Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • SPLITSKI OSEBENJACI
    • Splitski portuni
    • Na današnji dan
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • SPLITSKI OSEBENJACI
    • Splitski portuni
    • Na današnji dan
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

MLADI FRIZERI IZ OMIŠA ODUŠEVLJAVAJU GDJE GOD SE POJAVE Dečki 'napadaju' natjecanja, djevojke se 'okreću' glazbi i pletenicama

Mladi frizeri, učenici iz omiške srednje škole, oduševljavaju svojim idejama koje besprijekorno provode u dijela, a uz svoj frizerski posao posvećeni su i volonterstvu
MIRANDA BARIĆ / Foto: D.D.29. travnja 2024. 19:53
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Omiške britve su skupina frizera iz SŠ 'Jure Kaštelan', a nastale su kao projekt za darovite učenike koji financira MZO. Prvi cilj bio je privući muške učenike u frizersko zanimanje, a na kraju se njihov frizerski praktikum pretvorio u pravi inkubator originalnih ideja.

Prvo su brijali na glagoljicu i surađivali s moto klubom Omiški gusar za što su osvojili 3. mjesto na međunarodnom natjecanju, zatim su osvojili 2. mjesto u muškoj kategoriji na natjecanju Majstori ljepote, a sada briju na poljičicu i pripremaju se za poduzetničko natjecanje Ideja godine 2024.

MLADI OMIŠANI S BRITVOM U RUCI Izbrijavaju glagoljicu na glave motorista, gdje god se pojave osvajaju nagrade, a spremaju se brijati i - na poljičicu

"Na poljičicu smo se odlučili početi brijati čim je naša škola postala jedna od nositeljica Poljičice kao zaštićenog nematerijalnog kulturnog dobra. Ta je odluka bila logična jer su mnogi naši učenici Poljičani i s ponosom na svojim glavama nose grafeme pisma kojim je napisan najstariji rukopis Poljičkog statuta.

Na predstavljanje poljičice u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu pozvao nas je gospodin Ante Mekinić i nismo ni trenutka dvojili trebamo li ići. Osim što smo izbrijali grafeme poljičice, pripremili smo i posebne odjevne dodatke i mali performans kojim smo htjeli dati podršku cijelom događaju, kazao nam je Mihael.

omiske britve poljicica 14

VELIKA SVEČANOST "Ova djeca su dokaz da poljičica živi. Oni su svojim dolaskom pokazali identifikaciju i ljubav prema poljičici i Poljicima"

Među 10 najboljih u natjecanju za srednjoškolce u osmišljavanju najbolje poslovne ideje

Bliži se veliki foto-finiš dvanaeste Ideje godine, natjecanja kojeg organizira portal srednja.hr. Učenici diljem hrvatske osmišljavali su svoje poslovne ideje i potom ih pretakali u poslovne planove. Članovi stručnog žirija natjecanja sve poslovne planove detaljno su pročitali kako bi odabrali deset najboljih kojima stiže pozivnica za ulazak u veliko finale.

Finale natjecanja održava se 2. i 3. svibnja u Zagrebu. Finalisti će se okupiti u prostoru Effectus veleučilišta, partnera natjecanja. U prvom dijelu finala svoje će projekte izložiti stručnom žiriju. Za svoje prezentacije imat će točno sedam minuta. U tih sedam minuta objasnit će svoj poslovni plan i pokušati uvjeriti žiri da je baš njihova ideja najbolja. Nakon toga, žiri će imati priliku postaviti im nekoliko pitanja o njihovom projektu.

Nakon što poslušaju sva izlaganja, stručni žiri će predstaviti svoju odluku o pobjednicima. Za razliku od prethodnih izdanja natjecanja, ovaj put dijele nagrade za tri najbolja tima ili pojedinca. Pobjednik će osvojiti stipendiju za Veleučilište Effectus u iznosu od 3.000 €, tim ili pojedinac na drugom mjestu stipendiju u iznosu od 2.000 €, a na trećem od 1.000 €.

Među deset najboljih poslovnih ideja učenika iz cijele Hrvatske prema izboru stručnog žirija Ideje godine je i ideja Omiških britvi (Albin Ahmeti, Luka Ivanović i Mihael Periš, mentorica Elvira Sorić).

"Naš plasman u finale Ideje godine 2024. nije vezan za poljičicu ni glagoljicu, ali je usko povezan s jednim posebnim pismom – brajicom. Samu ideju vam još ne smijemo otkrivati, ali vjerujemo da je jedinstvena. Za nas je ovo velika prilika jer se na Ideju godine prijavljuju učenici s izvrsnim idejama iz IT i STEM područja, ali sam plasman u finale potvrđuje da imamo dobar poslovni plan i kvalitetnu ideju", rekao nam je Luka te dodao:

"Ove smo se godine pošteno naputovali. Od Osijeka preko Bologne do Zagreba, a čeka nas i Pariz. Naime naš je Albin uvršten u Hrvatsku reprezentaciju frizera i u listopadu će, zajedno s mentoricom Ankicom Sučić, braniti boje naše zemlje, ali i predstavljati našu školu. Nadam se da ću i ja dogodine Albinovim stopama i da ću ostvariti jednak uspjeh na natjecanju."

