Na sam spomen riječi alimentacija odnosno udržavanja, mnogima se stvara grč u želucu. Obiteljski zakon jasno propisuje da roditelji imaju obvezu financijski skrbiti za svoju djecu nakon razvoda. Ipak, plaćanje alimentacije je jedan od najučestalijih uzroka nesuglasica između supružnika koji su u procesu rastave braka.
No, u Hrvatskoj alimentaciju ne plaćaju samo majke i očevi, nego i bake i djedovi.
U članku 288., pod stavkom 2. Obiteljskog zakona iz 2014. godine propisano je "ako roditelj ne uzdržava maloljetno dijete, dužni su ga uzdržavati baka i djed po tom roditelju".
I dok jedni smatraju da je najprije moralna, a potom i zakonska obveza da roditelj koji ne stanuje s djetetom plaća alimentaciju, a ukoliko to ne izvršava, mišljenja su da je sasvim uredu da bake i djedovi, makar u podmaklim godinama plaćaju udržavanje za unuke. Neki od naših sugovornika se pak s tim ne slažu.
- Velik broj umirovljenika u Splitu, barem kako doznajem iz razgovora s prijateljima i poznanicima, ima minimalna mjesečna primanja. Bez pomoći obitelji, bilo uže ili šire, rijetko tko od nas bi mogao preživjeti - priča nam jedna umirovljenica.
- Nemam komentara - dodaje njezina prijateljica dok su sjedile na istočnoj obali.
Baka i djed iz Splita (podaci poznati redakciji) trenutno su u sudskom postupku oko uzdržavanja unuka jer njihov sin ne izvršava svoje obveze, a trenutno je lišen slobode.
- Tužba je stigla u ime maloljetnog djeteta. Primanja su nam minimalna, mirovine oko 300 eura. Čekamo sudsku odluku iako se sve ovo moglo riješiti i bez suda. Napominju kako djecu nisu vidjeli dugi niz godina - govore za portal Dalmacija Danas.
- Zakon kaže da su se punoljetnici unuci dužni brinuti o baki i djedu. Možeš mislit što će se to dogodit? Tko zna što djeca misle o nama - dodaju umirovljenici iz Splita.
Takvih priča ima daleko mnoštvo, dok se još uvijek na alimentaciju gleda kao tabu temu.
Evo što u slučaju kada su primanja obveznik uzdržavanja manja od propisanih u tablici s minimalnim novčanim iznosima potrebnim za mjesečno uzdržavanje djeteta
- Ako roditelj obveznik uzdržavanja ostvaruje primitak manji od najnižeg iznosa u tablici, uzdržavanje maloljetnog djeteta može se utvrditi u iznosu nižem od zakonskog minimuma, ali ne manje od polovice zakonskog minimuma uzdržavanja - stoji u Odluci o minimalnim iznosima uzdržavanja koje svake godine najkasnije do 1. travnja donosi ministar Marin Piletić.
U nastavku su Odluke o minimalnim iznosima uzdržavanja i prosječnim potrebama djeteta.
min-iznosi.uzdr
prosj-potre-djet
U odluci za 2023. godinu jasno je propisano da za uzdržavanje djeteta do šest godina treba mjesečno davati 17 posto prosječne plaće, odnosno 172,67 eura.
Za dijete od sedam do 12 godina potrebno je svakog mjeseca izdvojiti 20 posto prosječne plaće, što je 203,15 eura, dok je za dijete od 13 do 18 godina starosti potrebno izdvojiti 22 posto prosječne mjesečne plaće ili 223,46 eura.
Koliko baka i djedova na području SDŽ plaća alimentaciju za unuke?
Kako bismo otkrili koliko je u Splitsko-dalmatinskoj županiji slučajeva da su bake i djedovi obveznici uzdržavanja unuka, odnosno da svakog mjeseca plaćaju alimentaciju, upitali smo Područni ured Split Hrvatskog zavoda za socijalni rad.
- Izvještavamo Vas kako na području naše Županije imamo devet slučajeva u kojima bake i djedovi izvršavaju obvezu uzdržavanja unuka jer to njihovi roditelji ne čine zbog različitih životnih okolnosti ili pak nebrige - stoji u odgovoru Područnog ureda Split Hrvatskog zavoda za socijalni rad na upit portala Dalmacija Danas.
