Na današnji dan od 1992. godine obilježava se Svjetski dan bolesnika
Svjetski dan bolesnika obilježava se svake godine u Katoličkoj Crkvi 11. veljače. Ovaj dan ima poseban značaj, ne samo u vjerskom kontekstu, već i kao poziv na senzibilizaciju društva za potrebe bolesnih i na osiguranje boljih uvjeta zdravstvene skrbi za sve koji se suočavaju s patnjom.
Povijest i osnivanje Svjetskog dana bolesnika
Svjetski dan bolesnika ustanovio je papa Ivan Pavao II. posebnim pismom datiranim 13. svibnja 1992., upućenim kardinalu Fiorenzu Angeliniju, predstojniku Papinskog vijeća za pastoral zdravstvenih djelatnika. Cilj ovoga dana bio je pozvati društvo da postane pažljivije i suosjećajnije prema bolesnicima, te da im se pruži bolja zdravstvena skrb. Ovaj dan nije samo prilika za refleksiju, već i za konkretne akcije na poboljšanju kvalitete života bolesnih i potrebnih.
Za datum obilježavanja Svjetskog dana bolesnika izabran je 11. veljače, jer se tada u Katoličkoj Crkvi slavi spomendan Blažene Djevice Marije Lurdske. Marijansko svetište u Lourdesu, poznato po brojnim čudesnim ozdravljenjima, postalo je značajno okupljalište bolesnika koji dolaze moliti za ozdravljenje. Lourdes je svetište koje, osim vjerskog značenja, simbolizira nadu, vjeru i snagu koju bolesnici pronalaze u zajedničkoj molitvi i duhovnoj podršci.
Svjetski dan bolesnika 2025. godine dolazi s posebnim naglaskom na poruku nade. Papa Franjo pozvao je sve vjernike da ne zaborave na bolesnike i da se u svakodnevnom životu sjećamo njihove patnje, ali i njihovih potreba za pažnjom i brigom. U svojoj poruci, Papa naglašava kako bolest može postati prilika za dublji susret s Bogom, ali i s drugima. Posebno je važno pružiti utjehu onima koji se suočavaju s neizvjesnošću, što je svakodnevni izazov bolesnika.
Proslava i obilježavanje u Hrvatskoj
Iako Svjetski dan bolesnika ima globalno značenje, u mnogim zemljama, pa tako i u Hrvatskoj, obilježava se na biskupijskoj razini. U Hrvatskoj se na ovaj dan održavaju posebne mise i molitve, a mnoge bolnice i zdravstvene ustanove organiziraju aktivnosti za bolesnike i njihove obitelji. Obilježavanje uključuje i podršku svim zdravstvenim djelatnicima koji svakodnevno skrbe za bolesne, pokazujući im zahvalnost i poštovanje.
Svjetski dan bolesnika poziva nas na razmišljanje o važnosti brige za one koji su u potrebi, kako u duhovnom, tako i u praktičnom smislu. Bolesnici zaslužuju našu pažnju i ljubav, a društvo je odgovorno za stvaranje okruženja u kojem će biti sigurno, zbrinuto i poštovano. Kao ljudi, pozvani smo biti "hodočasnici nade" koji će biti uz bolesnike, pružajući im podršku i suosjećanje u svakom koraku njihove borbe za zdravlje.