Istraživanje Centra za građansko obrazovanje (CGO) pokazalo je da oko 76,9% ispitanika u Crnoj Gori zna za napad na Dubrovnik iz 1991. godine, dok 57,7% smatra da to nije bila opravdana vojna akcija. S druge strane, 19% ispitanika vjeruje da je napad bio opravdan, dok 23,3% nema stav ili odbija odgovoriti na to pitanje, piše RTCG.
Suočavanje s prošlošću i pravosudni procesi
Više od polovine građana Crne Gore (54,7%) smatra da ideologije koje su dovele do sukoba 90-ih i dalje postoje u društvu. Također, 40,9% ispitanika vjeruje da se Crna Gora nije suočila sa svojom ratnom prošlošću, dok 29,6% smatra da jest. Gotovo polovina građana smatra da crnogorsko pravosuđe nema kapaciteta za procesuiranje ratnih zločina, dok se oko 40% ispitanika izjasnilo da podržava ekstradiciju crnogorskih državljana drugim državama u slučaju suđenja za ratne zločine.
Pitanje odgovornosti i stavovi o ratnim zločinima
Oko 35,8% ispitanika smatra da su sve strane podjednako odgovorne za ratove 90-ih, dok se 38,4% ne slaže s tom tvrdnjom. Nadalje, tvrdnju da su pripadnici vlastite nacije počinili najteže zločine odbacuje 71,8% ispitanika, dok se s njom slaže samo 10,1%, piše RTCG.
NATO intervencija 1999. i stavovi o članstvu
Više od 70% ispitanika u Crnoj Gori smatra da NATO intervencija 1999. godine nije bila opravdana, dok je 77% ispitanika percipira kao agresiju. S druge strane, 45,7% ispitanika protivi se članstvu Crne Gore u NATO-u, dok ga 30,2% podržava. Ovo ukazuje na snažne podjele u stavovima o ulozi NATO-a u regiji.