Na današnji dan 1922. godine rođena je Palmina Piplović
U subotu, 7. lipnja 2025. u 18 sati, "parcela ispod Vidilice" na Marjanu ponovno će postati mjesto zajedništva, glazbe i svijeća. Građani će ondje, treću godinu zaredom, obilježiti obljetnicu rođendana splitske heroine Palmine Piplović, djevojke koja je prije više od osamdeset godina dala život za slobodu svoga grada, a čija je priča danas jednako snažna kao i 1944. Poziv upućuju Splićani koji su zapušteni komadić zemlje pretvorili u cvjetnu oazu i otvorenu učionicu povijesti. Uz prigodnu glazbu i sadnju novih sadnica cvijeća, posjetitelji će imati priliku osjetiti toplinu zajedništva i zahvalnosti prema hrabroj djevojci iz Velog Varoša.
"Naša je obaveza da u njenome gradu ostane trajan spomen na njezinu žrtvu. Nismo posustali u ostvarivanju zajedničkog nam cilja. Konačno je prošle godine vrtiću vraćeno ime. Preko njenih neljubljenih godina ostvarili smo sadašnjost. Najiskrenije ćemo joj zahvaliti, tako da ne dopustimo da je zaboravi budućnost i da se i ove godine okupimo na parceli na proslavi njenog rođendana", poručuju Varošani.
Marjansko zemljište darovano gradu
Mjesto okupljanja nije odabrano slučajno. Parcela na kojoj se danas prostire dječji vrtić, a tik uz njega i uređeni vrt, nekad je pripadala obitelji Piplović. Braća i sestre Palmine, koji su poput nje sudjelovali u Narodnooslobodilačkoj borbi, neposredno nakon rata darovali su vrijedno zemljište gradu bez ikakvih uvjeta – jedina im je želja bila da ondje niče vrtić nosi Palminino ime. Tako je i bilo sve do devedesetih, kada je u naletu "novih vremena" ploča s imenom skinuta, a fotografija mlade partizanke vraćena obitelji. Dvadeset pet godina poslije, 9. srpnja 2024., nepravda je ispravljena: vrtić je ponovno i službeno postao DV Palmina, a ploču je svečano otkrila obitelj uz podršku građanske inicijative i gradske uprave.
Dječji vrtić na Marjanu od danas i službeno opet nosi ime - Palmina!
Tko je bila Palmina Piplović?
Rođena 1922. kao jedno od osmero djece mesarskih obitelji Ivana i Marije Piplović, Palmina je još u mladosti ušla u ilegalni lanac veze između Splita i partizanskih jedinica na Mosoru. Slobodu je plaćala hrabrošću: poticala je njemačke vojnike na dezertiranje i prenosila povjerljive informacije, svjesna svake opasnosti. Gestapo ju je uhitio 7. listopada 1944.; tri je dana brutalno mučena na Gripama, a 10. listopada obješena na stup električne rasvjete na predjelu Ljubinci u Solinu, zajedno s Nikolom Zavoreom i njemačkim vojnikom Fritzem koji je prešao na stranu antifašista. Tijelo dvadesetdvogodišnjakinje visjelo je dva dana, da bi ga mještani potom potajno pokopali uz cestu. Iz te strašne priče ostale su tek crne pletenice s crvenim mašnama, brižno čuvane u obitelji kao svetinja.
Stoga večerašnje okupljanje nije tek romantično druženje pod borovima, nego lekcija iz upornosti i solidarnosti. Svaki posađeni cvijet, svaki stih i svaka upaljena svijeća podsjeća na neizbrisiv trag jedne djevojke čiji je san o slobodi jači i od povijesnog zaborava i od političkih mijena.