Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • SPLITSKI OSOBENJACI
    • Splitski portuni
    • Na današnji dan
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • SPLITSKI OSOBENJACI
    • Splitski portuni
    • Na današnji dan
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

Split bilježi povijesni iskorak: Prvi pacijent uspješno liječen najmodernijom metodom zračenja

Za razliku od klasične radioterapije prilikom koje se svakodnevno daju male doze zračenja tokom više tjedana, kod stereotaksije daje se jedna ili nekoliko vrlo visokih doza koje imaju ablativni učinak
D.D. / Foto: Press4. prosinca 2025. 10:56
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

U Klinici za onkologiju i radioterapiju Kliničkog bolničkog centra Split započeli su s primjenom nove metode liječenja – stereotaksijskom radioterapijom koja koristi linearni akcelerator za vrlo precizno zračenje tumora. Riječ je najsuvremenijoj metodi onkološkog liječenja izrazito značajnoj za daljnje unapređenje onkološke skrbi pacijenata kojih gravitiraju splitskoj bolnici.

Tekst se nastavlja nakon oglasa

Stereotaksijska radioterapija omogućuje da se malim, jasno definiranim tumorima isporuči visoka doza zračenja u jednoj ili vrlo malom broju frakcija, uz minimalan učinak na okolno zdravo tkivo. Za razliku od klasične radioterapije prilikom koje se svakodnevno daju male doze zračenja tokom više tjedana, kod stereotaksije daje se jedna ili nekoliko vrlo visokih doza koje imaju ablativni učinak.

Ministrica zdravstva doc. dr. sc. Irena Hrstić istaknula je da „ovaj projekt donosi modernu i preciznu onkološku skrb svim pacijentima, bez obzira gdje žive - upravo ono čemu težimo u Ministarstvu zdravstva. Zahvaljujemo timu KBC-a Splita čija stručnost i požrtvovnost, uz podršku i ulaganja Vlade od gotovo 10 milijuna eura, čine ovakva postignuća mogućima“.

Plan
GALERIJA
Kliknite za pregled

Iskorak prema suvremenoj onkologiji – sigurnije, brže i učinkovitije terapije

Stereotaksijska radioterapija ulazi na velika vrata u hrvatske onkološke centre kao simbol nove ere preciznog liječenja raka, jer omogućuje da se visoke doze zračenja usmjere gotovo milimetarskom točnošću na tumor uz maksimalnu poštedu zdravog tkiva. Na taj način, većim dozma zračenja i manjim brojem frakcija osiguravamo ishode koji su značajno bolji od onih kada se ordinira klasična radioterapija u specifičnim indikacijama. Druga je prednost brzina ordinacije, za razliku od klasične radioterapije koja često traje tjednima, ovakav oblik liječenja u mnogim slučajevima završava u svega nekoliko frakcija, što pacijentima olakšava organizaciju života i smanjuje broj dolazaka u bolnicu.

Primjenjuje se u liječenju širok spektar primarnih i oligometastatskih zloćudnih bolesti istaknuo je predstojnik Klinike za onkologiju i radioterapiju, prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak. Pojasnio je kako je riječ o potpuno bezbolnoj metodi, smanjenom riziku od dugoročnih posljedica, potencijalno manje nuspojava i kraći broj terapijskih frakcija čime se pacijentima često poboljšava kvaliteta života. Naglasio bih i važnost ljudskog faktora. Uređaji znače, ali educirano, spremno i sposobno osoblje znači i više“.

U pripremi i provođenju stereotaksijske radioterapije sudjeluje multidisciplinarni tim sastavljen od onkologa, radioterapeuta, medicinskih fizičara, radiologa te tehničkog osoblja. Svima njima zahvalio je ravnatelj KBC-a Split prof. dr. sc. Krešimir Dolić. „Sa sigurnošću i ponosom mogu reći da KBC Split vodeći onkološki centar koji je ujedno i najopterećeniji u Hrvatskoj. Nastaviti ćemo biti potpuno predani našoj misiji – osiguravanju pravovremene, precizne i složene onkološke skrbi za sve pacijente. Zahvaljujemo Vladi Republike Hrvatske i Ministarstvu zdravstva na velikoj potpori potpori koju pružaju splitskoj bolnici.“

Podsjećamo, KBC-u Split su isporučena četiri nova linearna akceleratora, CT simulator te uređaja za brahiterapiju čime je splitska bolnica zauzela mjesto jednog od tehnološki najmodernijih centara za radioterapiju u ovom dijelu Europe. Ovu kapitalnu investiciju vrijednu 9,9 milijuna eura osigurala je Vlada Republike Hrvatske i Ministarstvo zdravstva kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO). Postavljanje novog dodatno su proširene terapijske mogućnosti splitske onkologije.

Milijuni za zdravlje pojedinca

Čitavo ulaganje, napredak i modernizacija najvažnija je onkološkim pacijentima. Prvi pacijent, 84-ogodišnji Splićanin, s metastatskim karcinomom prostate, izrazio je zahvalnost što je baš on imao priliku biti dio ovog povijesnog iskoraka. „Hvala liječnicima, čitavom timu i KBC-u Split na skrbi koju su mi pružali do sada. Zadovoljan sam kako je današnji postupak prošao i vjerujem se da će čitavo liječenje biti uspješno“.

 

 

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
0
Haha
0
Nice
4
What?
1
Laž
1
Sad
0
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Nakon 40 godina predanog rada u JVP-u Split Duško Perišić Švabica odlazi u zasluženu mirovinu
19
sek
Nakon 40 godina predanog rada u JVP-u Split Duško Perišić Švabica odlazi u zasluženu mirovinu
Pilot i 11 padobranaca poginuli u padu zrakoplova u SAD-u
1
sat
Pilot i 11 padobranaca poginuli u padu zrakoplova u SAD-u
Jako nevrijeme poharalo sjever zemlje
1
sat
Jako nevrijeme poharalo sjever zemlje
Nikada ne kupujte pileća prsa ako vidite ovaj detalj na ambalaži
1
sat
Nikada ne kupujte pileća prsa ako vidite ovaj detalj na ambalaži
Čistoća Split brzo reagirala i uklonila otpad s Dražanca
2
sat
Čistoća Split brzo reagirala i uklonila otpad s Dražanca
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Savjet liječnika za brzo pražnjenje crijeva: 'Prije spavanja pojedite ovu voćku, očistit će vas kao buldožer'
    Savjet liječnika za brzo pražnjenje crijeva: 'Prije spavanja pojedite ovu voćku, očistit će vas kao buldožer'
    14. lipnja 2026. 09:21
  • Otkriveno tko je bio na jedrilici koja se sudarila s katamaranom
    Otkriveno tko je bio na jedrilici koja se sudarila s katamaranom
    14. lipnja 2026. 14:19
  • VIDEO Kruži snimka nastala nakon sudara jedrilice i katamarana kod Splita
    VIDEO Kruži snimka nastala nakon sudara jedrilice i katamarana kod Splita
    14. lipnja 2026. 12:36
  • Čitatelji javljaju o nesreći kod Splita, navodno je potonula jedrilica s više osoba
    Čitatelji javljaju o nesreći kod Splita, navodno je potonula jedrilica s više osoba
    14. lipnja 2026. 12:08
  • Tri osobe poginule nakon sudara katamarana i jedrilice, za jednom se još traga
    Tri osobe poginule nakon sudara katamarana i jedrilice, za jednom se još traga
    14. lipnja 2026. 13:49
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
Copyright © 2017-2026 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.