Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • SPLITSKI OSOBENJACI
    • Splitski portuni
    • Na današnji dan
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • SPLITSKI OSOBENJACI
    • Splitski portuni
    • Na današnji dan
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

Sud još jednom odbio Josipu ex Rimac: "Uvjereni u naše argumente i da će sud na kraju to prepoznati"

'Poruke u kojima se spominje AP su zakonit dokaz'
D.D. / Foto: Screenshot 16. prosinca 2024. 15:52
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu ponovno je odbilo prijedlog obrane Josipe Pleslić ex Rimac za izdvajanjem nezakonitih dokaza u slučaju Vjetroelektrane. Na rješenje se mogu žaliti, a konačnu odluku donijeti će Visoki kazneni sud.

- Čekamo pisani otpravak i obrana će izjaviti žalbu Visokom kaznenom sudu. Evidentno u odnosu naodbijajuće rješenje da se sud nije složio s našom argumantacijom međutim, mi smo toliko snažno uvjereni u naše argumente i uvjereni smo da će VKS na koncu prepoznati tu našu argumentaciju kao vjerodostojnu i donijeti drugačiju odluku nego ovaj sud - kazao je branitelj Josipe Pleslić, odvjetnik Ivan Gržić.

Tekst se nastavlja nakon oglasa

Visoki kazneni sud već je jednom prihvatio žalbe bivše državne tajnice Josipe Pleslić i njenih suoptuženika iz afere Vjetroelektrane na raniju odluku zagrebačkog Županijskog suda koji je iz spisa odbio izdvojiti tajno snimljene razgovore i poruke iz mobitela za koje je obrana tvrdila da su nezakoniti dokazi, piše 24 sata.

Nakon te odluke optužno vijeće prihvatilo je prijedlog obrane da im se omogući uvid u inicijalne naloge suca istrage kao i snimke na osnovu kojih su istražitelji počeli prisluškivati ondašnju HDZ-ovu državnu tajnicu.

Josipa Pleslić potom je preslušavala snimke tajno snimljenih razgovora, a njezin odvjetnik Ivan Gržić, sudu je dostavio novi podnesak u kojemu je dodatno objasnio zbog čega smatraju da određeni dokazi nisu zakoniti.

U aferi Vjetroelektrane, osim Josipe Pleslić, poduzetnika Milenka Bašića i Dragana Stipića, optuženi su i bivša ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac, Tomislav Jureković, koji je bio čelni čovjek HERE, Krunoslav Jakupčić, koji je vodio Hrvatske šume, Ivan Melvan, Domagoj Validžić, koji je bio pomoćnik ministra Tomislava Ćorića...

USKOK ih tereti za više gospodarskih djela: trgovanje utjecajem, davanje mita za trgovanje utjecajem, zlouporabe ovlasti, davanje mita počinjenih od početka 2017. do 29. svibnja 2020. godine.

Prema optužnici, USKOK tereti Josipu Rimac da je koristila svoj autoritet i položaj HDZ-ove gradonačelnice Knina, a kasnije i saborske zastupnice i državne tajnice u Ministarstvu uprave kako bi pogodovala Milenku Bašiću i Draganu Stipiću oko njihovog projekta Vjetroelektrane Krš - Pažane za koji su trebali dobiti razne dozvole, rješenja, očitovanja...

Oni se terete da su joj davali mito za njezinu "pomoć", najmanje 40.000 kuna mjesečno, pa USKOK kaže da su joj ukupno isplatili 1,1 milijun kuna. Mito joj je prema optužnici isplaćivao Bašić dok joj je Stipić, tvrdi USKOK, obećao da će u poslovima osiguranja vjetroelektrane angažirati posrednika osiguranja po njezinom izboru, pri čemu je dogovoreno da dio provizije, a radilo se o 92.000 eura, bude isplaćen Josipi Rimac.

Sukladno dogovorima s Bašićem i Stipićem, Josipa Rimac je potom počela zvati koga je trebalo u Hrvatskim šumama, HERI, HROTE-u, kako bi ishodovala sve što je trebalo. U tom "poslu" tvrdi USKOK pridružila joj se i Gabrijela Žalac, koja je u to vrijeme bila ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije, ali i članica NO HBOR-a, što je iskoristila kako bi se Bašiću ishodovao kredit od 130 milijuna eura za taj projekt.

Prema optužnici C. E. M. P. Bašićeva i Stipićeva tvrtka morala je odlukom Ministarstva državne imovine platiti šest milijuna kuna na ime naknade za osnivanje prava služnosti. Pokušavajući im to umanjiti, Josipa Rimac se tereti da je nazivala Gorana Marića, koji je u to vrijeme bio ministar države imovine i njegovu pomoćnicu, tražeći da Ministarstvo neosnovano prihvati zahtjev C. E. M. P-a za izmjenom te odluke. Oni su to odbili učiniti iako ih je opetovano tražila.

