Na 36. sjednici Gradskog vijeća Grada Splita, glavna tema bila je prijedlog proračuna za 2025. godinu, koji iznosi rekordnih 392,1 milijun eura. Uz projekcije za 2026. i 2027. godinu, proračun je predstavila pročelnica za ekonomske poslove Olenka Dadić naglašavajući njegovu povijesnu važnost. Ipak, dok su vladajući isticali ambiciozne planove za razvoj grada, oporba je oštro kritizirala visok stupanj zaduživanja i, prema njihovim riječima, nerealne projekcije. Prijedlog_prorauna_za_2025._godinu_s_projekcijama_za_2026._i_2027._godinu
Gradonačelnik Puljak: "Proračun za snažan investicijski ciklus"
Predstavljajući proračun, gradonačelnik Ivica Puljak naglasio je da se Split nalazi u ključnom trenutku svog razvoja te da proračun od 392,1 milijun eura predstavlja povijesnu priliku za grad.
"Gradsko vijeće danas odlučuje o prijedlogu proračuna za 2025., koji je gotovo dvostruko veći od onog koji smo naslijedili prije četiri godine, kada je iznosio 185 milijuna eura. Ovaj rast omogućuje nam nastavak velikog investicijskog ciklusa, koji Split pozicionira kao moderan i uređen mediteranski grad", rekao je Puljak.
Gradonačelnik je detaljno istaknuo ključne prioritete ovog proračuna:
- Priuštivo stanovanje: Priprema projektne dokumentacije za stambene projekte na Mejašima, Brodarici i Korešnici.
- Infrastruktura: Izgradnja prometnica, javnih garaža i uređenje javnih površina.
- Obrazovanje: Dogradnja, rekonstrukcija i izgradnja vrtića, škola i školskih dvorana.
- Stadion Poljud: Ulaganje u obnovu simbola Splita.
- EU projekti: Realizacija Doma mladih, tehnološkog parka u sklopu ROH BAU-a, solarnih projekata i završetak projekta Žnjana.
- Socijalni projekti: Širenje programa i mjera za socijalno ugrožene građane.
"Ovim proračunom ne samo da nastavljamo s projektima, već planiramo budućnost grada kroz viziju koja Split čini privlačnim za život i rad", dodao je Puljak. Poziv_i_dnevni_red_36._sjednice_Gradskoga_vijea_Grada_Splita
Lidija Bekavac (HGS): "Proračun kao reklama – velikim slovima obećanja, sitnim slovima realnost"
No vijećnica HGS-a Lidija Bekavac upozorila je na razliku između ambicioznih brojki i stvarnosti realizacije.
"Proračun za 2025. podsjeća na reklamu. Velikim slovima pišu grandiozne brojke, a sitnim slovima se skriva činjenica da smo u 2024. realizirali tek mali dio obećanog. Planirate zaduženje od 253 milijuna eura u tri godine – to nije razvoj, to je kreditno ropstvo", rekla je Bekavac.
Dodala je kako ključni projekti poput Brodarice, Poljuda i Istočne obale godinama ostaju samo na papiru, dok se njihova realizacija stalno odgađa."Grad niste vodili po pravilima struke, a građanima ostavljate dug koji će otplaćivati desetljećima", istaknula je.
Bekavac je posebno kritizirala izdvajanja za socijalu, koja prema njezinim riječima iznose samo 3,1% proračuna. "Ovakvim vođenjem gradonačelnik pokazuje nedostatak solidarnosti i empatije prema najpotrebnijima", podvukla je.
Ivica Budimir (HDZ): "Ovo je proračun bez pokrića"
Gradski vijećnik HDZ-a Ivica Budimir izrazio je nezadovoljstvo raspodjelom sredstava, posebno zbog nedostatka ulaganja u gradske kotareve i projekte poput prometnice oko Marjana.
"Ovaj proračun je skup obećanja bez konkretnih rješenja. Ne vidim planove koji bi opravdali ovakva zaduženja. Mi ćemo biti protiv ovakvog proračuna", istaknuo je Budimir.
Matijević (SDP): "Proračun za politički marketing"
SDP-ov vijećnik Davor Matijević ocijenio je prijedlog proračuna kao neodgovoran i socijalno neosjetljiv.
"S jedne strane imamo rekordan proračun, a s druge strane rekordnu nerealnost i neostvarivost. Obećavate sve, ali isporučujete malo. Što ste građanima zapravo dali osim zaduženja i većih troškova života?", upitao je Matijević.
Posebno je kritizirao ulaganja u Žnjan i Poljud, ističući kako su projekti loše planirani: "Trošite na Žnjan bez jasnog plana za prometno rješenje ili održavanje. Obnova Poljuda već tri godine stoji, a vi obećavate milijunska ulaganja. Ovo nije proračun za građane, nego za politički marketing."
Matijević je također upozorio na povećanje cijena života u Splitu: "Građani će uskoro osjetiti porast cijena vrtića, parkiranja, vode i odvoza otpada, dok vi to prikrivate. Ovo nije proračun razvoja, nego proračun vlastitog opstanka."
Politička drama i nedostatak kvoruma
Rasprava o proračunu obilježena je i političkom napetošću. Na sjednici je nakon pauze došlo do kašnjenja, jer vladajuća većina nije imala potreban kvorum za izglasavanje proračuna. Vijećnik Centra Marko Matijević kasnio je s povratkom, što je dodatno zaoštrilo situaciju.
Kako bi proračun bio usvojen, potrebno je najmanje 16 glasova. Ova tijesna većina izazvala je sumnje u sposobnost vladajuće koalicije da stabilno upravlja gradom.
Prijedlog rekordnog proračuna Splita izazvao je podijeljena mišljenja. Dok vladajući ističu povijesne investicije i dugoročnu viziju razvoja, oporba upozorava na prezaduženost, neostvarivost planova i zanemarivanje socijalnih potreba.