I ove će se godine u Hrvatskoj proizvoditi vrhunska rakija, ali ona domaćim proizvođačima zadaje glavobolje. Ne zbog alkohola, već zbog toga što im je jedva isplativa. Problem je uvoz rakije i to ne iz Europske unije.
"Nelojalna konkurencija. Iz Srbije i Bosne ulaze velike količine rakije upitne kvalitete i to je nešto s čime se mali proizvođači ne mogu boriti i pitanje je dana kada će doći i do problema", rekao je Davorin Škoflek, upravitelj udruge proizvođača rakije.
Srbija je otišla korak dalje. Njihova je šljivovica na UNESCO-vom popisu nematerijalne kulturne baštine. I kod nas se itekako pije pa svaki ugostitelj ima svoju računicu.
"Rakija je, od žestokih pića, sigurno broj jedan. Posebno u prijepodnevnim satima gdje većina gostiju, pa čak i uz kavicu voli popit jednu rakijicu. U pravilu je to šljivovica", ispričao je ugostitelj Tomislav Vajda reporteru Dnevnika Nove TV.
Problem je i u tome, govore proizvođači, što rakija ima status jeftinog, gastarbajterskog pića. Nazivaju je brljom. Velika je predrasuda, ističu, da se rakija mora piti na eks. U njoj se može uživati kao u najfinijem francuskom konjaku ili vinjaku. Dok god se domaći proizvođači ne zaštite od uvoza, govore, utapat će tugu u piću, ali barem vrhunskom.