Današnja djeca puno se manje kreću negoli njihovi roditelji kad su bili njihove dobi. Svako doba nosi nove izazove sa sobom, a čini se da smo danas postali ovisni o tehnologiji, ne samo odrasli nego i djeca. Mobiteli im toliko zaokupe pažnju, dragocjeno vrijeme izgube buljeći u ekran umjesto u druženju na otvorenom, penjanju po stablima, na igralištima.
Sve to dovelo je do toga da je mnogo djece pretilo, a i motorika im je sve lošija. O svemu tome, kao i na koji način odmaknuti djecu od ekrana i potaknuti ih na zdravije aktivnosti razgovarali smo s doc.dr.sc. Draženom Čularom, profesorom sa splitskog Kineziološkog fakulteta.
Zašto su djeca danas manje aktivna nego prije?
„Djeca su danas manje aktivna zbog promjena u načinu života i negativno usmjerene medijske kampanje. Povećana upotreba tehnologije i ekrana, smanjen broj sigurnih prostora za igru te preopterećenost roditelja doveli su do toga da djeca manje vremena provode u fizičkoj aktivnosti. Primjerice uvođenja liftova koji su neophodni određenom dijelu populacije dovodi do toga da djeca i mladi, umjesto da se popnu par katova izaberu raditi 'čučnjeve' u teretani ne bi li tako nadoknadili manjak tjelesne aktivnosti, a što je, složit ćete se, tragikomično. Pored edukacije, roditelja i cijelog društva potrebno je motivirati djecu da se usmjere prema aktivnom načinu života.“
Što je uzrok pretilosti djece i kako im pomoći?
„Pretilost kod djece posljedica je needuciranosti, sjedilačkog načina života, nepravilne prehrane i smanjene tjelesne aktivnosti. Iako živimo u regiji gdje bi mediteranska prehrana trebala dominirati, moderne prehrambene navike često su loše. Rješenje je ponovno edukacija roditelja i djece o zdravoj prehrani te povećanje organiziranog tjelesnog vježbanja koje uključuje boravak u prirodi, vannastavne i vanškolske aktivnosti te povećanje broja sati tjelesne aktivnosti u školama.“
Kada uključiti dijete u sport i koji su sportovi najbolji za najmlađe?
„Dijete je najbolje uključiti u sport u ranoj dobi, kroz zabavu i igre koje razvijaju osnovne motoričke sposobnosti. Sportovi koji simetrično razvijaju cijelo tijelo idealni su za djecu vrtićke dobi jer ih uče osnovnim pokretima, jačaju tijelo i stvaraju naviku tjelesnog vježbanja, što je posebno važno. Moja preporuka roditeljima je da djetetu prezentiraju što više sportova te da je važnija stručnost trenera-odgajatelja nego vrsta sporta.“
Kako prepoznati talent za sport kod djeteta?
„Talent se danas može prepoznati korištenjem suvremenih znanstvenih spoznaja i tehnologije. Iako nam znanost to danas u određenoj mjeri omogućuje, iznimno je važno da se sve provodi na etičan način koji u na prvo mjesto stavlja djetetovu dobrobit, zdravstveni status i razvoj. Trenutno sam glavni istraživač na tri projekta koji se bave talentima na etički pozitivan način. Dva Projekta Kineziološkog fakulteta u Splitu financira Hrvatska zaklada za znanost, a treći u okviru Centra izvrsnosti Splitsko - dalmatinske županije financira Erasmus Sport+ program. Projektni ciljevi se preklapaju i svode se na: nove znanstvene spoznaje, etički pristup, edukaciju, i unaprjeđenje sustava potpore razvoju talenata. Posebno smo ponosni na projekt 'Uloga genetike, biološke dobi i karakteristika mišićnih vlakana u razvoju talenta i sportskoj izvedbi: Studija na blizancima' koji je prvi međunarodni i po dodijeljenim sredstvima najveći znanstveni projekt Hrvatske zaklade za znanost u području kineziologije i sporta od njenog osnutka. Ovog puta naš znanstveni tim uključuje i jednog od najvećih znanstvenika u svijetu u području sportskih talenata (Joseph Baker).“
Kako motivirati djecu da se bave sportovima izvan nogometa?
