspoloženi prikazuje jako loše vrijeme s grmljavinom i munjama, a ako ste lijepo raspoloženi bude lijepo sunčano i prikazuju se zaštićene vrste botaničkog vrta.
Kako će multimedijalni centar izgledati?
- Kaštel ima pet etaža koje nisu toliko velike, jer se ipak radi o fortifikacijskom objektu koji je služio u svrhu obrane Makarske, a uredit ćemo ih prema konzervatorskim smjernicama. U prizemlju ima špilja koja se još uvijek istražuje i u njoj su nađeni neki povijesni ostaci. Tu će biti povijesni dio, info put i mala garderoba, a dalje se priča razvija na kulturnu baštinu čitavog područja. Na sljedećoj etaži je multimedija koja prikazuje etnologiju područja, odnosno, kako se nekad živjelo. Zadnje dvije etaže su posvećene prirodnoj baštini s obzirom na to da je ovo područje zaštićeno područje unutar ekološke mreže. Ispred utvrde se nalazi botanički vrt Kotišina. Imamo zaista široku paletu zaštićenih vrsta i biljnog i životinjskog svijeta i to smo maksimalno iskoristili.
Kad počinju radovi?
- Trenutno rješavamo administrativni dio sa Središnjom agencijom za financiranje i ugovaranje poslova EU i već krajem mjeseca ćemo pokrenuti postupke javne nabave za građevinske radove. Taj postupak traje minimalno dva mjeseca i nakon toga odmah krećemo s radovima. Inače, za provedbu projekta imamo definiran projektni tim, sastavljen od strane svih partnera na projektu. Konzervatorski odjel u Splitu će imenovati nadzor. Temeljem ugovora s Ministarstvom i Središnjom agencijom očekujemo da radove završimo unutar 29 mjeseci od potpisivanja ugovora u kolovozu 2017. Ovo su objekti koji su zaštićeni kao kulturno dobro, nije lako raditi na njima. Moramo biti oprezni i očekivati određene rizike, ali projekt je dobro isplaniran i očekujemo da ćemo sve uspješno realizirati u roku.
Očekujete li da će ovaj projekt podići makarski turizam na jednu novu razinu?
- Naravno. Radi se o sadržajima kakve nemamo na području, ne samo Makarske rivijere, nego ni na području Splitsko - dalmatinske županije. Imaju segmente kulturne, prirodne baštine, ekologije i botanike. To je jedan projekt koji će definitivno promijeniti trenutno stanje turizma u gradu, a nadam se i privući strukturu gostiju koja žudi za ovakvim sadržajima.