U dolini Neretve počela je rezidba više od 2 milijuna stabala agruma zasađenih na 2.500 hektara. Rezidba se posljednjih godina obavlja ranije zbog sve blažih zima kako bi se stabla pripremila za novi urod.
Prvo ''marčano'' sunce težake iz neretvanskog kraja zove na rezidbu. Najpoznatije domaće izvozne agrume treba dobro ''podšišati'' za novu sezonu.
"Prozračnost, svjetlost, bolje je poprskat, nema štetočina. Jednostavno treba svake godine, tko može treba raditi. Bilo bi poželjno", naglasio je Željko Dragobratović iz Metkovića za HRT.
"Radimo osam sati efektivnog rada"
Tako kaže i struka - za mandarine nema ništa bolje od rezidbe.
"Njome se regulira rast i rodnost i drže stabla u jednoj dobroj kondiciji da bi rezultat u berbi bio dovoljan broj da imamo kvalitetnih plodova", rekao je Robert Doko, agronom.
Domaćih radnika spretnih sa škarama, kažu, ''nema ni za lijek'', ako ste veliki proizvođač i posao ne stignete obaviti sami. Radnike i ove godine uvoze s druge strane granice.
"Dolazimo iz Mostara. Radimo osam sati efektivnog rada i tako svaki dan", kazao je Karlo Jurić iz Mostara.
Zbog klimatskih promjena rezidba se obavlja sve ranije. Nekad se ovo nazivalo proljetnim poslom, a posljednjih godina počinje već potkraj siječnja.
"Ono što će biti prva berba"
Nakon niza kišnih dana ovo je prva mjera na brojnim plantažama. Za mnoge je prava razbibriga.
"Ja sam jako mlad, kao ratni vojni invalid, otišao u mirovinu i bilo mi je: Ili postati seoski pijanac ili se baviti nekim poslom", kazao je Željko Marušić, javlja HRT.
Posla neće nedostajati. Slijedi gnojidba i berba prvih proljetnih kultura.
"Ono što će biti prva berba u sljedećem periodu su jagode i mladi kupusi i sve ostalo kasnije. Nadamo se da će biti sve u redu", naglasio je Doko.
Gotovo cijela dolina tvornica je pod otvorenim nebom i, kažu, uspjeh je uvijek lutrija. Kad se ostave škara, mnogi će se prebaciti na plantaže lubenica, čija sadnja počinje za dvadesetak dana.