Nakon odluke Visokog upravnog suda o obustavi primjene Odluke o ograničenju prometa na području Park-šume Marjan, iz Javne ustanove Park-šuma Marjan odlučili su se očitovati na tvrdnje o nelegalnosti postavljenih rampi.
"Gradovi imaju zakonsko pravo uređivati promet na svom području, što je jasno propisano člankom 19.a Zakona o lokalnoj i područnoj samoupravi. Isto tako, Zakon o sigurnosti prometa na cestama omogućuje jedinicama lokalne samouprave da, uz suglasnost nadležnih ministarstava, uređuju promet u zaštićenim kulturno-povijesnim cjelinama", poručuju iz Park-šume Marjan.
Rampe postavljene temeljem važećih propisa
Fizičke prepreke poput rampi, koje su postavljene na Marjanu, dio su prometne opreme predviđene važećim Pravilnikom o prometnim znakovima, signalizaciji i opremi na cestama. Iz Park-šume napominju kako su rampe postavljene još 1983. godine, kada je promet na Marjanu prvi put zabranjen.
"Tvrdnje da jedinica lokalne samouprave nema pravo postavljati rampe na nerazvrstanim cestama u potpunosti su neutemeljene. Branici i polubranici namijenjeni su upravo zatvaranju prometa vozila, biciklista i pješaka u određenim zonama", naglašavaju iz Park-šume.
Pravo pristupa nekretninama nije ugroženo
Jedan od glavnih argumenata protivnika rampi jest navodna zabrana pristupa nekretninama unutar Park-šume. No, iz Javne ustanove takve tvrdnje odbacuju.
"Pristup nekretninama nije zabranjen, već samo ograničen za motorna vozila, što je u skladu sa zakonima i pravilima koja štite zaštićene kulturno-povijesne cjeline i prirodne vrijednosti. Nikakav zakon u Hrvatskoj ne propisuje pravo vlasnika na pristup nekretnini motornim vozilom", objašnjavaju.
Nezakonite gradnje pod krinkom prava na promet
Iz Park-šume također ističu kako su glavni podnositelji zahtjeva za ocjenu zakonitosti nove Odluke o ograničenju prometa upravo ilegalni graditelji.
"Očito je da su interesi pojedinaca koji su nelegalno gradili na Marjanu ugroženi ovim mjerama. Njihove 'žalopojke' su na Čudan način prihvaćene bez da je Grad Split ili Javna ustanova uopće konzultirana", kažu iz Park-šume.
Upozoravaju i da će, prema zakonu, ilegalno izgrađeni objekti morati biti uklonjeni, a odgovorni pojedinci snositi trošak sanacije štete uzrokovane devastacijom prirode.
Poljoprivredna djelatnost nije planirana niti dopuštena
Pojedinci su u javnom prostoru iznosili i tvrdnje o oduzimanju prava na obavljanje poljoprivredne djelatnosti na Marjanu. Iz Park-šume ističu da su takve tvrdnje također neutemeljene.
"Prema važećim prostornim planovima Splitsko-dalmatinske županije i Grada Splita, u području Park-šume Marjan ne postoji zemljište poljoprivredne namjene. To znači da poljoprivredna djelatnost na ovom prostoru nije dopuštena niti može biti predmetom pravičnog obeštećenja", poručuju.
Zaštita Marjana kao prioritet
Unatoč protivljenjima i pritiscima, iz Javne ustanove naglašavaju kako će nastaviti provoditi zakone i štititi Park-šumu Marjan.
"Naš zadatak je štititi Marjan u skladu sa zakonima Republike Hrvatske, bez obzira na izazove i pritiske. Cilj nam je očuvati ovaj prirodni dragulj za buduće generacije", zaključuju.