U posljednja 24 sata zabilježena su 1394 nova slučaja zaraze koronavirusom, aktivan je ukupno 7991 slučaj. Testirano je 11.159 osoba, a 12,5 posto je pozitivnih. 651 osoba je na bolničkom liječenju, preminulo je devet ljudi, a na respiratoru je sada 77 Covid pacijenata - čak 14 više nego jučer
Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), kaže da je u odnosu na prošli tjedan zabilježen porast broja novozaraženih od 39,7 posto. Od današnjih 1394 novozaražene osobe njih 1164 nije cijepljeno, a od devet preminulih samo jedna osoba bila je cijepljena, ali je imala teški komorbiditet.
Alemka Markotić kaže da i drugdje rastu brojke novozaraženih, kao i hospitaliziranih. Stoga se šalju apeli da se ljudi cijepe, a stiže sezona dišnih bolesti. Širok je prostor za širenje virusa, s obzirom na veliki broj necijepljenih, a delta soj preuzeo je primat - gotovo 100 posto u Europi.
'Dosta zemalja je intenziviralo cijepljenje djece, s dobrim rezultatima i dobrim odgovorom, pa i same djece. Kolega iz Portugala je rekao da djeca kažu roditeljima da se žele cijepiti i živjeti normalnije, a roditelji su skeptičniji', rekla je Markotić, prenosi Tportal.
U Klinici za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević' sada su 92 Covid bolesnika su hospitalizirana, 19 ih je na intenzivnom liječenju. Velika većina nije cijepljena. 'Poželjeli bi da su bili malo hrabriji ili mudriji, da bi se cijepili', rekla je Markotić.
Napomenula je da su djeca najdragocjenija populacija i ne smijemo ih zbunjivati. 'Moramo ih štititi, moraju imati viziju što mi hoćemo od njih, za zdravlje se treba brinuti struka. Djeca razumiju i prihvaćaju jednostavne mjere, nekad su pametnija i odgovornija od odraslih. Pustimo da odluke i smjernice donosi struka, a ne opća javnost. Svaki odgovoran roditelj potražit će u bolnici pedijatra, a neće ići pitati ekipu na internetu kako liječiti i operirati svoje dijete. Djeca nisu naše igračke, oni koji se žele igrati neka kupe lutku i plastičnu špricu', rekla je Markotić.
Šef Stožera Davor Božinović komentirao je stroge mjere u Sloveniji i Italiji, gdje se gotovo ništa ne može bez Covid potvrde. A u Hrvatskoj - obavezne Covid potvrde tek su najavljene u zdravstvu i socijali, s tim da će se necijepljeni moći testirati i to u početku na račun države.
'Hoće li doći do ekstenzivnije uporabe, ovisit će o procjeni i epidemiološkoj situaciji', rekao je Božinović.
U međuvremenu, pristižu podaci lokalnih stožera.
Novih 18 osoba zaraženo je koronavirusom u protekla 24 sata u Istarskoj županiji u kojoj iz dana u dan raste broj osoba u samoizolaciji, od kojih većinu čine djeca. Koronavirusom su zaražene nove 53 osobe u Zadarskoj županiji, a Zagrebačka županija prijavila je 138 novozaraženih. Na području Osječko-baranjske županije potvrđeno je 75 novih slučajeva zaraze.
Sisačko-moslavačka županija bilježi novih 17 osoba zaraženih koronavirusom, Virovitičko-podravska 34, Požeško-slavonska 19, Karlovačka 42, dok je u Koprivničko-križevačkoj županiji novozaražena 41 osoba.
U Ličko-senjskoj županiji od koronavirusa je oboljelo novih 13 osoba u protekla 24 sata, u Bjelovarsko-bilogorskoj zaraza je potvrđena kod 25 novih osoba, a u Međimurskoj županiji je evidentiran 21 pozitivan nalaz, donosi Tportal.
'Moram priznati, brojke novozaraženih koronavirusom su nas iznenadile, iako smo znali da će rasti početkom školske godine i da je u cirkulaciji delta soj, koji je zarazniji i koji češće uzrokuje kliničku sliku, odnosno djeca nisu toliko bez znakova ikakvih bolesti kao što su možda bili prethodne školske godine', kazala je u jučerašnjem Dnevniku HTV-a epidemiologinja Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja HZJZ-a.
'Očekivali smo porast, ali je on možda nekako veći nego što smo se nadali', zaključila je.





