Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

Uz maske, razmak i mjerenje temperature počinje nova školska godina: Ove godine 38 tisuća prvašića

D.D. / Foto: D.D.7. rujna 2020. 09:19
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Nova školska godina 2020./2021. u Hrvatskoj počela je za nešto manje od 460 tisuća učenika, a nastava će se, ovisno o epidemiološkoj situaciji, provoditi prema tri modela koja je izradilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO).

Krešo Volarević javio se jutros iz zagrebačke osnovne škole Gustava Krkleca u Travnom. Ravnateljica škole Marija Luković ispričala je kako djecu dočekuju spremni. Pripremali su se, kaže, u skladu sa svim epidemiološkim uputama Stožera i resornog ministarstva. Danas će djeca imati dva školska sata - da bi se pozdravili sa svojim prijateljima, učiteljicama, preuzeli svoje udžbenike i naučili nova  pravila ponašanja, javlja HTV.

Tekst se nastavlja nakon oglasa

- Na ulasku svatko treba dolaziti u određeno vrijeme, djeca trebaju održavati fizički distancu, starije učenici trebaju dezinficiraju ruke i potplate, na hodnicima se ne smiju miješati, stariji učenici moraju nositi maske tijekom cijelog boravka u školi, odmori će biti fleksibilni, prehrana - u učionicama i što više vremena će provoditi na otvorenom - objasnila je ravnateljica.

Osnovna škola Grigor Vitez u Osijeku odlučila se za model A, podijelili su školu na dvije smijene, učenici će boraviti u svojoj učionici, ulazit će na zasebni ulaz.

- Sretni smo što škola počinje i nadamo se da će sve proći kako treba - poručio je ravnatelj škole Hrvoje Brod.

HRT će i ove godine podržati Ministarstvo obrazovanja, ravnatelje i učitelje škola tako što će nastaviti proizvoditi i emitirati obrazovne sadržaje na televiziji. 14. rujna počinje emitiranje Škole na trećem. Prošli je tjedan bila audicija za nova učiteljska lica, jer su se neke učiteljice zahvalile i preuzele svoje razrede u matičnim školama. Škola je namijenjena učenicima od 1. do 4. razreda. Provodit će se po istom konceptu kao i prošle godine - s reprizom u popodnevnim satima.

- Na našem YouTube kanalu te na multimedijskoj platformi HRTi mogu se  vidjeti sve emisije, spremni smo i opremljeni - rekla je Rahela Štefanović, urednica projekta Škola na trećem.

Ekipa je ženska, tri učiteljice su iz prošle godine - Sanja Polak, Gordana Kralj i Sanja Bilogrević, a tu su i neka nova lica koja će djeca ubrzo upoznati.

Prema trenutnim podacima Ministarstva, u školske će klupe sjesti ukupno 459.800 učenika. MZO procjenjuje da će ove školske godine u osnovnim školama biti nešto manje od 316 tisuća učenika, od čega oko 38 tisuća prvašića, dok će srednjoškolaca biti oko 143.800.

U osam škola nastava na daljinu

Točnim podatcima Ministarstvo će raspolagati krajem rujna, kada je zakonski rok da škole upišu podatke u bazu eMatica. No, u osam škola, prema aktualnim informacijama, zbog zaraze zaposlenika Covidom-19 učenici prva dva tjedna nastavu će pratiti na daljinu.

Prvo polugodište školske godine 2020./2021. traje od 7. rujna do 23. prosinca, a drugo od 11. siječnja do 18. lipnja. Jesenski odmor učenici će imati 2. i 3. studenoga, zimski će ove školske godine imati u dva dijela od 24. prosinca do 8. siječnja te od 23. do 26. veljače, a proljetni od 2. do 9. travnja. Učenicima završnih razreda srednje škole nastava završava 25. svibnja.

Nastava po tri modela

S obzirom na epidemiju koronavirusa koja je proglašena 11. ožujka, Ministarstvo je za ovu školsku godinu pripremilo tri modela provođenja nastave koji će se primjenjivati ovisno o epidemiološkoj situaciji.

Model A predviđa odvijanje nastave u školi uz pridržavanje epidemioloških uputa HZJZ-a, Model B je mješoviti oblik nastave (u školi i na daljinu), a Model C je nastava na daljinu.

