Građanska inicijative "Mjesto koje hoće živjeti" ponovno je ukazala na probleme. Postavili su niz pitanja nadležnima te su sve potkrijepili fotografijama i dokumentima.
"Strategijom gospodarenja otpadom (NN 130/05) i planom gospodarenja otpadom u RH za razdoblje od 2017. do 2022. god. (NN 3/17), utvrđene su lokacije visokog rizika. To su tzv. "crne točke", a područje Kosica je uvrštena kao "CRNA TOČKA" lokacije onečišćenja azbestom.
Pitamo vas kako je moguće da je na tom dijelu koje podliježe sanaciji, građevna čestica K.Č. 8315/1 k.o. Solin, nedavno izgrađeno dječje igralište!?
Igralište je također u neposrednoj blizini bivše tvornice Salonit koja nije u potpunosti sanirana i u kojoj se odvijaju radovi brušenja plastičnih brodova, pjeskarenja, bojanja, brodogradnje i brodoremonta bez poštivanja zaštite okoliša, ljudskog zdravlja i zaštite na radu", ističu iz Građanske inicijative "Mjesto koje hoće živjeti".
PROJEKTNI ZADATAK 15.12.2021.
U nastavku nadodaju i ovo:
"Zašto sanacija azbesta još nije napravljena i zašto se ista odgađa 15 godina?
Zašto se dječje igralište radi na deponiju azbesta?
Zašto se nije išlo logičkim redoslijedom, sanacija pa onda igralište?
Zašto svi odgovorni zatvaraju oči na evidentnu, realnu i dokumentacijom dokazanu činjenicu da je to područje visokog rizika odnosno proglašena CRNA TOČKA onečišćenja azbestom i to plavim azbestom.
Zašto nadležne institucije napokon ne postave obavijesti o Crnoj točki i ogradama zatvore cijelo područje Kosice do početka sanacije?", pitaju se iz Građanske inicijative "Mjesto koje hoće živjeti".