Dok su seizmografi širom svijeta 30. srpnja 2025. registrirali jedan od najsnažnijih potresa u posljednjim desetljećima – magnitude 8,8 s epicentrom kod Kamčatke – jedan čovjek našao se u njegovoj neposrednoj blizini. Riječ je o ruskom blogeru i putniku Ivanu Gerasimenku, koji se u tom trenutku nalazio na ekspedicijskom brodu tipa Zodijak, kod otoka Paramušír, ploveći uz obalu malog otoka Anciferov.
Na društvenim mrežama podijelio je dramatične prizore koji prikazuju što se događalo u trenutku kada se tlo doslovno počelo tresti ispod mora.
– “Sve se dogodilo naglo i bez ikakvog upozorenja. Masivne stijene su počele padati sa strmih litica ravno u more. Buka je bila zastrašujuća, posada je panično reagirala, a životinje su doslovno bježale”, napisao je Gerasimenko uz video koji je snimio s broda. Na snimci se vidi urušavanje kamenja u more, a u pozadini se čuje povik posade i snažan zvuk koji dolazi s obale.
Putnici i članovi posade na njegovom brodu svjedočili su prizoru koji se rijetko doživljava: istovremeno i zapanjujući i zastrašujući prikaz snage prirode. Plovilo se ljuljalo na nemirnim valovima, dok su u daljini uznemirene ptice i morske životinje pokušavale pobjeći s područja koje se počelo urušavati.
Gerasimenkove snimke postale su viralan dokument stvarne snage ovog potresa, koji je izazvao tsunami upozorenja diljem Pacifika – od Rusije i Japana, preko SAD-a i Havaja, sve do Čilea i Francuske Polinezije. Iako su valovi na većini lokacija bili umjereni, opasnost je bila stvarna, a brojni obalni gradovi i naselja bili su evakuirani iz predostrožnosti.
U regiji Kamčatke, a posebno na Kurilskim otocima, zabilježene su lokalne evakuacije i manja materijalna šteta, ali nije bilo ljudskih žrtava. Međutim, potres je izazvao više od 100 naknadnih podrhtavanja, uključujući i jedno magnitude 6,9 koje se dogodilo samo 45 minuta kasnije.



