Nakon tri i pol godine privodi se kraju gradnja luke i velike šetnice u Omišu. Istočni ulaz u grad, na ušću Cetine, tako dobiva nove vizure, kao i novu turističku i pomorsku dimenziju. Riječ je o najvećem pojedinačnom ulaganju u povijesti županijske Lučke uprave - od 13 milijuna eura, piše HRT.
Cijela šetnica i većina lučkog prostora već je popločena bračkim kamenom i sad se i uživo, a ne samo s pomoću ovih fotografija, može steći dojam koliko ovaj projekt mijenja i uljepšava Omiš. U tijeku su završni radovi.
- Radovi vezani za hortikulturu, elektroinstalacije, sad smo na 90% izvršenosti projekta i za dva mjeseca planiramo završiti, rekao je Dominko Lukić, inženjer projekta.
Omišani se raduju što će projekt biti dovršen uoči turističke sezone.
- Super, bit će nam lijepo. Izvanredno, najbolje što je moguće, bit će ovdje u Omišu, još nam je to nedostajalo i ništa drugo. Super je, nema govora, bit će i prava šetnica, valjda i luka neka dođe, mišljenja su građana.
Sama luka trebala je imati veći kapacitet i mnogo duži lukobran, ali zbog velike dubine i mekog terena odustalo se od takva projekta. Većini stanovništva i dalje će za stalni privez poslužiti Cetina između mosta i ušća. Nova luka imat će mješovitu namjenu.
- Dio bi bio za komunalne vezove, a ovo ostalo kao luka otvorena za javni promet, prema informacijama koje imamo iz Lučke uprave trebalo bi biti 80-ak vezova. Omiš je mali grad i ova konfiguracija terena, mislim da ne bi trebala biti luka koja bi primala brodove golemih dimenzija, već ono što je primjereno ovom gradu, objasnio je Ivo Tomasović, gradonačelnik Omiša.
Primjereni su svakako razni turistički brodovi. Od onih manjih za jednodnevne izlete do većih za tjedna krstarenja. Zbog radova u splitskoj luci ovoga ljeta velika turistička flota iz Krila Jesenica traži alternativne luke za smjene gostiju, pa će se tako ove sezone koristiti i novom omiškom lukom.
- Prvi ukrcaj na brod i dolazak na brod, ne možete goste dovesti na luksuzno putovanje u luku koja nije primjerena za to, u svakom slučaju svi se radujemo, zaključuje Denis Grubiša, Udruga brodara ''Porat Krilo i Bajnice''.
Najkasnije u svibnju dovršit će se projekt o kojem se u Omišu govori desetljećima.