Most Rakite, koji mnogi koriste kao jedan od glavnih ulaza ili izlaza iz Žrnovnice, datira još iz doba Austro-Ugarske. Unatoč svakodnevnom prometu teških vozila, čija težina često prelazi 5,5 tona, most i dalje ostaje u relativno dobrom stanju, no sve veća zabrinutost izaziva njegovu očuvanost.
Do prije otprilike godinu dana, most je bio pod privremenom zaštitom Ministarstva kulture. Međutim, s obzirom na istekli status, Mjesni odbor Žrnovnica, Udruga Žrvanj i Savez za Poljica pokrenuli su inicijativu za trajnu zaštitu ovog kulturnog dragulja. Nakon dugotrajnog prikupljanja dokaza – među kojima se nalaze arhivski snimci iz 1952. godine, povijesni spisi te kartografski prikazi – 3. veljače poslan je zahtjev Ministarstvu kulture za upis mosta u Registar kulturnih dobara nacionalnog značaja. Prema dostupnim dokumentima, most se spominje već u zapisima iz 1876. godine, a pretpostavlja se da ga je sagradio ili obnovio poznati namjesnik Alfons Pavić, čime se potvrđuje njegov arhitektonsko i povijesno nasljeđe.
Svakodnevni ilegalni prelazak teških kamiona dodatno opterećuje konstrukciju mosta, a stručnjaci upozoravaju kako bi njegov urušavanje moglo dovesti do ozbiljnog prometnog kolapsa u ovom dijelu Splita.
Reakcija Općine Podstrana
Općina Podstrana, čiji se teritorij dijelom proteže i područje Rakite, u službenoj izjavi izrazila je potpunu podršku inicijativi za zaštitu mosta. Odgovor Općine na zamolbu udruge Žrvanj prenosimo u cijelosti:
Općina Podstrana u cijelosti podupire Vašu inicijativu. Na žalost u ovom trenutku ne raspolažemo dodatnom dokumentacijom kojom bismo mogli potvrditi dodatno neke nove spoznaje ili informacije vezano za autentičnost postojanja ili nastanka mosta, a koja nisu u arhivama nadležnog Konzervatorskog odjela u Splitu.
Ujedno ukazujemo na činjenicu da je upravo Općina Podstrana svojim dosadašnjim djelovanjem pokazala da poduzima konkretne korake na očuvanju kulturne baštine, uključujući i zaštitne radova na predmetnom mostu. Tijekom godina uložena su značajna sredstva u konzervatorsko restauratorske radove na sakralnoj baštini na području cijele Općine, a kroz donošenje temeljnih prostorno-planskih dokumenata se dodatno zaštićuju svo lokaliteti koji su od kulturnog i povijesnog značaja za naš kraj.
Iako smo se svojevremeno ranije očitovali vezano za ovu temu, ponovit ćemo tijek događaja u proteklih nekoliko godina koji nabolje ilustriraju naš odnos prema ovoj tematici. Naime, vezano za premetni most, u veljači 2020. godine došlo je do urušavanja jednog dijela kamene ograde. Temeljem pregleda građevine evidentirana su i vidljiva prijašnja oštećenja i pukotine koja su se dodatno proširile. Od siline udarca vozila u ogradu mosta odlomljeni su kameni blokovi koji su potom upali u rijeku. Odmah nakon incidenta, Općina Podstrana je u cijelosti, samostalno, bez sudjelovanja susjedne jedinice lokalne samouprave (Grada Splita), uz osiguranje sredstava, stručnih podloga te potrebnih suglasnosti u lipnju iste godine izvela konzervatorsko restauratorske radove sanacije angažmanom ovlaštene specijalizirane tvrtke.
Radovi su izvođeni u skladu s rješenjem i prethodnim odobrenjem nadležnog Konzervatorskog odjela u Splitu te ishođenim suglasnostima Županijske uprave za ceste Split i Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo, redarstvo i mjesnu samoupravu Grada Splita. Dodatno, izvan projekta sanacije pristupilo se čišćenju nanosa otpadnog i biološkog materijala u koritu rijeke oko mosta.
Unatoč činjenici da predmetni most u prometnom smislu povezuje ceste koje nisu u nadležnosti Općine Podstrana, jer se s jedne strane radi o cesti razvrstanoj u skupinu cesta županijskog značaja i ceste na administrativnom području Grada Splita, Općina Podstrana je realizirala taj projekt u cijelosti svojim sredstvima stavljajući u prvi plan nužnost hitne reakcije kako bi se zaustavila daljnja devastacija i urušavanje. Osim sanacije mosta Općina Podstrana je realizirala još jedan projekt u neposrednoj blizini, kojim se osigurala izvedba sigurnog, funkcionalnog i vizualno prihvatljivog pristupa s Poljičke ceste na riječnu šetnicu, kako bi taj prirodni biser bio dostupan što većem broju obitelji, kao i individualnim šetačima i rekreativcima koji obitavaju u širem području.
Stoga, još jednom naglašavamo štovanom naslovu, da je stav Općine Podstrana u pogledu zaštite, očuvanja i promocije kulturno povijesne baštine, kao i uvrštavanja novih potencijalnih lokaliteta u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske nedvojbeno afirmativan. Za izdavanje rješenja i uvrštenje nekog lokaliteta ili povijesno kulturnog mjesta u Registar je mjerodavan stav nadležnog Konzervatorskog odjela u Splitu i resornog Ministarstva kulture i medija RH, a za pokretanje procedure klasificiranja predmetnog objekta i lokacije u „dobro lokalnog značaja“ ćemo poduzeti odgovarajuće radnje, u okviru naših prava i mogućnosti", stoji u odgovoru koji potpisuje Božen Živaljić, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, komunalne poslove i zaštitu okoliša Općine Podstrana.