Papa Franjo preminuo je jutros, a među njegovim posljednjim privatnim susretima bila je audijencija održana 9. travnja u vatikanskoj rezidenciji Casa Santa Marta. Tom prilikom susreo se s britanskim kraljem Charlesom i kraljicom Camillom, koji su obilježavali 20. godišnjicu braka.
Za ovu svečanu prigodu, kraljica Camilla odjenula je crnu haljinu, a u crnom se pred Papom pojavljuju gotovo sve žene ovog svijeta, jer je to strogo pravilo Vatikana. Naime, prema vatikanskom protokolu žene koje se susreću s papom trebaju nositi odjeću s dugim rukavima, svečanu crnu boju i crni veo koji prekriva glavu, ukoliko dolaze bez pratnje. Međutim, postoje iznimke od tog pravila.
Postoji sedam žena na svijetu kojima je dopušteno nositi bijelo pred Svetim ocem.
Le privilège du blanc
Samo sedam žena u svijetu ima pravo nositi bijelo u prisutnosti Pape. Riječ je o posebnoj tradiciji poznatoj kao "privilegio del bianco", "Le privilège du blanc" – “privilegij bijele boje”. Ova čast rezervirana je isključivo za katoličke kraljice i princeze, koje u određenim okolnostima – poput privatnih audijencija, kanonizacija i svečanih misa – smiju nositi bijelu haljinu i veo umjesto crne odjeće koja simbolizira poštovanje i poniznost.
Među ženama koje imaju ovaj privilegij nalaze se: kraljica Matilda od Belgije, kraljica Letizia od Španjolske, velika vojvotkinja Marija Tereza od Luksemburga, princeza Charlene od Monaka i princeza Marina od Napulja.
Osim njih, pravo na bijelo zadržale su i dvije bivše kraljice – Sofija od Španjolske i Paola od Belgije – čiji supruzi više nisu na prijestolju, ali je njihova kraljevska čast ostala priznata.
Važno je naglasiti da postojanje ove privilegije ne znači i obvezu nošenja bijelog. Tako je, primjerice, kraljica Matilda prilikom susreta s papom u rujnu 2024. nosila bijelu haljinu, dok se princeza Charlene u nekoliko navrata pojavila i u crnoj odjeći.
Marina Savojska, princeza Napulja, iskoristila je ovu privilegiju 18. svibnja 2003., na misi za rođendan pape Ivana Pavla II., kao pripadnica kuće Savoja.
Kneginja Charlene prvi put je nosila bijelo 12. siječnja 2013. tijekom privatne audijencije s papom Benediktom XVI., što je potvrdio i Vatikan. Iako nije koristila tu povlasticu na inauguracijskoj misi pape Franje ni 2014. na kanonizaciji Ivana Pavla II. i Ivana XXIII., ponovno ju je iskoristila 18. siječnja 2016. prilikom službenog posjeta papi Franji sa suprugom, princom Albertom II.
Ova privilegija nije dostupna svim katoličkim vladaricama niti suprugama nekatoličkih monarha. Ne primjenjuje se, primjerice, na supruge kralja Lesota, princa od Lihtenštajna ili katoličku kraljicu Maksimu od Nizozemske, suprugu protestantskog kralja.
Cherie Blair, supruga bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira, žestoko je kritizirana 2006. zbog nošenja bijele odjeće prilikom posjete papi Benediktu XVI., jer na tu povlasticu nije imala pravo.
Simbolična i rijetka čast
Privilegij bijele boje izrazito je rijetka i simbolična čast unutar Katoličke crkve, rezervirana za žene iz katoličkih kraljevskih obitelji. Njime se odaje priznanje njihovoj vjeri i povijesnoj ulozi u crkvenom kontekstu. Pravo na bijelu odjeću povezano je s kraljevskim kućama Španjolske, Belgije, Luksemburga, Monaka, kao i povijesno s Bavarskom, Napuljem i Dvije Sicilije.
Nošenje bijeloga dopušteno je isključivo tijekom formalnih privatnih audijencija i uvijek uz prethodno papino odobrenje. Time se, osim protokolarnog dostojanstva, potvrđuje i duboka povezanost tih kraljevskih obitelji s Katoličkom crkvom.