Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

Prometni stručnjak o tragediji na A3: "Ovo su tri moguća uzroka i šest nužnih mjera"

Dvije su osobe poginule, a 31 je ozlijeđena
D.D. / Foto: N14. svibnja 2025. 13:48
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

U teškoj prometnoj nesreći koja se jutros u 3:10 sata dogodila na autocesti A3 Bregana – Lipovac, između čvorova Popovača i Križ, kad je vozač Volkswagen Golfa registracijskih oznaka BiH, nakon naleta na srnu oštećeno vozilo ostavio zaustavljeno na desnoj voznoj traci, izišao iz vozila i mahanjem pokušao alarmirati nadolazeća vozila, u punoj je brzini naletio je autobus na kat registracijskih oznaka BiH, čiji je vozač prekasno uočio zaustavljeno vozilo, te ga je u pokušaju izbjegavanja udario u stražnji bočni rub, nakon čega se autobus zanio ulijevo, probio središnju barijeru, te se zbog visokog težišta prevrnuo na suprotnom dijelu autoceste, dvije su osobe poginule, a 31 je ozlijeđena.

Prometni stručnjak Željko Marušić komentirao je za Autoportal bitne činjenice i stavke vezane za nesreću:

Tekst se nastavlja nakon oglasa

– U nesreću uključena vozila i dinamika nesreće, posebice masa, oblik i brzina vozila prije inicijalnog udara te naknadne kretnje na brzom dijelu autoceste, ukazuju da je ishod mogao biti i (mnogo) gori, da je na suprotno dijelu autoceste ne kližući prevrnuti autobus naletjelo vozilo iz suprotnog smjera, što je moglo izazvati nekontrolirani lančani sudar. Imali smo razmjernu sreću u nesreći, što je u tom trenutku na suprotnoj strani ceste nadolazeći prometni tok bio prazan.

– Vozač automobila koji je naletio na srnu vozio je neprilagođenom brzinom (čl. 51. st. 1 Zakona o sigurnosti prometa na cestama), a nakon udara u srnu trebao je automobil pomaknuti u zaustavni trak. Naime, nakon udarca u srnu, brzinom oko 100 km/h (u slučaju da je prethodno kočio), ili većom, imao je na raspolaganju dovoljnu količinu gibanja i kinetičku energiju, da je oštećeni automobil (koji je zasigurno zadržao mogućnost upravljanja), trebao usmjeriti na krajnji desni dio zaustavnog traka. Ako se u panici nije snašao, nakon zaustavljanja automobila, čak i uz onesposobljen motor, imao je na raspolaganju elektropokretač i energiju iz akumulatora za pomicanje automobila u zaustavnu traku – mjenjač se ubaci u prvi stupanj, aktivira elektropokretač i volan okrene udesno. Njegovo izlaženje iz vozila i mahanje rukama bilo je nerazumno i pogibeljno. Dakle, vozač automobila primarni je krivac.

– Potrebno je vještačiti brzinu autobusa na kat (je li bio uključen tahograf i kako je podešen), službeno opterećenje vozača autobusa, na temelju Uredbe EU br. 561/2006 – o vremenima rada i odmora vozača gospodarskih vozila (prilog) te provesti elektroničku forenziku (čl. 196. st. 3) mobilnog telefonskog uređaja kojeg je koristio vozač autobusa. Vozač autobusa je možda vozio i brže od 100 km/h, zasigurno je vozio neprilagođenom brzinom (čl. 51. st. 1), izvjesno i neodgovorno (s uključenim tempomatom, na najvećoj ograničenoj brzini za tu vrstu vozila). Najveći, kumulativni rizik da je vozio umoran (mogući utjecaj i dodatnog rada ‘na crno’ u vremenima propisanog odmora), uz potporu tempomata pri najvećoj podešenoj brzini te da je na bilo koji način koristio/gledao mobilni uređaj. Dakle, vozač autobusa sekundarni je krivac.

– Utjecaj ceste je nužno istražiti, ne zbog središnje ograde, koja nigdje na autocesti (pa ni u Njemačkoj, Austriji, Italiji…) nije projektirana da bi zaustavila nekontrolirano krećući autobus na kat, nego zbog stanja bočnih ograda koje štite od migracija i naleta na divlje životinje.

