Dok se Uskrs u Hrvatskoj tradicionalno povezuje s pisanicama i blagdanskim stolovima punim jaja, udruga Prijatelji životinja upozorava kako se iza te šarene tradicije krije golema patnja životinja. U poruci kojom žele potaknuti promjenu svijesti, ističu da jaje nije simbol života, već rezultat sustava koji svakodnevno ugrožava živote milijuna životinja.
Muški pilići se melju živi, kokoši žive bez svjetla dana
U industrijskoj proizvodnji jaja, kokoši žive u skučenim i nehumanim uvjetima – često zatvorene u kavezima ili hangarima gdje ne mogu niti raširiti krila. Da bi se spriječili međusobni napadi izazvani stresom i frustracijom, kljunovi im se režu užarenim željezom, a svjetla su im upaljena i do 22 sata dnevno kako bi se ubrzao njihov rast i povećala proizvodnja.
Muški pilići, jer ne nose jaja niti se smatraju korisnima za mesnu industriju, odmah po rođenju bivaju usmrćeni – u Hrvatskoj doslovno mljeveni živi, a u drugim zemljama gušeni ili na druge načine odstranjeni. Prijatelji životinja upozoravaju da ovakva praksa nema opravdanja i da je moralno neprihvatljiva, pogotovo u doba kada postoje brojne alternative.
Bez jaja možemo slaviti – i zdravije i suosjećajnije
"Uskrs ne mora biti praznik prejedanja jajima", poručuje Vlatka Balaš Cerjak iz udruge. "Njegova prava poruka je snaga suosjećanja, novi početak i slavljenje života, a ne patnje. Jaja nisu nužna – ni za slavlje, ni za zdravlje." Naglašava kako jedno prosječno kućanstvo u Hrvatskoj godišnje potroši više od 200 jaja, a potrošnja se drastično poveća uoči blagdana. Međutim, ona ističe da su jaja zamjenjiva biljnim namirnicama koje ne opterećuju ni tijelo ni savjest – posebno jer su bogata kolesterolom i povećavaju rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Veganski Uskrs: ukusno, zdravo i bez okrutnosti
Udruga poziva građane da ove godine pripreme blagdanski stol pun biljnih delicija koje su i ukusne i održive – od francuske salate s biljnom majonezom, proljetne juhe, limun kolača i pince, do šunkice od sejtana i tofua umjesto klasične kajgane.
Uz to, savjetuju korištenje drvenih pisanica umjesto kokošjih jaja te pozivaju da se djeci ne poklanjaju živi pilići i kunići – već da, ako postoje uvjeti, obitelj razmisli o udomljavanju napuštenih pasa ili mačaka.