„Nogomet nije ništa lošiji ili bolji od drugih sporova ako se s djecom radi na stručan način, u skladu sa njihovim razvojnim potrebama. Neophodno je sport dovesti u svaki kvart te uvesti raznolikost sportova u školskim programima. Promocija manje popularnih sportova kroz medije i sportske manifestacije može povećati interes, a sportski idoli, rezultati, stručan rad i mediji su zasigurno dio rješenja. Najbolji pozitivni primjer je splitski taekwondo koji je od sporta čije ime nitko nije znao napisati u vrijeme kad su mi roditelji doveli Tonija Tomasa, osnivača TK Marjan, na prvi trening u TK Stkwan, postao sport broj dva po masovnosti i sport broj jedan po rezultatskoj uspješnosti. Toni je uz ostale trenere pozitivan primjer koji dokazuje što se sve vizijom i marljivim radom može postići.“
Zašto se smatra da će nove generacije živjeti kraće od svojih roditelja?
„Prvenstveni razlog leži u činjenici da se čovjek odmakao od svog izvornog 'dizajna' koji je uključivao boravak u prirodi, redoviti san, fizičku aktivnost i zdravu prehranu. Sjedilački način života, pretilost, stres, poremećeno spavanje, trovanje nezdravim namirnicama, nedostatak fizičke aktivnosti te usmjerenost zdravstvenog sustava na liječenje bolesti umjesto na preventivu svakog dana postaje sve veći problem. Potrebno je podizati svijest o važnosti zdravog života kroz obrazovanje, promicanje sporta i zdrave prehrane. Neprimjeren odgovor na Covid pandemiju koji je rezultirao zatvaranjem sporta svakodnevno dolazi na naplatu, a razmjeri problema postaju iz dana u dan sve vidljiviji.“
Je li dva sata tjedno tjelesnog odgoja dovoljno?
„Ne, to je definitivno premalo. Minimalno bi bilo potrebno tri do četiri sata tjedno kako bi se stvorila zdrava navika za bavljenje tjelesnom aktivnošću. Mišljenja sam da samo povećanje satnice bez unaprjeđenja radnih uvjeta te statusa i motivacije nastavnika ne može dovesti do značajnih poboljšanja u relativno kratkom roku, a vremena za čekanje više nemamo.“
Kako djecu odvojiti od ekrana i potaknuti na aktivnosti na otvorenom?
„Roditelji trebaju biti primjer djeci i zajedno s njima sudjelovati u aktivnostima na otvorenom. Organiziranje sportskih i društvenih događanja također može pomoć. Dobar primjer je projekt 'Dišpet' koji djeci omogućuje besplatnu fizičku aktivnost, zabavu i druženje, kamo sreće da je više ovakvih primjera.“
Hoće li sportski uspjesi opadati zbog motoričke inferiornosti novih generacija?
„Generalno gledano sportska postignuća su povezana sa novim znanstvenim spoznajama i razvojem tehnologije koja nije svima jednako dostupna. Ako se nastavi trend smanjenja tjelesne aktivnosti i pogoršanja prehrambenih navika, broj onih koji će biti sposobni za vrhunska sportska postignuća će se zasigurno smanjiti te će morati trošiti vrijeme i resursi za nešto što se u nekim vremenima podrazumijevalo. Važno je ulagati u infrastrukturu, sportsko-rekreativne programe i edukaciju.“
Kako usporiti proces starenja?
„Da se tjelesna aktivnost propisuje kao lijek to bi bila najpropisivanija terapija na svijetu obzirom na sve pozitivne učinke, a jedan je i usporavanje procesa starenja. Pored tjelesne aktivnosti usporavanje starenja može se postići redovitom mentalnom aktivnošću, smanjenjem stresa i uravnoteženom prehranom. Održavanje zdravog stila života ključ je dugovječnosti. U okviru Longivity lab-a Europskog instituta za talente, obrazovanje, istraživanje i razvoj uskoro pokrećem program 'Svjetlo, Vatra & Led' koji će se baviti dijagnostikom biološke dobi i upotrebom suvremenih tehnologija u funkciji usporavanja starenja kao što su: crveno svjetlo, infracrvena sauna, barokomora, hladna kupka, vježbe disanja...itd, ali o tome možemo u sljedećem članku.“