[INTERVJU] NEŠTO SPEKTAKULARNO DOLAZI NAM IZ GRADA NA UŠĆU CETINE Ovo morate vidjeti: Omiške britve briju na glagoljicu!

Upleteni versi, upleteni zvuci

"Da naš ženski dio tima ne bi ostao zapostavljen pripremamo projekt Upleteni versi, upleteni zvuci. Ovim projektnom želimo volontirati u lokalnoj zajednici, točnije surađivati s Festivalom dalmatinskih klapa. Svake godine u naš grad dođu brojne ženske klape koje tada traže slobodan termin u salonima za urediti frizuru. Naše bi cure rado za vrijeme tonskih proba isplele pletenice i napravile frizure klapašicama koje to požele. Ukoliko se realizira, ovaj bi projekt mogao postati lijepa tradicija na obostrano zadovoljstvo FDK i SSJK", rekao je Mihael.

"Ova je godina bila iznimno uspješna za Omiške britve, a to dijelom možemo zahvaliti Ministarstvu znanosti i obrazovanja koje je prepoznalo vrijednost našeg projekta i nas kao darovite učenike, ali prije svega suradnji naših mentorica, Ankice Sučić i Elvire Sorić. One su živi dokaz da se veliki uspjesi mogu ostvariti kad se na stranu stave ego i taština, a u fokus dobrobit učenika. Zahvalni smo im na svemu što su učinile za nas i zbog njih nam je posebno teško što se za mene i Mihaela bliži kraj školovanja", za kraj je zaključio Albin.

omiske britve poljicica 1


AEM logo Članak sufinancira Agencija za elektroničke medije.
Moja reakcija na članak je...
Ljubav
18
Haha
1
Nice
2
What?
0
Laž
0
Sad
0
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Dalić iznenadio: Vraća se legenda Vatrenih na SP
13
min
Dalić iznenadio: Vraća se legenda Vatrenih na SP
FOTO Predivna atmosfera na svetog Duju: Djeca i roditelji uživali u predstavi "Stonoga Goga"
26
min
FOTO Predivna atmosfera na svetog Duju: Djeca i roditelji uživali u predstavi "Stonoga Goga"
FOTOGALERIJA Oblaci nisu pokvarili feštu: Split se napunio šušuron, a večeras Rivu čeka spektakl s Doris Dragović
39
min
FOTOGALERIJA Oblaci nisu pokvarili feštu: Split se napunio šušuron, a večeras Rivu čeka spektakl s Doris Dragović
Mladi splitski glazbenik oduševio Balaševićevu kćer
49
min
Mladi splitski glazbenik oduševio Balaševićevu kćer
Otac petero djece iz Drniša oporavlja se nakon teške nesreće: "Ajmo ljudi, pomozimo ovoj obitelji"
1
sat
Otac petero djece iz Drniša oporavlja se nakon teške nesreće: "Ajmo ljudi, pomozimo ovoj obitelji"
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Prodaje se istraživački brod „Palagruža“, početna cijena "prava sitnica"
    Prodaje se istraživački brod „Palagruža“, početna cijena "prava sitnica"
    6. svibnja 2026. 19:41
  • Riva "gori" uoči blagdana sv. Dujma. Grašo priredio spektakl, emotivan trenutak bio je posveta Oliveru
    Riva "gori" uoči blagdana sv. Dujma. Grašo priredio spektakl, emotivan trenutak bio je posveta Oliveru
    6. svibnja 2026. 22:30
  • Tko su fetivi Splićani? Ovo su najstarija splitska prezimena, je li vaše među njima?
    Tko su fetivi Splićani? Ovo su najstarija splitska prezimena, je li vaše među njima?
    7. svibnja 2026. 16:47
  • Dubrovačkom poduzetniku stiglo više od 100 plavih kuverti, iznos kazni raste iz dana u dan
    Dubrovačkom poduzetniku stiglo više od 100 plavih kuverti, iznos kazni raste iz dana u dan
    7. svibnja 2026. 07:28
  • Policajac otišao do bankomata, vozilo “pobjeglo” s rive i upalo u more
    Policajac otišao do bankomata, vozilo “pobjeglo” s rive i upalo u more
    6. svibnja 2026. 21:02
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
Copyright © 2017-2026 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.