Nepotpuni podaci
U razdoblju od 2015. do 2021. godine, u sustavu socijalne skrbi evidentirano je 114 odluka o uzdržavanju kojima je naloženo baki odnosno djedu uzdržavanje za unuke, doznajemo iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Nije poznato što je s podatcima za 2021. - 2023. godine.
'Punoljetno unuče je dužno uzdržavati baku i djeca'
Iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike na upit portala Dalmacija Danas o uzdržavanju unuka od strane baka i djedova, stigao je opširan odgovor.
- Prvenstveno, želimo načelno ukazati da je, sukladno Obiteljskom zakonu, uzdržavanje dužnost i pravo roditelja i djece, bračnih i izvanbračnih drugova, srodnika u ravnoj lozi te pastorka i maćehe i očuha. Uzdržavanje se temelji na načelu razmjernosti i obiteljske solidarnosti. Roditelji su prvi dužni uzdržavati svoje maloljetno dijete. Radno sposoban roditelj ne može se osloboditi dužnosti uzdržavanja maloljetnog djeteta. Ako roditelj ne uzdržava maloljetno dijete, dužni su ga uzdržavati baka i djed po tom roditelju. Isto tako, punoljetno unuče je dužno uzdržavati baku, odnosno djeda, ako baka, odnosno djed nisu sposobni za rad, a nemaju dovoljno sredstava za život ili ih ne mogu ostvariti iz svoje imovine i ako su ga oni uzdržavali ili su se brinuli o njemu dulje vrijeme.
Nadalje, prijedlogom Plana zakonodavnih aktivnosti za 2024. godinu Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike predviđeno je da Zakon o privremenom uzdržavanju bude na sjednici Vlade Republike Hrvatske u I. kvartalu 2024. godine. Izrada Nacrta prijedloga zakona o privremenom uzdržavanju je u završnoj fazi i najkasnije do kraja 2023. godine očekuje se objava zakona radi savjetovanja sa zainteresiranom javnošću. Slijedom navedenog, očekuje se da će zakon stupiti na snagu u proljeće 2024. godine.
Nacrtom prijedloga zakona o privremenom uzdržavanju, prije svega, uvodi se alimentacijski fond putem kojeg će država isplaćivati iznos alimentacije odnosno uzdržavanja za djecu čiji roditelji ne izvršavaju svoje obveze, a država će se kasnije namiriti od obveznika uzdržavanja - dio je odgovora.
Bake i djedovi oslobodit će se plaćanja uzdržavanja?
Naveli su da je u u samom Nacrtu brisana odredba koja se odnosi na utvrđivanje vjerojatnosti da baka i djed po roditelju obvezniku uzdržavanja ne doprinose uzdržavanju najmanje u iznosu privremenog uzdržavanja.
- Navedena odredba je u Nacrtu prijedloga zakona brisana kako bi dijete što prije ostvarilo pravo na privremeno uzdržavanje neovisno o tome je li u tijeku sudski postupak prema baki i djedu radi uzdržavanja sukladno odredbama Obiteljskog zakona, s čime su na ovotjednom sastanku upoznati predstavnici Matice umirovljenika Hrvatske i Sindikata umirovljenika Hrvatske.
Ovakvim zakonskim rješenjem želi se nakon gotovo deset godina od donošenja važećeg Zakona o privremenom uzdržavanju postići bolja i efikasnija zaštita prava djeteta na uzdržavanje kako bi se svoj djeci jamčilo primanje uzdržavanja u većem iznosu nego sada. Također, predstavnici Matice i Sindikata upoznati su da se izmjenama i dopunama Obiteljskog zakona neće mijenjati obveza uzdržavanja baka i djedova u odnosu na unuke, poštujući navedeno načelo pomaganja svih članova obitelji kao i načelo razmjernosti. To znači ako roditelj ne uzdržava maloljetno dijete, dužni su ga uzdržavati baka i djed po tom roditelju.
U pojedinim slučajevima sud je dužan voditi se načelom razmjernosti i obiteljske solidarnosti na način da osobe koje su dužne uzdržavati, međusobnom uzdržavanju pridonose prema svojim mogućnostima i potrebama uzdržavane osobe, uz uvjete i na način određen Obiteljskim zakonom - navode.