Udruga Tobolac poziva tinejdžere koji se bore s problemom anksioznosti da se uključe u program stručne pomoći "Usudi se!“.
Program vodi psihologinja i kognitivno – bihevioralna terapeutkinja Janina Pavić Jadrić.
Smatramo da je danas posebno važno adolescentima pružiti podršku i alate za nošenje s raznim stresnim situacijama i anksioznosti koja iz njih može proizaći.
S tim ciljem smo osmislili program stručne pomoći i intervencije "Usudi se!“ na kojemu ćemo adolescente učiti adekvatnim načinima doživljavanja i ponašanja koji se javljaju kao odgovori na razne izazovne situacije.
Program je potpuno besplatan i sastoji se od 4 radionice, svaka u trajanju od 2 školska sata.
Poželjno je da se sudjeluje na sve 4 radionice.
Prva radionica iz programa s temom "Prepoznavanje i razumijevanje anksioznosti" počinje u utorak, 26.9.2023. u 18:00 h u Udruzi Tobolac na adresi Doverska 9, Split.
Prijave su moguće na e-mail: udruga.tobolac@gmail.com ili putem društvenih mreža Facebook i Instagram stranice udruge
Za više informacija dostupni smo i na kontakt broju 098 916 4804.
Program se provodi u okviru trogodišnjeg programa "Svitlom života, snagom znanja, jezikom ljubavi" Udruge udomitelja i posvojitelja djece Tobolac u partnerstvu sa Hrvatskim zavodom za socijalni rad, Područni ured Split, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
O PROGRAMU DETALJNIJE
Adolescencija je jedno od životnih razdoblja koje za pojedinca može biti izrazito stresno. Pred adolescenta se postavlja sve veći broj zahtjeva dok on istovremeno doživljava brojne kognitivne, socijalne, fizičke i emocionalne promjene.
Anksioznost se može manifestirati tjelesno i psihološki.
Tjelesno može doći do glavobolja, pojačane mišićne napetosti, pretjeranog umora, bolova u trbuhu i sl., a psihološke manifestacije mogu dovesti do promjena u emocionalnom, kognitivnom i ponašajnom funkcioniranju. Kod adolescenata, kognitivne smetnje se najčešće odnose na poteškoće s koncentracijom i pažnjom (ometeno učenje), a emocionalne se smetnje mogu očitovati kroz niz anksioznih i depresivnih pokazatelja (osjećaj neprihvaćenosti i usamljenosti, osjećaj preplavljenosti, strah od ispitivanja i sl.). Ponašajne reakcije uključuju probleme u socijalnim odnosima (sukobi s vršnjacima, sukobi s nastavnicima, neadekvatno rješavanje sukoba) i poteškoće u školi (akademski neuspjeh, neopravdano izostajanje).
Tematske cjeline su sljedeće:
- Prepoznavanje i razumijevanje anksioznosti
U ovoj radionici sudionici će se međusobno upoznati te naučiti prepoznati vlastite anksiozne emocije i ponašanja koja su motivirana takvim emocijama. Objasnit ćemo osnovnu vezu između misli, ponašanja i emocija. Objasnit ćemo kako anksioznost nastaje, zašto se javlja te što ju održava.
- Tehnike suočavanja
U drugoj radionici definirat ćemo situacije koje kod svakog pojedinog sudionika izazivaju anksiozne reakcije. Uvježbavat ćemo tehnike koje olakšavaju nošenje s anksioznošću. Tehnike su usmjerene na: 1. nošenje s tjelesnim znakovima anksioznosti; 2. suočavanje s neugodnim emocionalnim stanjima; 3. razumijevanje vlastitih misli.
Vježbe ćemo odrađivati u atmosferi povjerenja, intimnosti te poštivanja individualnih potreba svakog polaznika.
- Pobjeda nad strahovima i rješavanje problema
Kroz treću radionicu dodatno ćemo raditi na tehnikama suočavanja s negativnim emocionalnim stanjima kroz razvoj tolerancije i kapaciteta za doživljavanje neugodnih, kako emocija, tako i iskustava. Učit ćemo i usvajati tehnike rješavanja problema uz razlikovanje strategija suočavanja s problemima. Poticat ćemo razvoj psihološke otpornosti.
- Praksa i priprema za budućnost
Na posljednjoj radionici objedinit ćemo sve naučeno kroz hipotetske životne situacije kroz koje će polaznici prolaziti. Naglasak će biti na primjeni i razvoju usvojenih novih vještina.
Proslavit ćemo vlastiti rad. Svi polaznici biti će u mogućnosti ostati u kontaktu jedni s drugima i s voditeljicom.
Ako se Vaš tinejdžer bori s nekim od prethodno navedenih teškoća povezanih s problemom anksioznosti, naše radionice iz programa „Usudi se“ mogu biti prvi korak prema pozitivnim promjenama i rješavanju problema.
Kroz povjerljivu i sigurnu atmosferu, u krugu vršnjaka naučit ćemo prepoznati znakove anksioznosti, usvojiti pozitivnije obrasce razmišljanja i pobijediti vlastite strahove.
Prijelaz iz djetinjstva u svijet odraslih je stresan, ali uz odgovarajuću podršku može biti lakši.