Astronauti na kineskoj svemirskoj postaji Tiangong uspješno su demonstrirali novu metodu proizvodnje raketnog goriva i kisika u svemiru, imitirajući kemijski proces fotosinteze u biljkama. Ova inovativna tehnologija mogla bi se primijeniti na planiranoj kineskoj bazi na Mjesecu.
Tijekom eksperimenata, članovi posade Shenzhou-19 na postaji Tiangong (što na kineskom znači "nebeska palača") koristili su jednostavan uređaj nalik ladici i poluvodički katalizator kako bi pretvorili vodu i ugljikov dioksid u kisik i etilen, spoj koji se može koristiti kao raketno gorivo. Ovaj proces oponaša prirodnu fotosintezu, pri čemu biljke pretvaraju ugljikov dioksid i vodu u glukozu i kisik uz pomoć sunčeve svjetlosti.
Prema izvješću kineske državne televizije CCTV od 19. siječnja, "ova tehnologija oponaša prirodni proces fotosinteze zelenih biljaka kroz inženjerske fizičke i kemijske metode, koristeći resurse ugljikovog dioksida u zatvorenim prostorima ili izvanzemaljskim atmosferama za proizvodnju kisika i goriva na bazi ugljika". Očekuje se da će "ovo pružiti ključnu tehničku podršku za ljudski opstanak i istraživanje u svemiru", piše Livescience.
Iako detalji tehnologije nisu u potpunosti objavljeni, navodi se da ona troši znatno manje energije od elektrolize, metode koja se koristi na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) za proizvodnju kisika iz vode. Elektroliza troši do trećine ukupne energije ISS-a.
Ovi eksperimenti dio su šireg kineskog plana za uspostavu stalne prisutnosti na Mjesecu. Kina planira izgraditi istraživačku bazu na južnom polu Mjeseca do 2035. godine, koristeći lokalne resurse poput mjesečevog tla za izradu građevinskih materijala. Ova tehnologija umjetne fotosinteze mogla bi omogućiti astronautima na Mjesecu da proizvode kisik za disanje i gorivo za povratak na Zemlju, smanjujući potrebu za transportom tih resursa sa Zemlje.
Kineski svemirski program bilježi značajne uspjehe posljednjih godina, uključujući slanje astronauta na Mjesec i planove za izgradnju trajne lunarne baze. Ova najnovija dostignuća dodatno učvršćuju Kinu kao jednog od najvažnijih igrača u globalnom istraživanju svemira.