Nakon što su Sjedinjene Američke Države izvele žestoke udare na iranska nuklearna postrojenja, uključujući i podzemni kompleks Fordow, uslijedila je munjevita odmazda Teherana, iranske rakete zasule su ciljeve u Izraelu.
Evukacija je počela
U žarištu novog rata, koji prijeti eskalacijom diljem Bliskog istoka, našli su se i hrvatski državljani. Kako doznaje 24sata iz pouzdanih izvora iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova, evakuacija hrvatskih državljana iz Izraela i Irana u punom je jeku. Oni koji su zatražili pomoć Republike Hrvatske već su na putu prema sigurnosti.
Hrvatska veleposlanica u Izraelu, Vesela Mrđen Korać, rekla nam je kako su troje hrvatskih državljana evakuirani kopnenim putem.
– Koliko znam, svi ostali su dobro. Zračni promet je za sada zatvoren – rekla je za 24sata.
No, istinska drama odvija se i u Iranu. Hrvatski veleposlanik u Teheranu, Drago Štambuk, potvrdio je da se posljednja faza evakuacije odvija upravo sada.
– Većina od 15 hrvatskih državljana već je evakuirana, a preostala trojica upravo se evakuiraju iz Veleposlanstva prema sjevernoj iranskoj granici – izjavio je Štambuk.
Njegove riječi odišu dubokom zabrinutošću. Situacija u Iranu ozbiljno se pogoršava iz sata u sat.
– Ovdje vlada pravilo tuk na utuk. Ovo znači da je Amerika ušla u rat, a američke baze diljem regije postaju mete. Spirala kaosa je izvjesna - rekao je veleposlanik za 24sata.
U Tel Avivu, pod kišom raketa i strahom od novih napada, nalazi se i jedna Hrvatica s kojom smo uspjeli nakratko razgovarati.
– Dobro smo. U Tel Avivu je trenutačno kaos i puno toga je pogođeno. Trenutačno nismo u skloništu, ali ovoga smo se svi bojali. Užas. Ima nekih naznaka za evakuaciju uskoro – kazala nam je kratko.