Pripreme za turističku sezonu uvelike traju. Traže se radnici. Kakva je ponuda i potražnja sezonskih poslova - o tome je u Studiju 4 govorila zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Ivana Mehle.
Posla ima, no nema radnika. Postavlja se pitanje kakva će biti sezona:
- Nadam se dobra kao i lani, što se tiče radne snage za sezonu, pripreme su već krenule. Siječanj je mjesec kada imamo najviše objavljenih oglasa kojima se traže radnici za zapošljavanje na sezoni, to pokazuje da se poslodavci za nju vrlo ozbiljno pripremaju. Ti se oglasi pojavljuju od siječnja do svibnja/lipnja i njihov broj zadnje tri, četiri godine pada, rekla je Ivana Mehle, zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Navodi da je 2022. u šest mjeseci bilo traženo 30 tisuća radnika za sezonu, a prošle godine smo imali svega 21 tisuću - trećina manje. Objasnila je i zašto je tome tako:
- 2022. se olabavio Zakon o strancima i poslodavci su na jednostavniji način mogli doći do radnika iz trećih zemalja pa se to reflektiralo na broj traženih radnika unutar Hrvatske. Potrebe za određenim brojem radnika sigurno se ne smanjuju, s obzirom na to da se turističkoj usluzi diže kvaliteta, dodaje Mehle.
Mehle je otkrila u kojim granama je potreba za radnicima najveća:
- Što se tiče turizma najtraženija su zanimanja djelatnosti smještaj, priprema i usluživanje hrane. Na drugom su mjestu administrativne i pomoćne djelatnosti - to su djelatnosti u kojoj se nalaze renta a car, putničke agencije, agencije za posredovanje pri zapošljavanju, usluge održavanja objekata, krajolika... Na trećem mjestu je djelatnost prometa i skladištenja, nastavlja Mehle za HRT.
- Osim turizma, svi građevinski profili su jako traženi i to kolerira da deficitarnom listom za uvoz radnika. Mi u Hrvatskoj tradicionalno nemamo građevinskih radnika, nismo ih imali nekada, nemamo ih ni danas. Oni se uvoze pretežno iz Bosne, a sve više iz dalekih zemalja, ističe Mehle.
Fokuse se stavlja i na mlade učenike ugostiteljskih škola
Ispričala je i odakle stiže najveći broj sezonskih radnika:
- Najviše je radnika iz trećih zemalja, dakle sve što nije EU i Hrvatska, tradicionalno dolaze i iz Hercegovine, Bosne, Crne Gore, Makedonije. Jezik nas ipak povezuje i olakšava rad. Puno je radnika i iz Nepala, Indije, Bangladeša, Filipina i vjerujem da će toga biti i u budućnosti, pojašnjava Mehle.
U organizaciji resornog ministarstva i Zavoda za zapošljavanje održavaju se sajmovi gdje poslodavci predstavljaju ono što rade i ono što traže.
- U početku su sajmovi bili sajmovi poslova i prezentirale su se razne djelatnosti. Sada smo se u samom početku godine usmjerili na sektor turizma i u prvoj polovici veljače, diljem Hrvatske, održali smo šest sajmova poslova, oni su bili od većih gradova u Zagrebu i Osijeku te u Virovitici, Bjelovaru, Sisku i Požegi. Imali smo dobrog partnera - Hrvatsku udrugu poslodavaca s kojim smo dogovorili poslodavce koji će se predstavljati i ukupno ih je bilo 23, kaže Mehle.
Postavlja se pitanje jesu li se uspjeli spojiti s poslodavcima:
- Veliko je zadovoljstvo poslodavaca na ovim sajmovima, ove godine smo napravili lagani zaokret s nezaposlenim osobama iz evidencije prema učenicima završnih razreda srednjih strukovnih škola te prema studentima. Broj nezaposlenih je svake godine sve manji, govori Mehle.
Kako kaže, više su se okrenuli strukovnim školama za koje su obavili i posjete te pripremili učenike sa životopisom i objasnili im što da traže, piše HRT.
- Očekivano je da te mlade osobe već ove godine krenu na tržište rada, a sezona im je prilika za stjecanje prvog iskustva. Svaki poslodavac koji prepozna dobrog radnika, sigurno će se potruditi da ga zadrži. Ne samo za sljedeću sezonu, već i za trajno zapošljavanje, priča Mehle.
Mehle je pojasnila koliko se sezonaca vrati svake sljedeće sezone:
- Sezonci su se uključivali u mjeru aktivne politike zapošljavanja Stalni sezonac. Primijetili smo da je trend bio takav da su radnici gotovo cijelu godinu iskorištavali pravo na rad kod poslodavca, onih devet mjeseci, a tri mjeseca su bili na evidenciji zavoda, zaključuje Mehle.
Objašnjava kako se mjera stalni sezonac od ove godine ukida. ''Ukidanje same mjere smo kompenzirali s mogućnosti da se iste osobe kod istih poslodavaca zaposle kroz drugu mjeru aktivne politike zapošljavanja, a to je potpora za zapošljavanje jer bez promjene određenih uvjeta, u toj mjeri, te osobe bi došle u evidenciju zavoda bez mogućnosti korištenja produženog mirovinskog osiguranja u periodu dok ne rade''.