Istražni sudac Županijskog suda u Splitu odredio je jednomjesečni istražni pritvor 33-godišnjem Dinu Klariću, vozaču Tesle Model S Plaid koji je u ponedjeljak navečer u Ulici slobode usmrtio pješakinju. Tužiteljstvo je pritvor zatražilo zbog opasnosti od ponavljanja nedjela i mogućeg utjecaja na svjedoke, a sudac je zahtjev prihvatio, pa će osumnjičeni barem sljedećih trideset dana provesti u splitskom zatvoru na Bilicama.
Najgora prometna nesreća u Splitu u puno godina
Prema dosadašnjim nalazima očevida, Klarić je Teslom u društvu dvojice putnika vozio uzbrdo Ulicom slobode – iz smjera Slobodne Dalmacije prema Gripama – i pri nedopuštenoj brzini izgubio kontrolu nad vozilom. Prednjim je krajem zahvatio rubnjak, „odsklizao“ se preko betonskih prepreka i izletio na nogostup, gdje je udario nesretnu ženu koja je od zadobivenih ozljeda na mjestu preminula.
Snaga udara bila je tolika da je jedan prometni znak odletio i probio lim parkirane Honde Civic, dok su zaštitne ograde uz nogostup posve uništene. Srećom, u tom je trenutku pored križanja s Velebitskom ulicom bilo malo pješaka, pa nije došlo do još veće tragedije.
Odvjetnik osumnjičenog, Vinko Ljubičić, izjavio je kako njegov klijent dosad nije kažnjavan niti je ikada vozio pod utjecajem alkohola ili droga; sve okolnosti, dodao je, razjasnit će prometno-tehničko vještačenje. Za kazneno djelo izazivanja prometne nesreće sa smrtnom posljedicom predviđena je kazna od tri do 15 godina zatvora.
Svijeće i tihi oproštaj
Ispod sunčanog sata, točno na mjestu gdje je izgubila život, stanovnici Splita pale svijeće i ostavljaju cvijeće već drugi dan zaredom. Niska crvenih i bijelih luminâ povlači se duž nogostupa, dok prolaznici zastaju u trenutku tišin. Tragovi kočenja i izlomljeni komadi pločnika podsjećaju da je trenutak dovoljan da se zauvijek promijene životi.