S dolaskom toplijih dana i službenim početkom predsezone, Split ponovno oživljava. Riječ o prepoznatljivom gradskom ritmu. Gužva, turisti koji razgledavaju svaki detalj, uske splitske kale kroz koje se domaći jedva provlače, a tek kad uprži sunce.... O toj gradskoj 'žiži', odnosno životu, gužvi i dinamici bi se mogle ispisati stranice. Ali, ukratko: bez da opisujemo riječima, najbolje se 'spustit' u centar i prošetat uskim ulicama stare gradske jezgre, kao i u Marmontovom, na Rivom, Pjacom, Matejuškom... Posebice u večernjim satima.
Upravo tu živost gradu donose turisti, koji u sve većem broju pristižu iz različitih krajeva svijeta. Mnogi će reći da se radi tek o 'prvim' posjetiteljima, no prizori s Rive, Bačvica i centra, kao i brojke turističkih dolazaka, jasno ukazuju da je sezona u Splitu zapravo krenula već krajem ožujka ili s prvim danima travnja. Kako mi volimo kazati, odmah nakon Uskrsa.
Uz turiste, i sami Splićani sve više vremena provode na otvorenom i to ispijajući omiljeni napitak na suncem obasjanoj i najlipšoj šetnici na svitu, obavljajući kupovinu na Pazaru, peškariji ili jednostavno šetajući gradom. Samim time raste i broj ljudi na najfrekventnijim gradskim lokacijama, što sa sobom donosi i povećani rizik od različitih oblika sitnog kriminala.
Naime, uz sav taj šušur, smijeh i žamor kroz uske kale, gomile turista koje možemo nazvati povorkama koje prate vodiče, i gužve koje se stvaraju kroz gotovo sve ulice Dioklecijanove palače na površinu izlazi i ona manje ugodna strana turističke sezone.
Riječ je o svima dobro poznatoj pojavi odnosno 'akciji' džepara i sitnih kradljivaca koji upravo u takvim okolnostima nalaze svoju priliku. Gužve i nepažnja idealna su kombinacija za one koji ciljano djeluju neprimjetno, često u paru ili grupi, vrebajući torbice, ruksake, novčanike i druge vrijedne predmete ostavljene bez nadzora.
Frekventne lokacije poput Rive, Peristila, Pazara, autobusnih stanica javnog prijevoza, ali i plaža te trgovačkih centara, sve su češće mete takvih pojedinaca. Policija već bilježi prve slučajeve krađa. Građani i turisti stoga se pozivaju na dodatni oprez.
Prije nekoliko dana na društvenim mrežama objavljeno je upozorenje građana o pojavi triju osoba koje se, prema navodima, već neko vrijeme kreću po Splitu, osobito po frekventnim gradskim lokacijama, nudeći pomoć starijim osobama pri nošenju vrećica. Međutim, iza naizgled dobronamjerne ponude, prema tim objavama, navodno se krije namjera krađe odnosno osobe iskoriste trenutak nepažnje te starijim građanima otuđuju torbice ili novčanike.
Objava koja sadrži i fotografiju navodnih počinitelja izazvala je zabrinutost među građanima.
Upitali smo splitsku policiju o točnosti navoda koji kruže društvenim mrežama te zatražili službene informacije.
- Od početka ove godine zabilježeno je ukupno 11 kaznenih djela džepnih krađa. U 10 slučajeva počinitelji su brzo identificirani, protiv njih su poduzete odgovarajuće zakonom propisane mjere te su kazneno procesuirani, dok je u jednom slučaju kriminalističko istraživanje i dalje u tijeku - doznaje portal Dalmacija Danas.
'Pala' džeparošica u Splitu, počinila čak devet krađa
Iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske poručuju da svakodnevno provode preventivne aktivnosti s ciljem smanjenja broja ovakvih kaznenih djela, a posebna se pažnja posvećuje proaktivnom postupanju i pojačanom prisustvu policijskih službenika, osobito na području užeg centra grada, gdje je najveća učestalost ovakvih događaja.
Iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske uputili su savjet građanima:
- Savjetujemo građanima, osobito osobama starije životne dobi, da budu iznimno oprezni u situacijama kada im nepoznate osobe nude pomoć pri nošenju osobnih stvari, kao što su vrećice ili torbe. Preporučujemo da u takvim slučajevima ne predaju osobne stvari nepoznatim osobama te da u slučaju sumnjivog ponašanja odmah obavijeste policiju pozivom na broj 192 - poručuju iz PU SD.
Stoga, ukoliko vam netko nepoznat ponudi pomoć s nošenjem vrećica ili torbi, razmislite dvaput prije nego prihvatite. Uvijek držite svoje stvari blizu i ne predajte ih nepoznatim osobama. U slučaju bilo kakve sumnje ili neugodnog iskustva, odmah kontaktirajte policiju na broj 192.