Što kad bi pobjeda nad rakom mogla započeti jednako jednostavno – i brzo – kao ubod igle? Za tisuće pacijenata u Engleskoj ta se mogućnost upravo pretvara u stvarnost: Nacionalna zdravstvena služba (NHS) uvodi novu, potkožnu inačicu imunoterapijskog lijeka nivolumab (Opdivo) koja se daje injekcijom i traje manje od pet minuta. Engleska je prva zemlja u Europi koja je odobrila ovakav način primjene, a stručnjaci ga opisuju kao „pravu prekretnicu” u onkologiji.
Tradicionalno se nivolumab davao intravenskom infuzijom koja je trajala 30–60 minuta. Zahvaljujući odobrenju britanskog regulatora MHRA, nova potkožna formulacija omogućuje istu terapiju u tri do pet minuta. Očekuje se da će oko 1 200 pacijenata mjesečno u Engleskoj profitirati od ove promjene, među njima oboljeli od čak 15 vrsta raka – pluća, debelog crijeva, kože, bubrega, jednjaka i drugih.
Osim što skraćuje vrijeme boravka u bolnici, injekcija rasterećuje onkološke odjele: prema procjenama NHS-a, sustav će na godišnjoj razini „uštedjeti” više od godine radnih sati koje bi medicinske sestre, onkolozi i ljekarnici inače proveli na klasičnim infuzijama. Svaka minuta dobivena u dnevnoj bolnici znači više dostupnih termina za biopsije, dijagnostičke CT-e te prvu liniju liječenja novih pacijenata.
Važno je naglasiti da je cijena za zdravstveni sustav ostala ista – potkožna verzija dostupna je po istim financijskim uvjetima kao i infuzijska, zahvaljujući dogovoru NHS-a i proizvođača Bristol Myers Squibb. To je rijedak primjer inovacije koja ne povećava trošak, nego ga – indirektno – smanjuje kroz manji pritisak na kadrove i infrastrukturu.
Kako djeluje nivolumab?
Nivolumab pripada skupini imunoterapija – inhibitora kontrolnih točaka. Cilja protein PD-1 na površini T-limfocita, „skida kočnicu” imunološkom sustavu i omogućuje mu da prepozna tumorske stanice. Lijek je već standard u liječenju brojnih uznapredovalih tumora, a studije su potvrdile da potkožna formulacija postiže jednaku učinkovitost i sigurnost kao infuzija.
Tehnologija ENHANZE® (Halozyme Therapeutics) ubrzava apsorpciju lijeka u krvotok nakon potkožnog ubrizgavanja. Time se otvara put budućim primjenama izvan bolnice – u lokalnim ambulantama, ljekarnama s onkološkim programom pa čak i u kućnim uvjetima, uz način „bolnica-kod-kuće” koji sve više zaživljava u Velikoj Britaniji i skandinavskim zemljama, piše Birdadvice.
Što to znači za pacijente?
- Manje vremena u bolnici: Umjesto sat vremena na onkološkom odjelu, pacijent provede nekoliko minuta i odlazi kući.Manje logističkog stresa: Posebno za one koji rade, skrbe o obitelji ili putuju iz udaljenijih krajeva.Jednake šanse za uspjeh terapije: Klinička ispitivanja nisu pokazala razliku u djelotvornosti i nuspojavama.
Veća fleksibilnost zakazivanja: Pacijenti se mogu naručiti u terminima izvan vrhunaca gužvi, čime se poboljšava i takt rada bolnice.
Jedan od dosadašnjih korisnika IV infuzije, 58-godišnji James Wilson, opisao je potencijalni učinak: „Biti priključen na drip satima iscrpljuje. Brza injekcija značila bi mi više vremena s obitelji i manje prekida u svakodnevici.”
Pritisak na onkologiju i lekcija za ostatak Europe
Pandemija COVID-19 ostavila je zaostatke u dijagnostici i liječenju raka diljem Europe, uključujući i Hrvatsku. Prema podacima Eurostata, četvrtina bolnica u EU-u bilježi listu čekanja dužu od 60 dana za prvu onkološku konzultaciju. U tom kontekstu „uštedjeti” 30–60 minuta po pacijentu zvuči skromno, ali na razini godine to znači tisuće sati oslobođenih termina.
Britanski model već prate onkološki centri u Irskoj, Nizozemskoj i Švedskoj, gdje se čeka odobrenje regulatora ili pregovara s osiguravateljima. Hrvatska agencija za lijekove (HALMED) odobrila je intravenozni nivolumab još 2016., a potkožna verzija trenutačno je u postupku zajedničke procjene EMA-e. Procjenjuje se da bi, uz cijenu sličnu infuzijskoj, godišnji trošak za HZZO porastao manje od 2 %, dok bi vrijeme rada medicinskog osoblja palo dvostruko više.
Nova filozofija liječenja
Injekcija od pet minuta pokazuje kako se postojeći lijek može „isporučiti” pametnije, bez dodatnih troškova i uz veliku uštedu vremena – resursa koji je u onkologiji itekako dragocjen. Štoviše, otvara vrata i za druge biološke terapije: u fazi razvoja su potkožne inačice pembrolizumaba, atezolizumaba i kombiniranih imunoterapija s ciljanom terapijom.
Digitalizacija procesa – od e-uputnice do aplikacija za praćenje nuspojava – omogućit će da čak 30 % onkoloških posjeta prijeđe na hibridni ili potpuno virtualni model, procjenjuju analitičari britanskog think-tanka The King’s Fund. Time se oslobađa fizički prostor i ulaganja se mogu preusmjeriti u prevenciju, ranu dijagnostiku i robotiziranu kirurgiju.
Brža dostupnost terapija
Britanski model mogao bi biti putokaz i za druge države, uključujući Hrvatsku, gdje kronični nedostatak medicinskog osoblja i duge liste čekanja također opterećuju onkološki sustav. Ujedno otvara mogućnost da se i drugi biološki lijekovi prilagode za bržu, potkožnu primjenu. Europski plan za borbu protiv raka iz 2021. poziva upravo na ovakve inovacije: bržu dostupnost terapija, decentraliziranu skrb i bolju kvalitetu života oboljelih.
Kako zaključuje prof. Peter Johnson, nacionalni klinički direktor za rak pri NHS-u: „Ovo je dobitak i za pacijente i za sustav – bolja skrb, manji pritisak na odjele i više vremena za liječenje većeg broja oboljelih.” Pacijenti tako dobivaju ono što im je najdragocjenije: vrijeme – i to ne samo duže preživljenje, nego i više slobodnih sati svakog tjedna, provedenih izvan bolničkih zidova.