Jedinstvena izložba i izvedba učenika Glazbene škole Josipa Hatzea pod nazivom „Biti djeca, biti djeca“ održat će se u utorak, 17. prosinca 2024. u 17 sati u Velikoj dvorani Hrvatskog doma u Splitu.
Riječ je o multidisciplinarnom projektu prof. Nele Bujas Trpković, voditeljice dječjeg zbora HNK Split i profesorice u splitskoj Glazbenoj školi Josipa Hatzea, koja sa svojim učenicima ovim događajem nastoji potaknuti dječju kreativnost kroz glazbu, glumu, slikarstvo, ples i skladanje.
Cilj je poticanje izražavanja vlastitih emocija i talenata te udaljavanja od prekomjerne upotrebe digitalnih uređaja. Glavna poruka događaja istražuje kako djeci pružiti priliku za odmak od stresa svakodnevice i visokih očekivanja te pronalaženje radosti u umjetnosti. Kroz odgovore na pitanja „Zašto se bavim glazbom?“ i „Što za mene znači sreća?“, djeca su podijelila svoje osjećaje kroz radove koji će biti predstavljeni na izložbi.
„Ovaj događaj slavi dječju kreativnost kroz glazbu, glumu, slikarstvo, ples i skladanje, s ciljem da ih potakne na izražavanje vlastitih emocija i talenta, dok ih istovremeno udaljava od prekomjerne upotrebe digitalnih uređaja i videoigara. Projekt nastoji podsjetiti koliko je važno njegovati radost djetinjstva i izgradnju samopouzdanja kroz stvaralaštvo. Za mene rad s djecom uvijek je inspirativan. Na nastavi solfeggia često dobijem ideje kako ih pokrenuti i motivirati za rad, a istovremeno primjećujem veliki pad koncentracije kod većine djece. U današnje vrijeme djeca su prezasićena mnogim aktivnostima, uče u školi vrlo opsežno, usudim se reći preopsežno, gradivo, a preopterećenost planovima i programima kod djece izaziva nervozu, tugu, strah, pa čak i anksioznost, što stvara potrebu za češćim odmorom, opuštanjem i udaljavanjem od školskih obaveza koje ih iscrpljuju. No kako to sve postići, stvar je dobre organizacije unutar same obitelji, ali i škole kao odgojno-obrazovne ustanove“, kazala je profesorica i skladateljica Bujas Trpković.
Stoga, dođite i podržite mlade umjetnike koji će vas podsjetiti na ljepotu stvaranja i snagu dječje mašte.
Ulaz je slobodan.