Hajduk – Dinamo 0-0: Neatraktivna rovovska bitka za podjelu bodova

Tvrdi derbi bez prigoda završio bez pogodaka

Deveto kolo HT Prve lige na sjajno ispunjenom Poljudu donijelo je najveći hrvatski derbi između Hajduka i Dinama. Plavi su na Poljud došli s 10 golova prednosti, no hajdukovcima je nastavak pozitivna niza pod treneron Zoranom Vulić gorući prioritet. Glavni sudac utakmice je Ivan Bebek iz Rijeke, a momčadi su istrčale u sljedećim sastavima:

Hajduk: Posavec – Juranović, Vučur, Lopez, Filip – Palaversa, Caktaš, Hamza – Jairo, Gyurcso – Ivanovski Klupa: Blažević, Said, Jurić, Fomitschow, Tudor, Ismajli, Jradi

Dinamo: Livaković – Stojanović, Theophile, Dilaver, Rrahmani – Šunjić, Gojak, Gojak – Hajrović, Olmo – Gavranović Klupa: Zagorac, Ademi, Budimir, Petković, Lešković, Perić, Kadzior

Nakon početnog odmjeravanja snaga, dinamovci su prvi uputili udarac u 5. minuti preko Šunjića, ali Posavec je bio odlično postavljen. Bijeli su pokušali zaprijetiti u 11. minuti iz kornera, ali udarac glavom prošao je pored gola. Bebekovo je upozorenje upućeno Zoranu Vuliću cijeli stadion popratio zaglušujućom salvom zvižduka sucu s kojim ga veže duga nelijepa povijest. U 17. minuti Bebek nije odreagirao na niz prekršaja nad hajdukovcima, što je rezultiralo neugodnom raspravom igrača obiju momčadi. Hajduk je uzeo loptu i pokušao presingom i niskim ubačajem s desne strane, ali lopta je završila u Livakovićevim rukama. U 21. minuti dinamovci su prošetali Hajdukovom desnom stranom, a opasan ubačaj boksao je Posavec. Kao najveći problem u domaćoj obrani pokazalo se izbjegavanje napucavanja i petljanje s opasnim loptama pred vlastitim golom.

U 28. minuti krenuo je najopasniji Hajdukov prodor nakon čišćenja još jedne lopte koja je njihovom vlastitom greškom ušla u šesnaesterac, ali nakon kontre izostao je završni udarac. Uslijedio je period tvrde igre bez konkretne završnice i bilo je očigledno da se na obje strane računa na gol iz protivničke greške, a ne vlastite kreacije. Olmo je potom pomeo Filipa s terena, no sudac Bebek nije smatrao da je to vrijedno kartona. Hajduk je u 40. minuti uzeo loptu i pokušao uhvatiti Livakovića na spavanju, a potom su izborili prekršaj na 25 metara od gola. Međutim, Gyurcsov je udarac završio u bloku, a ni odbijanac nije iskorišten.

Sve u svemu, prvo je poluvrijeme bilo tipično derbijevsko, puno duela, minimalno riskantno i poprilično neatraktivno, kao da ni jedni ni drugi ne bi žalili za podjelom bodova.

Hajduk je nešto bolje ušao u nastavak utakmice. U 54. minuti Palaversa je zapucao s ruba šesnaesterca, no Šunjićev je blok završio u korneru koji nije bajno izveden. U 56. minuti Dinamo je prvo ukrao 15 metara pri izvođenju auta, a suci su nakon svega udaljili Hajdukova pomoćnog trenera Carevića s klupe i upisati žuti karton Ivanovskome. Logika na zavidnom nivou, ili nivoju, ako je njih slušati. Plavi su obavili prve izmjene, Kadzior umjesto Oršića i Ademi umjesto Hajrovića.

Igra je u 64. minuti zaustavljena zbog bakljade, a bengalke u terenu popraćene su salvom zvižduka. U 70. je Jairo ubacio loptu na peterac nakon Gyurcsova slobodnjaka, ali Caktaš je nije uspio zahvatiti glavom. Pet minuta kasnije Ivanovski se našao pred gostujućim golom, ali završilo je kao i s Caktašem u prethodnom napadu. Palaversa je potom morao povući jurećeg Olma za dres da spriječi prodor prema golu i pritom je zaradio žuti karton.

U 79. minuti igru je kod Bijelih napustio Jairo, a zamijenio ga je Jradi. Tri minute kasnije Hajduk je izborio slobodan udarac iskosa s 25 metara, Gyurcso je snažno pucao, lopta je preletjela sve i opasno odskočila pred Livakovićem, no ipak ju je uspio ukrotiti. Uslijedila je još jedna promjena u domaćem sastavu, Said umjesto Ivanovskog. Hajduk je nastavio s napadima, ali bez realizacije.

Krajem regularnog vremena igru je napustio Gyurcso, a zamijenio ga je Tudor. Kod Dinama je Petković ušao umjesto Gavranovića. Sudačka nadoknada nije donijela konkretan napad ni s jedne strane pa je neatraktivan, čvrsto odigran derbi završio neomiljenim rezultatom, 0-0.