Pred sam kraj ovog mjeseca rujna, 30. u 11 sati kreće 92. Mrduja, tradicionalno jedriličarsko natjecanje od Splita do Mrduje i nazad, dugo 22 nautičke milje. Hoće li bit bonaca svake godine se pita najmanje 150 posada jedrilica različitih dužina, od 5,5 metara do preko 16m. Prošle godine ih je nastupilo 186, a pobjednik je došao iz Kotora, JK Lahora "Maxi Jena" kormilara Miloša Radonjića, jurilice od 23,99 metara koja najbolje iskorištava upravo slabe vjetrove. Srušen je i rekord, pa najbrži prolaz kroz ciljnu liniju ispred Labudove đige sada iznosi 02:01:45.
Rekord Grada Splita
Jedan od sponzora je Grad Split koji je ove godine također srušio rekord i to s donacijom JK Labudu od 20.000 eura. Valja odmah reći da se ne radi samo o Mrduji. Ona je dio "Splitskog Festivala Jedrenja" događanja sastavljenog od četiri regate, a održat će se od 16. rujna do 15. listopada 2023:
- 25. Labud Classic (16. - 17. rujna 2023.), prvenstvo drvenih jedrilica, promovirajući tradiciju jedrenja.
- 25. Mrduja Optimist Kup (22. - 24. rujna 2023.), kriterijska regata za najmlađe jedriličare, podržavajući razvoj budućih olimpijskih jedriličara.
- 92. Mrdujska regata (30. rujna 2023.), tradicionalna regata s bogatom sportskom i turističkom poviješću, koja se također koristi za obilježavanje rođendana kluba
- 79. Viška regata (13. - 15. listopada 2023.), najmasovnija odobalna regata na hrvatskoj obali Jadrana koja privlači sudionike iz različitih zemalja.

Za što će sve biti utrošeno 20.000 eura, kako će se utrošak kontrolirati, odgovorile su Službe za razvoj grada i Službe za društvene djelatnosti, Odsjeka za sport. Kažu kako se JK LABUD prijavio na Javni poziv za dodjelu potpora za organizaciju događanja od interesa za Grad Split na kojem je kao Prijavitelj ostvario pravo na potporu u iznosu od 20.000 eura na osnovu prijave za organizaciju već navedenog događanja pod nazivom "Splitski Festival Jedrenja".

Ostali dio odgovora iz gradskih službi prenosimo u cijelosti.
"Svaki prijavitelj na ovaj Javni poziv trebao je dostaviti i troškovnik koji specificira troškove za koje traži potporu. Prihvatljivi troškovi obuhvaćaju:
- troškovi izvođača, izlagača, predavača, voditelja programa događanja, vanjskih suradnika i ostalih sudionika povezanih s održavanjem događanja, troškovi najma opreme i tehnike,
- troškovi promocije (televizijske i radijske prezentacije, obavijesti u medijima i promocija događanja od interesa na internetu),
- najam/zakup javnih površina i prostora za održavanje događanja od interesa (ukoliko se Prijavitelju odobri korištenje javnih površina ili prostora u vlasništvu Grada Splita po uvjetima povoljnijim od onih propisanih važećim aktima, ovaj trošak ne može biti odobren u smislu dodjele financijskih sredstava izuzev propisanih nužnih, odnosno fiksnih troškova uz trošak samog najma/zakupa javne površine ili prostora u vlasništvu Grada Splita),
- troškovi smještaja, te putni troškovi izvođača, izlagača, predavača i vanjskih suradnika, temeljem ugovora,
- grafičke usluge (grafička priprema, usluge tiskanja promotivnih letaka, brošura, časopisa, pozivnica i slično),
- troškovi reprezentacije vezani uz organizaciju događanja (do 5% od ukupnih prihvatljivih troškova).
Potpora za promociju Splita
Obzirom da se radi o događanju koji doprinose ciljevima poziva poboljšanje te da je događaj koji potiče razvoj i promociju Splita kao grada kulture i sporta isti je ostvario potporu na predmetnom pozivu.
JK LABUD, kao i ostali Prijavitelji na Javni poziv za dodjelu potpora za organizaciju događanja od interesa za Grad Split imaju obvezu pridržavati se smjernica i propisa Pravilnika i Programa Javnog poziva prilikom utroška dobivenih sredstava. Također, obvezni su dostaviti izvještaje s popratnim dokazima koji potvrđuju ispravnu uporabu dodijeljene potpore. Grad Split zadržava pravo pokrenuti postupak povrata sredstava u slučaju da Prijavitelj ne ispuni svoje ugovorne obveze ili se utvrde nepravilnosti u korištenju dodijeljenih sredstava.
Dodatno, napominjemo da u predmetnom pozivu nema predujma ni avansnog plaćanja. Korisnik potpore u obliku dodjele financijskih sredstava dužan je Gradu Splitu dostaviti završno izvješće o realizaciji događanja za koje je dobio potporu u roku od 30 dana od završetka događanja od interesa. Izvješće treba sadržavati detaljan opis i pisano izvješće o realizaciji događanja s fotografijama i/ili videozapisom istog, preslike računa i/ili ugovora i ostale vjerodostojne dokumentacije kojom se dokazuje namjensko trošenje sredstava povezanih s organizacijom događanja te bankovne izvode kao dokaz o izvršenim uplatama za nastale prihvatljive troškove odobrene od strane Grada Splita.
Mrduji 2020. samo 2.000 eura
Iz Javnih potreba u sportu Grada Splita, dodijeljena financijska sredstva za sufinanciranje Mrdujske regate su: u 2020. godini 15.000,00 kuna, dok u 2021., 2022. i 2023. godini navedeni program nije bio dio Javnih potreba u sportu Grada Splita.
Kako bi projekt ili program mogao biti valoriziran i eventualno prihvaćen i sufinanciran kao javna potreba u sportu, nužno je da prijavitelj s kompletnom dokumentacijom koja ispunjava propisane uvjete natječaja pravovremeno prijavi projekt ili program na Poziv za predlaganje javnih potreba u sportu. Iznos sufinanciranja ovisi o ukupno raspoloživim sredstvima u proračunu za sport, broju prijavitelja te kvaliteti prijavljenih projekata", stoji u odgovoru dviju gradskih službi.
Dio troškova plaćaju i sami učesnici, a visina ovisi o dužini jedrilice. Tako za krstaše preko 16 metara je 200 eura, a one ispod 8,5 metara tek simboličnih 10 eura. Organizator regate učesnike je podijelio u 14 skupina, a svaka od njih bi trebala imati najmanje 10 posada.
Prijave se primaju najkasnije u srijedu 27. rujna 2023. do ponoći. Noć prije starta regate bit će, najavljuju iz JK Labuda, oglašena startna lista na službenoj web stranici kluba i/ili Facebook stranici kluba 29.09.2023. u 20 sati.




