Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • SPLITSKI OSEBENJACI
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • SPLITSKI OSEBENJACI
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

"Krvavi Uskrs" na Plitvicama '91. - sjećanje na pogibiju legende Domovinskog rata, Josipa Jovića

D.D. / Foto: Dalmacija Danas30. ožujka 2020. 17:02
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Danas je 29. obljetnica "Krvavog Uskrsa" kada je život izgubila prva žrtva Domovinskog rata, Josip Jović.

Tekst se nastavlja nakon oglasa

Na današnji dan, prije 29 godina, četnički pobunjenici na Plitvicama su ubili policajca Josipa Jovića, prvu žrtvu Domovinskog rata. Taj će događaj u hrvatskoj povijesti ostati upamćen kao "Krvavi Uskrs". Josip Jović je hrvatski dragovoljac koji je 5. kolovoza 1990. pristupio u postrojbe MUP-a u čijem sastavu prije odlaska na Plitvice sudjeluje na terenima u Pakracu i Petrinji.

Događaju na Plitvicama prethodila su burna politička previranja, mitinzi o navodnoj srpskoj ugroženosti, balvani na cestama, eksplozije u dvorištima i kućama Hrvata, kao i prijetnje koje su postale sastavni dio hrvatske svakodnevice početkom 1991. godine. Jedine oružane formacije koje je Hrvatska tada imala bile su postrojbe MUP-a, čije su specijalne postrojbe predstavljale jezgru buduće Hrvatske vojske.

Spomenuti događaji i pokušaj samoproglašene srpske milicije da se na Plitvicama otcjepe od ostatka Hrvatske tražili su žurnu intervenciju državnog vrha. U svrhu uspostave nadzora i mira put Plitvica noć uoči Uskrsa upućene su hrvatske redarstvene snage (pripadnici specijalnih postrojbi MUP-a Rakitje, Kumrovec te antiterorističke jedinice Lučko)

U ranim jutarnjim satima 31. ožujka 1991., na glavnom pravcu kretanja, kolona vozila s hrvatskim specijalcima napadnuta je iz zasjede na glavnoj prometnici, nedaleko od plitvičkih hotela i pratećih objekata. Na kolonu je iz okolne šume izvršen napad iz različitih vatrenih oružja, a u autobus pun hrvatskih redarstvenika uletjela je tromblonska mina koja, na sreću, nije eksplodirala jer iz iste nije bio izvučen osigurač. Hrvatski specijalci su munjevito izišli iz vozila i zalijegali uz cestu, otvorili vatru u pravcu iz kojeg je pucano, te brzo napredovali po dubokom snijegu koji je tog Uskrsa okovao Plitvice. Josip Jović bio je najistureniji u napadu, pucao je u smjeru pošte gdje su se nalazili srpski pobunjenici. Iako je na sebi imao pancirku, metak srpskih terorista pogodio ga je u nezaštićeni dio tijela.

Sukob je potrajao nekoliko sati tog prijepodneva, nakon čega su srpski pobunjenici bili prisiljeni na povlačenje. Prema policijskim izvješćima uhićeno je devet pobunjenika, među kojima je bio i Goran Hadžić, član Glavnog odbora SDS-a, te Borivoje Savić, tajnik Izvršnog odbora SDS-a Vukovara.

Iako je akcija u potpunosti uspjela i na Plitvicama je uspostavljen red, ostat će upamćena po prvom poginulom branitelju iz Domovinskom ratu, policajcu Josipu Joviću iz Aržana, te devet ranjenih pripadnika specijalne policije.

Prisjećajući se danas žrtve Josipa Jovića, trebamo se prisjetiti i svih hrvatskih branitelja poginulih i stradalih za Hrvatsku, koji su vodili pravedan obrambeni i oslobodilački rat protiv velikosrpskog agresora. Njima i svim hrvatskim domoljubima, koji su kroz dugu, tešku i krvavu povijest na bilo koji način stradali, trpjeli i podnosili žrtvu za naš narod i domovinu Hrvatsku, izrazimo svoju zahvalnost i iskreno poštovanje. Bez njihove hrabrosti, domoljublja, odricanja i žrtve danas ne bi bilo niti slobodne i neovisne Republike Hrvatske.

