Vladimir Putin izjavio je danas da podržava prijedloge za prekid vožnje, ali upozorava da postoji niz "zamki" i nijansi koje treba razjasniti prije nego se dogodi bilo kakav trenutni napredak. U četvrtak je naveo da se suprotstavljene strane moraju usuglasiti oko temeljnih uvjeta koji će omogućiti dugotrajan mir i rješavanje uzroka krize. “Slažemo se s prijedlozima za zaustavljanje vojnih radnji, ali polazimo od pretpostavke da bi ta obustava trebala rezultirati dugotrajnim mirom i eliminirati temeljne uzroke krize”, izjavio je Putin.
Prema navodima, osnovni uzroci sukoba, kako ih Moskva vidi, nastaju iz niza dugogodišnjih prigovora na Ukrajinu. Rusija svoju invaziju prikazuje kao ograničenu operaciju usmjerenu na uklanjanje navodnih "nacista" s vlasti, dok Ukrajina i njezini zapadni saveznici tvrde da Putin želi uništiti demokraciju u Ukrajini, anektirati velike teritorijalne površine te zaustaviti približavanje zemlje Europskoj uniji i NATO-u.
Ovo su pitanja koja postavlja Moskva
Ruski su uvjeti već počeli uključivati međunarodno priznanje prigrabljenih teritorija, obvezu da Ukrajina ne pristupi NATO-u, te jamstva da europske mirovne snate neće biti raspoređeni u Ukrajini kako bi se spriječio novi ruski napad.
Putin će se na zatvorenom sastanku u Kremlju u četvrtak večer sastati s izaslanikom predsjednika SAD Donalda Trumpa, Steveom Witkoffom. Iako je naglasio opću podršku ideji prekida vatre, istaknuo je i niz pitanja koja bi mogla odgoditi trenutno rješenje. “Kako će se tih 30 dana iskoristiti? Hoće li se isporučivati oružje? Hoće li doći do prisilne mobilizacije ili obuke? Kako možemo biti sigurni da se ništa od toga neće dogoditi u budućnosti? Tko će izdati naredbe za prekid vatre? Koja je vrijednost tih naredbi? Tko će odlučivati? Tko i gdje će kršiti ovaj sporazum?”, pitao je Putin, navodeći kako je potrebno temeljito proučiti sva ta pitanja u skoroj budućnosti, piše Politico.
"Bio sam u Kursku, situacija je potpuno pod našom kontrolom. Grupa koja je ušla na to područje je opkoljena. Zapovjedništvo ukrajinske vojske je pogubljeno, izgubili su tamo. Pokušavali su otići u malim grupama, sve je pod našom kontrolom. Ostavili su opremu. Blokirat ćemo regiju u sljedećih par dana, nitko neće moći otići. Bit će samo dva načina za odlazak - smrću ili predajom. Bilo bi dobro za ukrajinsku stranu da imaju 30 dana primirja, i mi smo za. Ali što to znači za Kursk? Da bi Ukrajinci mogli slobodno otići, ti ljudi koji su činili zločine? Što će biti na prvoj liniji?", pita se ruski predsjednik.
“Mislim da o ovome trebamo razgovarati s našim američkim partnerima, možda je potrebno održati telefonski razgovor s predsjednikom Trumpom. Ali podržavamo završetak ovog sukoba mirnim putem”, dodao je Putin.
Razgovori o prekidu vatre intenzivirali su se posljednjih dana, dok Trumpov tim nastoji smiriti sukobe u Ukrajini. Ranije ovog tjedna, američki pregovarači sastali su se s ukrajinskim liderima u Saudijskoj Arabiji kako bi dogovorili prijedlog prekida vatre s kojim bi se Ukrajina mogla složiti.
Ipak, Putinovi komentari na konferenciji za novinare pokazuju da je vrlo oprezan i da, prema riječima bivšeg ruskog diplomata Borisa Bondareva, nema istinski interes za prekid vatre. “Misli da može postići svoje ciljeve kroz borbu. Mislim da je prilično samouvjeren,” izjavio je Bondarev, koji je radio u stalnoj misiji Rusije pri Ujedinjenim narodima u Ženevi, dodajući da ruski vođa vjerojatno računa na to da je Trump više usmjeren na mirovni sporazum nego na samu Ukrajinu.