Prema prvoj procjeni Eurostata, inflacija u Hrvatskoj mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC) u siječnju 2025. porasla je na pet posto, dok je u prosincu 2024. iznosila 4,5 posto. Temeljna inflacija također je ubrzala, s 4,6 posto na 4,7 posto, pri čemu je najveći utjecaj imalo povećanje cijena energije i usluga.
Podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju da je inflacija mjerena nacionalnim indeksom potrošačkih cijena (IPC) u siječnju iznosila četiri posto, dok je u prosincu bila 3,4 posto. Ovaj indeks ne uključuje potrošnju stranih gostiju i institucionalnih kućanstava poput obrazovnih, zdravstvenih i vjerskih institucija.
KATASTROFA Hrvatska s uvjerljivo najvećom inflacijom u eurozoni, dodatno je ubrzala
Najveći porast cijena zabilježen kod energije i usluga
Prema analizi Hrvatske narodne banke (HNB), najveći utjecaj na ubrzanje inflacije u siječnju imao je rast cijena energije, koja je zabilježila skok s 2,4 posto u prosincu na 5,3 posto u siječnju, prvenstveno zbog poskupljenja naftnih derivata i električne energije.
Inflacija cijena usluga također je značajno porasla, s 7,7 posto u prosincu na 8,2 posto u siječnju, dok je inflacija cijena hrane blago porasla s 5,3 posto na 5,4 posto. S druge strane, inflacija cijena industrijskih proizvoda bilježi blago usporavanje, s 0,8 posto u prosincu na 0,6 posto u siječnju.
Iz HNB-a ističu kako su usluge i dalje ključna komponenta koja najviše pridonosi ukupnom inflacijskom kretanju. Tako je ukupna inflacija od pet posto najvećim dijelom rezultat rasta cijena usluga (2,6 postotnih bodova) i hrane (1,6 postotnih bodova).
Na razini cijelog europodručja, inflacija je također zabilježila blagi rast. U siječnju 2025. iznosila je 2,5 posto, dok je mjesec ranije bila 2,4 posto. Time se povećala razlika između inflacije u Hrvatskoj i prosjeka eurozone, što pokazuje kako su inflatorni pritisci u Hrvatskoj izraženiji nego u ostatku zajedničkog tržišta.
Inflacijski pritisci ostaju izraženi
Analitičari HNB-a naglašavaju kako siječanjsko ubrzavanje inflacije odražava trenutne inflatorne pritiske, osobito u segmentu energije i usluga, dok su bazni učinci igrali manju ulogu. Mjesečna inflacija u siječnju bila je iznad svoje povijesno uobičajene razine za sve glavne komponente, osim industrijskih proizvoda. Godišnja stopa inflacije i dalje ovisi o promjeni potrošačkih cijena iz mjeseca u mjesec te o usporedbi s istim razdobljem prethodne godine. Ako se nastavi rast cijena energije i usluga, inflacijski pritisci mogli bi ostati izraženi i u nadolazećim mjesecima.