Na današnji dan obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta
27. siječnja obilježava se Dan sjećanja na holokaust i sprečavanja zločina protiv čovječnosti, međunarodni dan posvećen žrtvama holokausta, genocida koji je nacistička Njemačka provodila između 1941. i 1945. godine tijekom Drugog svjetskog rata. Na taj dan 1945. godine Crvena armija oslobodila je 7.500 zatvorenika koncentracijskog logora Auschwitz u Oświęcimu, Poljska. Danas se ovaj datum obilježava diljem Europe, uključujući i Republiku Hrvatsku.
Holokaust, u moderno doba sinonim za sustavno uništavanje Židova, imao je razorne posljedice. Tijekom nacističkog režima (1933.–1945.) stradalo je oko 6 milijuna Židova, što čini gotovo dvije trećine ukupnog broja europskih Židova. Uz njih, holokaust je odnio i živote 5 milijuna pripadnika drugih naroda, uključujući Rome, Slavene, političke protivnike, osobe s invaliditetom i homoseksualce.
Sustavna diskriminacija i genocid
U usponu nacističkog režima Židovi su najprije bili izloženi diskriminaciji. Već 1935. godine Nürnberškim zakonima lišeni su građanskih prava, a nakon brutalne Kristalne noći 1938., u kojoj su uništene sinagoge i imovina Židova, započelo je njihovo masovno zatvaranje u geta. Konačni udarac stigao je 1941. godine, kada je po naredbi Adolfa Hitlera pokrenut plan "konačnog rješenja židovskog pitanja". Plinske komore i koncentracijski logori poput Auschwitza, Treblinke, Sobibóra i drugih postali su simboli masovnog uništenja.
Nažalost, u provođenju genocida sudjelovale su i vlasti Nezavisne Države Hrvatske (NDH). Od 39.000 Židova na području NDH stradalo ih je više od 30.000, najviše u ustaškim logorima Jasenovac, Stara Gradiška i Jadovno, dok je 7.000 njih deportirano u nacističke logore. Preživjelo je manje od 9.000 Židova.
Hrvatska i sjećanje na holokaust
Hrvatska je u studenome 2005. postala stalnom članicom Radne skupine za međunarodnu suradnju na području obrazovanja, sjećanja i istraživanja o holokaustu. Posebna se pozornost posvećuje obrazovanju o holokaustu kako bi se spriječilo ponavljanje takvih zločina u budućnosti. Iako se u Izraelu Dan sjećanja na holokaust (Jom ha-Šoa) obilježava u proljeće, od ove godine 27. siječnja proglašen je Nacionalnim danom borbe protiv antisemitizma. Izraelske škole, vojska i mediji provode posebne programe posvećene borbi protiv antisemitizma, koji je i danas prisutan u svijetu.
Podsjetnik na povijest i opomena za budućnost
Holokaust, poznat i pod hebrejskim nazivom šoa, ostaje jedno od najmračnijih poglavlja u ljudskoj povijesti. Sjećanje na žrtve nije samo čin komemoracije već i opomena da je nužno suprotstaviti se mržnji, antisemitizmu i diskriminaciji u svim oblicima. Danas, na Dan sjećanja na holokaust, prisjećamo se svih nevinih žrtava i obvezujemo se izgraditi pravednije društvo u kojem se takvi zločini nikada više neće ponoviti.