– Postupak zbrinjavanja ozlijeđenih i očevid nakon teške prometne nesreće na autocesti ponovno je trajao predugo i glavna hrvatska tranzitna prometnica satima je bila blokirana,

Zbog toga su nužne sljedeće mjere:

1. Provjeriti i po potrebi popraviti/poboljšati nedovoljno dobre segmente zaštitnih ograda autocesta za divlje životine.

2. Na autocestama na svakih 10 km postaviti dvojezične oznake “Zaustavljeno vozilo odmah pomaknite s vozne trake na zaustavnu, motorom ili elektropokretačem / Immediately move a stopped vehicle from the driving lane to the stop lane, using the engine or electric starter”.

3. Povećati kontrole u gospodarskom prometu, posebice prema vozilima iz susjednih istočnih zemalja.

4. Policija treba uvesti sustav kontrole korištenja i kretanja smartphonea vozača, s elektroničkom forenzikom, kako bi se u realnom vremenu, i retroaktivno moglo kontrolirati korištenje propisanog redovitog dnevnog odmora za vozače

5. Za nepropisno korištenje mobitela u prometu, na temelju članka 196. osnovno kaznu sa 130 treba povećati na 250 eura, a ako se elektroničkom forenzikom utvrdi da je vozač u vožnji komunicirao preko društvenih mreža, pisao poruka, pretraživao internet, gledao internetske sadržaje, kaznu povećati na 1000 eura, uz oduzimanje vozačke dozvole.

6. Policija treba unaprijediti strategiju i taktiku očevida prometnih nesreća na autocestama, kako bi se promet uspostavljao nakon najviše 90 minuta – o tome smo detaljno pisali nakon nedavne tragične nesreće na Zagrebačkoj obilaznici, a, nažalost, ponovilo se i nakon ove tragične nesreće, ponovno na autocesti A3, ključnoj tranzicijskoj prometnici u Hrvatskoj.

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
0
Haha
1
Nice
1
What?
1
Laž
4
Sad
1
Mad
2
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
VIDEO Peco: "Ma, koristim ih i po kiši": Vaso: "S njima možete i na Advent"
3
min
VIDEO Peco: "Ma, koristim ih i po kiši": Vaso: "S njima možete i na Advent"
Piplica: "Puljak je znao da se pogoduje izvođačima na Žnjanu i šutio je"
13
min
Piplica: "Puljak je znao da se pogoduje izvođačima na Žnjanu i šutio je"
"Tri ure vozila je od Sinja do Splita": U ferati se nalazili cijeli svati, a netko je u Dicmu otkačio vagon s pršutima i vinom. Ovo su tri priče o legendarnoj Sinjskoj reri
18
min
"Tri ure vozila je od Sinja do Splita": U ferati se nalazili cijeli svati, a netko je u Dicmu otkačio vagon s pršutima i vinom. Ovo su tri priče o legendarnoj Sinjskoj reri
FOTO Prizori požara u Trogiru: lica građana govore više od riječi
20
min
FOTO Prizori požara u Trogiru: lica građana govore više od riječi
VIDEO Čim je provirilo sunce, Splićani se bacili u more: evo kako izgleda prosinački kupanjac
27
min
VIDEO Čim je provirilo sunce, Splićani se bacili u more: evo kako izgleda prosinački kupanjac
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Tragedija na Kupresu: Iznenada preminuo bivši načelnik Perica Romić (41), iza njega ostalo petero djece
    Tragedija na Kupresu: Iznenada preminuo bivši načelnik Perica Romić (41), iza njega ostalo petero djece
    19. prosinca 2025. 17:12
  • Hajduk skinut s trona: Njemački klub srušio rekord s Poljuda
    Hajduk skinut s trona: Njemački klub srušio rekord s Poljuda
    19. prosinca 2025. 22:07
  • Djevojka (29) oduzela prednost BMW-u koji je jurio 125 km/h: Poginuo njen sin (4) i pijani vozač (34)
    Djevojka (29) oduzela prednost BMW-u koji je jurio 125 km/h: Poginuo njen sin (4) i pijani vozač (34)
    20. prosinca 2025. 10:55
  • Legendarni fast food se zatvara nakon 38 godina
    Legendarni fast food se zatvara nakon 38 godina
    19. prosinca 2025. 21:56
  • "Zašto se oblačite kao teroristi Islamske države? Zašto HOS, a ne MUP? Ako ne znate što je bilo, bolje da nikad ne saznate"
    "Zašto se oblačite kao teroristi Islamske države? Zašto HOS, a ne MUP? Ako ne znate što je bilo, bolje da nikad ne saznate"
    19. prosinca 2025. 18:20
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
Copyright © 2017-2025 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.