O primjeni pojedinoga modela odlučivat će škole u suradnji i uz suglasnost s osnivačem i nadležnim lokalnim stožerom, osim u slučaju lockdowna za cijelu državu kada Vlada donosi odluku o primjeni Modela C na nacionalnoj razini.

Upute HZJZ-a

Prema uputama Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo za sprječavanje i suzbijanje epidemije, rad škola mora se organizirati tako da se, koliko je moguće, osigura socijalno distanciranje.

Djeci treba redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom, a uporabu dezinficijensa treba nastojati ograničiti na dezinfekciju kod ulaska u školu i ne treba je primijeniti više od dva do tri puta na dan.

Isto tako se preporučuje da svaki razredni odjel boravi u jednoj prostoriji te da učenici ne mijenjaju učionicu ni u predmetnoj nastavi. Odmori bi trebali biti organizirani u različito vrijeme, a prolazak kroz zajedničke prostorije treba skratiti na minimum.

Ako se prehrana djece organizira u blagovaonici, preporučuje se pridržavanje preporuka za ugostiteljske objekte, a boravak u zajedničkim prostorijama škole treba organizirati u skupinama.

Roditelji su dužni djeci izmjeriti tjelesnu temperaturu svaki dan prije dolaska u školu, a u slučaju povišene temperature, moraju se javiti ravnatelju škole i izabranom pedijatru radi odluke o testiranju i liječenju djeteta.

 

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
0
Haha
0
Nice
0
What?
0
Laž
0
Sad
0
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Održan okrugli stol „Cjeloživotno obrazovanje u visokom školstvu“
1
min
Održan okrugli stol „Cjeloživotno obrazovanje u visokom školstvu“
Poskupljuje odvoz smeća u Kaštelima. Evo koje cijene očekuju Kaštelane u idućoj godini
14
min
Poskupljuje odvoz smeća u Kaštelima. Evo koje cijene očekuju Kaštelane u idućoj godini
NK Imotski oprostio se od svog Nene: "Dobri naš Neno, počivao u miru Božjem"
28
min
NK Imotski oprostio se od svog Nene: "Dobri naš Neno, počivao u miru Božjem"
Kći Gorana Višnjića i Mirele Rupić postala Kraljica Hrvatske, majka joj uputila emotivnu objavu
34
min
Kći Gorana Višnjića i Mirele Rupić postala Kraljica Hrvatske, majka joj uputila emotivnu objavu
Broj oboljelih od gripe veći nego lani na vrhuncu
43
min
Broj oboljelih od gripe veći nego lani na vrhuncu
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Jake policijske snage na Kampusu, dojurila i hitna pomoć: "Netko je dobio batina, legitimiraju sve redom"
    Jake policijske snage na Kampusu, dojurila i hitna pomoć: "Netko je dobio batina, legitimiraju sve redom"
    17. prosinca 2025. 01:01
  • Splitski profesor emeritus bez rukavica o hrvatskoj akademskoj stvarnosti: Objavljena "Sveučilišne tajne" Matka Marušića
    Splitski profesor emeritus bez rukavica o hrvatskoj akademskoj stvarnosti: Objavljena "Sveučilišne tajne" Matka Marušića
    16. prosinca 2025. 19:50
  • Što se dogodilo noćas na kampusu u Splitu? Oglasila se policija
    Što se dogodilo noćas na kampusu u Splitu? Oglasila se policija
    17. prosinca 2025. 08:43
  • Jata ptica danas “zaposjela” istok Splita: Mnogi misle da su vrane, ali radi se o potpuno drugačijoj vrsti - ili tako nešto
    Jata ptica danas “zaposjela” istok Splita: Mnogi misle da su vrane, ali radi se o potpuno drugačijoj vrsti - ili tako nešto
    17. prosinca 2025. 11:21
  • Nives Celzijus o odnosu s Brozovićem: 'Svako malo je kod njega u Rijadu, šalje privatni avion po nju'
    Nives Celzijus o odnosu s Brozovićem: 'Svako malo je kod njega u Rijadu, šalje privatni avion po nju'
    16. prosinca 2025. 22:17
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
© 2025 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.