U Aržanu obilježena 29.obljetnica stradavanja Josipa Jovića

U Aržanu je danas obilježen 29.obljetnica stradavanja prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića koji je 31. ožujka 1991.godine poginuo na Plitvičkim Jezerima.

U spomen na žrtvu Josipa Jovića i Krvavog uskrsa, u ime Ministarstva unutarnjih poslova i PU splitsko-dalmatinske Marko Srdarević, zamjenik načelnika danas je posjetio Aržano i upalio svijeću na grobu Josipa Jovića zajedno s članovima obitelji Tomislavom i Josipom Jović, zamjenikom župana Splitsko-dalmatinske županije Lukom Brčićem i načelnikom općine Cista Provo Božom Ćubić.

U ovim posebnim vremenima i specifičnim uvjetima, iako nismo u mogućnosti obilježiti 29.obljetnicu stradavanja Josipa Jovića uz misu i svečanu akademiju, prisjećamo se našeg Josipa Jovića i svih poginulih branitelja.

[fb_pe url="https://www.facebook.com/skoric.petar/posts/1660194880784978?__tn__=K-R" bottom="30"]

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
0
Haha
0
Nice
0
What?
0
Laž
0
Sad
0
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Zelena akcija u Dugopolju
1
min
Zelena akcija u Dugopolju
Talijanski klasik u novom ruhu: Carbonara s rajčicom
13
min
Talijanski klasik u novom ruhu: Carbonara s rajčicom
Puževi razaraju cvijeće i povrće u vašem vrtu: Zauvijek im recite zbogom uz ovaj trik
19
min
Puževi razaraju cvijeće i povrće u vašem vrtu: Zauvijek im recite zbogom uz ovaj trik
U HGK u Splitu HBOR predstavio instrumente za osiguranje izvoza
31
min
U HGK u Splitu HBOR predstavio instrumente za osiguranje izvoza
Rođendan uz dim, pjenušce i disco: Gudin.pigeria sprema veliku feštu na Pazaru
45
min
Rođendan uz dim, pjenušce i disco: Gudin.pigeria sprema veliku feštu na Pazaru
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Roditelji iz Srinjina: "Bojimo se, sve smo prijavili inspekciji. Noću se isključuje GPS, maloljetnike ostavlja same". Promet sve demantira, poziva roditelje na dijalog
    Roditelji iz Srinjina: "Bojimo se, sve smo prijavili inspekciji. Noću se isključuje GPS, maloljetnike ostavlja same". Promet sve demantira, poziva roditelje na dijalog
    21. travnja 2026. 19:14
  • Arheološko čudo: Na krajnjem sjeveru Dalmacije istražuju se gradine, grobni humci i utvrda. Kriju povijest Liburna, Malteškog reda, Mlečana...
    Arheološko čudo: Na krajnjem sjeveru Dalmacije istražuju se gradine, grobni humci i utvrda. Kriju povijest Liburna, Malteškog reda, Mlečana...
    21. travnja 2026. 18:00
  • Uskoro kreće naplata dijela WhatsApp usluga, procurila cijena pretplate
    Uskoro kreće naplata dijela WhatsApp usluga, procurila cijena pretplate
    21. travnja 2026. 21:55
  • Velika sreća u obitelji Perković, Thompson ima razloga za ponos: "Bez vas ovo ne bi bilo moguće"
    Velika sreća u obitelji Perković, Thompson ima razloga za ponos: "Bez vas ovo ne bi bilo moguće"
    21. travnja 2026. 18:21
  • Split na nogama: Novo mjesto za obuću i torbe koje vrijedi posjetiti
    Split na nogama: Novo mjesto za obuću i torbe koje vrijedi posjetiti
    22. travnja 2026. 00:18
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
Copyright © 2017-2026 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.