Samo pola sata na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji, Trumpov zamjenik JD Vance iznio je oštaru poruku Europi: "Sami sebe dovodite u opasnost." Prije svega, Vance je izrazio svoje simpatije prema Münchenu, ističući da ga je grad oduvijek fascinirao svojom gostoljubivošću. Međutim, ubrzo se ton promijenio i započeo je s oštrom kritikom.
Aludirao na AfD
Vance je istaknuo da se najveća prijetnja ne krije u Rusiji ili Kini, već dolazi iz same Europe: „Prijetnja koja nas sve više zabrinjava nije Rusija ili Kina, već dolazi iznutra – iz Europe. To je odvajanje od Zapada i SAD-a.“ Optužbe se ponajviše odnose na cenzuru mišljenja te navodnu neuspješnost europske politike prema imigrantima. Prema Vanceu, nijedna demokracija neće moći opstati ako milijunima birača bude rečeno da su njihovi stavovi, zabrinutosti, nade i molbe za pomoć nevažeći ili nedemokratski.
Vance je, ne imenujući AfD, dodao kako "nema mjesta za barikade" te upozorio: „Ako se građane prisiljava na šutnju, to je najbolji način da se demokracija uništi.“ Također je optužio EU da suzbija nepopularna mišljenja, dok SAD, prema njegovom mišljenju, uvijek nastoje osigurati postojanje različitih stavova.
U raspravi o vanjskom utjecaju na izbore, Vance je izjavio: „Ako su SAD preživjele klimatsku aktivisticu Grettu Thunberg, preživjet ćete i Elona Muska.“
Na kraju, naglasio je da je situacija u Europi toliko ozbiljna da je Rumunjska već poništila izbore, te dodao:
„Ako nekoliko stotina tisuća dolara iz Rusije može ugroziti demokraciju, onda ona ionako nije bila baš stabilna", piše njemački Bild.
Masovne migracije – najveći izazov
Prema Vanceu, najveći izazov s kojim se Europa suočava je masovna migracija. U Münchenu se nedavno dogodio napad automobilom, koji je, kako tvrdi, posljedica odluka o azilu donesenih u prošlim godinama. Vance se pita: „Koliko puta moramo doživjeti ovakve incidente prije nego što preusmjerimo našu društvenu politiku?“
Kad je riječ o Ukrajini, Vance tvrdi da se može pronaći razumno rješenje. Pozivajući se na Trumpa, izjavio je: „Sada imamo novog šerifa u gradu – Donald Trump.“ U intervjuu za *Wall Street Journal*, Vance je najavio i mogućnost vojne intervencije protiv Rusije ukoliko Putin ne prihvati ukrajinsku neovisnost, te je istaknuo kako je opcija slanja američkih trupa u Ukrajinu i dalje „na stolu“.
Scholzov odgovor
Samo dan nakon Vanceovog oštrog obračuna, njemački kancelar Olaf Scholz (66, SPD) u Münchenu je odgovorio gostu iz Amerike. Scholz je izjavio da Vanceov slogan "Nikad više" nije kompatibilan s podrškom AfD-u, te je dodao: „Nećemo dopustiti da se treće strane umješaju u našu demokraciju, naše izbore i proces oblikovanja javnog mnijenja u korist te stranke.“
Kancelar je nastavio: „To se ne smije – a kamoli među prijateljima i saveznicima. O sudbini naše demokracije odlučujemo mi sami.“ Oštra poruka upućena je Trumpovom potpredsjedniku, koji u trenutku govora više nije bio u Münchenu.
Govoreći o Ukrajini, Scholz je naglasio: „Ruski rat mora završiti, što prije moguće.“ Pohvalivši vlastitu diplomatsku aktivnost, istaknuo je da je upravo zbog intenzivnih razgovora s ruskim predsjednikom došlo do takvih poteza, premda je međunarodna kritika ostala neispomenuta. Također je dodao kako Ukrajina mora ostati neovisna i, čak i u slučaju mira, mora dobiti adekvatnu vojnu podršku.
Korištenjem svog međunarodnog nastupa kao platforme za izbornu kampanju, Scholz je najavio značajno povećanje izdataka za obranu u nadolazećim godinama. Pitanje financiranja rješavat će se ublažavanjem pravila o štednji – spornim pitanjem trenutne vlade. „Tko tvrdi da se novac može uštedjeti malim rezovima u tekućem proračunu, ne govori istinu građanima,“ istaknuo je, posebno kritizirajući FDP, koja se protivi povećanju zaduženja.
Na razini EU, Scholz zagovara dodatno zaduživanje radi jačanja obrambenih kapaciteta te nastoji postići iznimku u okviru EU stabilnosnog pakta za sve obrambene investicije koje prelaze NATO-ov cilj od dva posto.
Ipak, unatoč jasnoj kritici novoj Trumpovoj administraciji, Scholz nastavlja s tradicionalno dobrim odnosima prema SAD-u: „Ne odustajemo od transatlantske povezanosti naših obrambenih industrija. I dalje ćemo kupovati nove američke oružane sustave.“
Trumpov potpredsjednik Vance u petak je ponovo optužio Europu za cenzuru mišljenja. Njemački ministar obrane Boris Pistorius odgovorio mu je da je neprihvatljivo uspoređivati europske demokracije s autoritarnim režimima.
Čak se i američki predsjednik Donald Trump uključio u raspravu, stavljajući se u obranu svog potpredsjednika:
„Govorio je o slobodi izražavanja, i vjerujem da je u pravu. Europa gubi prekrasno pravo na slobodu govora. Bio je to briljantan govor!“