Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu u suradnji s Međunarodnim istraživačkim centrom za kasnu antiku i srednji vijek Sveučilišta u Zagrebu te Sveučilištem u Zadru najavljuje izniman kulturni događaj – promociju knjige „Fortunatus Ligo“. Ovaj zbornik radova priređen je u čast 70. rođendana uglednog znanstvenika Ante Miloševića, koji je svojim radom dao značajan doprinos proučavanju kasne antike i srednjeg vijeka.
Promocija će se održati u utorak, 17. prosinca 2024. godine, s početkom u 18 sati na Filozofskom fakultetu u Splitu, na adresi Poljička cesta 35. O knjizi će govoriti ugledni znanstvenici: dr. sc. Ivan Matejčić, dr. sc. Danijel Džino, dr. sc. Ivan Basić, dr. sc. Ivan Josipović i dr. sc. Miljenko Jurković. Njihova će izlaganja pružiti uvid u sadržaj i značaj zbornika, koji se bavi ključnim temama iz područja povijesti i arheologije, obogaćujući razumijevanje povijesnih i kulturnih veza na ovim prostorima.
Ovaj događaj nije samo prilika za predstavljanje knjige, već i za okupljanje znanstvenika, studenata i šire publike zainteresirane za povijesna i kulturna istraživanja. Zbornik „Fortunatus Ligo“ simbolizira intelektualnu povezanost i suradnju među institucijama te odaje počast profesoru Miloševiću za njegov dugogodišnji rad i doprinos znanosti.
Pozivaju se svi zainteresirani da prisustvuju ovom značajnom događaju i pridruže se proslavi jubilarnog rođendana profesora Miloševića uz razgovore o povijesti i kulturi. Radujemo se vašem dolasku!
Biografija - Ante Milošević
Ante MILOŠEVIĆ, rođen je u Sinju, 1953. godine gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirao arheologiju i povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Zadru (1976.), a na istome fakultetu je i doktorirao 2005. godine. Od 1977. godine bio je direktor Muzeja Cetinske krajine u Sinju, a od 1994. do 2005. ravnatelj Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu. Od 2007. godine na Filozofskom fakultetu u Splitu predaje izborni kolegij Kiparstvo i graditeljstvo ranoga srednjeg vijeka u Hrvatskoj.
Bio je suradnik na nekoliko znanstvenih projekata. Od 2002.-2005. godine vodio je međunarodni arheološki Projekt Cetina u kojemu je sudjelovalo desetak domaćih i stranih znanstvenika, a od 2005. godine participira u međunarodnome projektu kojemu je cilj izrada korpusa srednjovjekovnih sakralnih građevina Europe prvoga milenija. Godine 2007. osmislio je i pokrenuo arheološki projekt Hippus – Cetina koji još uvijek traje.
Objavio je nekoliko knjiga, a u hrvatskim i inozemnim časopisima više od stotinu radova, poglavito iz srednjovjekovne arheologije i povijesti umjetnosti. Bio je i urednik dvaju časopisa; Zbornika Cetinske krajine (1979.-1989.) i Starohrvatske prosvjete (1994.-2004.). Sudjelovao je na četrdesetak domaćih i međunarodnih znanstvenih simpozija i stručnih savjetovanja, a održao je i više javnih predavanja. Od 1996. godine vanjski je član Njemačkog arheološkog instituta, a od 2009. i redovni član Centra za balkanološka ispitivanja Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine u Sarajevu.
Autor je desetak stalnih muzejskih postava i više desetaka izložbi, od kojih je posebno značajna opsežna izložba Hrvati i Karolinzi (2000.) koja je bila dijelom međunarodnoga projekta Karlo Veliki – Stvaranje Europe. Godine 2001. za katalog te izložbe dobio je kolektivnu nagradu Josip Juraj Strossmayer (za najuspješnije znanstveno djelo u oblasti humanistike koju dodjeljuje Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti). 2011. dobio je i godišnju nagradu grada Sinja.