Nadalje, Josipa Rimac se tereti da je zbog Bašića i njegovih poslova radila pritisak i na Jakupčića i Melvana, koji je bio na čelu splitske podružnice Hrvatskih šuma. USKOK je tereti da je tražila da se žurno povuku negativna očitovanja koje su Hrvatske šume dale vezano za projekt Vjetroelektrane i njihove uporabne dozvole. Oni su na to pristali, iako su time, prema optužnici, Hrvatskim šumama pričinili štetu od 600.000 kuna.

S Gabrijelom Žalac optužena je i da je od HBOR-a, vezano za kredit od 130 milijuna eura koji je trebao C. E. M. P-u, tražila da banka smanji tražene instrumente osiguranja kredita te da osigura pismo namjere u kojem je HBOR neistinito dobavljaču vjetroagregata naveo da će kredit C. E. M. P. biti odobren, što je Gabrijela Žalac i učinila. Josipa Rimac tereti se i da je C. E. M. P.-u omogućila 3,6 milijuna kuna nepripadajuće dobiti na isporuci struje.

Inače, Pleslić je optužena u još dva predmeta, a ni te optužnice još nisu potvrđene. Optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu prošlog je tjedna odbilo zahtjev obrane Pleslić za izdvajanjem poruka i tajno snimljenih razgovora i u predmet u kojemu je optužena s poduzetnikom Antom Stanišićem i Dijanom Vican, bivšom rektoricom Sveučilišta u Zadru. I na tu odluku se može žaliti VKS-u.

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
0
Haha
0
Nice
0
What?
0
Laž
1
Sad
0
Mad
0
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
Kuzma & Shaka Zulu predstavljaju novi singl i inovativni AI videospot "PIN PIN"!
17
min
Kuzma & Shaka Zulu predstavljaju novi singl i inovativni AI videospot "PIN PIN"!
Da, pripremite se za cjelodnevnu kišu, ponegdje i nevrijeme. Upalio se MeteoAlarm, evo detaljna prognoza
21
min
Da, pripremite se za cjelodnevnu kišu, ponegdje i nevrijeme. Upalio se MeteoAlarm, evo detaljna prognoza
Godinama su dizali cijene, sada ih hitno spuštaju kako bi spasili sezonu
40
min
Godinama su dizali cijene, sada ih hitno spuštaju kako bi spasili sezonu
Šuta nije podržao novu-staru direktoricu TZ-a Split. Glasovao je za Bušić: Na kraju, na čelu ostaje Alijana Vukšić
59
min
Šuta nije podržao novu-staru direktoricu TZ-a Split. Glasovao je za Bušić: Na kraju, na čelu ostaje Alijana Vukšić
Ivošević bocnuo Keruma nakon pressice: "Njemu su dali ključ Žnjana i pustili ga unutra, baš kao meni za eGOP"
1
sat
Ivošević bocnuo Keruma nakon pressice: "Njemu su dali ključ Žnjana i pustili ga unutra, baš kao meni za eGOP"
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Kerum odveo novinare u prostorije Žnjana i pokazao namještaj od 190.000 eura: "Ovo je kupljeno u mandatu Ivice Puljka"
    Kerum odveo novinare u prostorije Žnjana i pokazao namještaj od 190.000 eura: "Ovo je kupljeno u mandatu Ivice Puljka"
    2. lipnja 2026. 09:33
  • Tuga u zaleđu Splita: Pronađeno tijelo žene nakon opsežne potrage
    Tuga u zaleđu Splita: Pronađeno tijelo žene nakon opsežne potrage
    1. lipnja 2026. 22:56
  • Uskoro kreće nova linija iz Splita: Katamaran će vozit do ovog mjesta i mijenja sve za otočane
    Uskoro kreće nova linija iz Splita: Katamaran će vozit do ovog mjesta i mijenja sve za otočane
    1. lipnja 2026. 22:10
  • Novi skandal na pomolu? Goran Ivanišević pod istragom
    Novi skandal na pomolu? Goran Ivanišević pod istragom
    2. lipnja 2026. 10:57
  • Solin će živjeti u navijačkom ritmu! Gradonačelnik objavio sjajnu vijest o radnom vremenu kafića: "Triba podržat našu reprezentaciju"
    Solin će živjeti u navijačkom ritmu! Gradonačelnik objavio sjajnu vijest o radnom vremenu kafića: "Triba podržat našu reprezentaciju"
    1. lipnja 2026. 21:44
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
Copyright © 2017-2026 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.