Na današnji dan 1908. godine rodio se Ivo Lendić, hrvatski pjesnik, publicist i kulturni djelatnik
Ivo Lendić, hrvatski pjesnik, publicist i kulturni djelatnik, rođen je 4. lipnja 1908. godine u Janjini na Pelješcu, a preminuo 1. travnja 1982. u Iguazu u Argentini. Njegov životni i profesionalni put svjedoči o neprekinutoj predanosti hrvatskoj književnosti, novinarstvu i kulturnom radu, i to u izazovnim okolnostima koje su ga odvele daleko od domovine.
Nakon što je završio studij filozofije i psihologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Lendić se afirmirao kao novinar i publicist. Djelovao je kao urednik katoličkoga časopisa Luč, te kulturne rubrike u listu Hrvatska straža, gdje je pokazivao iznimnu osjetljivost za književna i društvena pitanja tadašnjeg vremena.
Tijekom Drugog svjetskog rata bio je novinski dopisnik iz Rima, a po završetku rata, zbog političkih okolnosti, emigrirao je u Italiju, a potom 1947. godine u Argentinu. U dalekoj Južnoj Americi nastavio je neumorno raditi na očuvanju hrvatskoga kulturnog identiteta, uređujući mjesečnik Glas sv. Antuna. Oko tog lista okupio je brojne hrvatske intelektualce u egzilu, stvarajući snažnu vezu među domoljubima raspršenima diljem svijeta.
Oštro se suprotstavljao mišljenjima tada najutjecajnijih književnih figura
Lendićev pjesnički opus obilježen je intimnim kršćanskim nadahnućem, s izraženim motivima boli, osamljenosti i duhovne potrage. Njegove zbirke Lirika (1930) i Angelusi (1936) svjedoče o autorovoj unutarnjoj osjetljivosti i dubokoj refleksiji.
Posebno mjesto u njegovu radu zauzima književna kritika. Nije zazirao od polemičnosti – oštro se suprotstavljao mišljenjima tada najutjecajnijih književnih figura poput Miroslava Krleže. U svojim književnim studijama posvetio se analizama i valorizaciji rada istaknutih hrvatskih autora poput Vladimira Vidrića, Đure Sudete i Silvija Strahimira Kranjčevića.