Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs rekao je u HTV-ovoj emisiji "Ima li što novo?" kako je protekla školska godina bila jako zahtjevna, ali da se može kazati da je bila i kvalitetna. Dodao je kako se unatoč pandemiji nije odustalo od reforme u sustavu obrazovanja.
- Od sljedeće godine nastava će u svim školama krenuti po novim kurikulumima i kurikulum dokumenti se i dalje rade samo što se o njima toliko ne priča i ne problematiziraju se u javnosti, dodao je ministar znanosti i obrazovanja.
Vršitelj dužnosti ravnatelja Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja Vinko Filipović naglasio je kako se i državna matura odvija pod strogim mjerama, ali da je mali broj zaraženih maturanata, te onih koji su u samoizolaciji. Oni će također moći pisati maturu, te upisati studijske programe.
"Veliki propusti Ministarstva obrazovanja i Ministarstva zdravstva"
Maturant IV. gimnazije Marko Marulić iz Splita Gordan Kragić istaknuo je kako je veliki propust Ministarstva obrazovanja i Ministarstva zdravstva što nije potakao veći broj učenika na cijepljenje. Rekao je kako je stvar slučajnosti što je trenutno zaražen mali broj maturanata.
Dodao je kako preko ljeta treba pokrenuti veću kampanju za cijepljenje učenika. Fuchs je rekao da je odaziv na cijepljenje prosvjetnih radnika bio relativno dobar, te je pozvao sve oni koji se nisu cijepili da se cijepe. Kazao je kako je za cijepljenje učenika situacija malo drugačija.
"Pandemija iznjedirla i pozitivne stvari"
Marija Margušić Novosel, ravnateljica Srednje škole Glina istaknula je kako su upisi u srednje škole na Banovini za tri tjedna, te se nada da će sve dobro proći.
Dejan Nemčić, profesor geografije iz Osnovne škole "Ivo Andrić" u zagrebačkom Sopotu rekao je kako je pandemija iznjedrila i neke pozitivne stvari u hrvatskom školstvu, primjerice solidarnost među profesorima i nastavnicima postala je veća, ali su se učitelji povezali i s učiteljima susjednih zemalja.
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs rekao je kako će se u idućem periodu u sustavu obrazovanja zapošljavati veći broj psihologa, te će se pružiti pomoć svim učenicima kojima je pomoć potrebna. Nemčić je rekao da su se učenici u protekloj godini suočavali s velikim psihološkim problemima. Marija Margušić Novosel dodala je kako je i potres, ali i pandemija ostavila traga na učenicima, ali i njihovim obiteljima.
"Od iduće školske godine kreće se s nacionalnom ispitima u osnovnim školama"
Profesorica njemačkog jezika Srednje škole Vrbovec Ivana Valjak-Ilić kazala je kako treba promijeniti obrazovni sustav, jer u Hrvatskoj je bitna ocjena, a ne znanje. Kragić se slaže da treba promijeniti obrazovni sustav, jer ocjene nisu realne. Pohvalio je uvođenje državne mature.
Filipović je rekao kako s državnom maturom svi učenici imaju istu šansu, te da je uvođenje mature jedno od najboljih stvari u hrvatskom obrazovnom sustavu. Filipović je poručio da već od iduće školske godine se kreće s nacionalnom ispitima u petom i osmom razredu osnovne škole.
- To će biti jedan dobar temelj za ono što slijedi, ne samo u vanjskom vrednovanju u spomenutim razredima nego i u srednjim školama, jer kad idemo iz pozicije ravnopravnosti za sve, onda možemo vrednovati sve ono što se vrlo često dovodi u pitanje, a to je da ocjena svugdje ne vrijedi isto, naglasio je Filipović.
Osvrnuo se i na održavanje državne mature.
- Esej sigurno neće "procuriti", ja to jamčim. Državna matura je jedan projekt visokog rizika i u njoj sudjeluje 32 tisuće učenika sa 120 tisuća ispita, više stotina nastavnik a i ispitivača, rekao je.
Ivana Valjak-Ilić rekla je da ima zamjerki na državnu maturu, jer strani jezici nemaju na maturi usmeni dio ispita.
Nemčić je rekao kako je on za uvođenje male mature. Smatra da bi se time smanjio stres učenicima, ali i profesorima.




