Udruga Feniks iz Splita, na čelu s predsjednicom Marinom Vidović, pokrenula je humanitarnu akciju pod nazivom "Sitnice dostojanstvo znače" kojom se želi pružiti podršku osobama s mentalnim poteškoćama i oboljenjima u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Cilj je akcije prikupiti sredstva kojima će se nabaviti higijenske i druge potrepštine za pacijente Klinike za psihijatriju KBC-a Split.
Predsjednica udruge otkrila nam je da ju je na ovu akciju potaknulo osobno iskustvo. Naime, već 15 godina bori se s bipolarnim poremećajem zbog kojeg je i sama bila pacijentica psihijatrijskog odjela. Sama se uvjerila da su pacijenti tog odjela često marginalizirani te ih niti obitelj ne posjećuje.
"Pacijenti prepušteni sami sebi"
"Osobe koje se nalaze na višednevnom bolničkom liječenju na psihijatrijskim odjelima osjećaju se odbačeno, socijalno su izolirani. U podrumu su bolnice, ali i u podrumu društva. Zbog velike stigme, predrasuda, straha, neznanja, ljudi nerado dolaze u posjet na psihijatrijski odjel. Često su pacijenti dovedeni prisilno ili skrivaju da su ondje liječeni jer naše društvo ne tretira ovakve bolesti kao druge, ne izražava sućut, podršku, ne prikuplja sredstva za njih. Od toga zaziru čak i obitelji koje su kolateralne žrtve bolesti kojima također treba podrška, često se ne snalaze niti znaju što poduzeti. Pacijenti su, uglavnom prepušteni sami sebi te nemaju osnovne higijenske potrepštine ni osobne predmete koje obitelj i prijatelji donose u posjetu pacijentima drugih odjela. Pošto ovdje posjeta nema, oni nemaju taj luksuz", kazala je Vidović.
Kroz ovu humanitarnu akciju koja traje do 20. travnja planira se pripremiti 540 paketa za pacijente. Predviđa se da će biti toliko pacijenata do kraja godine na odjelu psihijatrije KBC-a Split. Za to će biti potrebno prikupiti 20 tisuća eura, a svaka osoba trebala bi dobiti platnenu vrećicu punu "sitnica".
U platnenoj vrećici će biti vlažne maramice, šampon i gel za tuširanje, dezodorans, krema, četkica i pasta za zube, donje rublje, čarape, bluetooth slušalice, plastična šalica, čokolada, mini bojice i bojanka za odrasle, kao i pismo podrške s informacijama o dostupnim besplatnim uslugama u zajednici po završetku bolničkog liječenja.
"Dijelom ih posjećuje rodbina, ali to ovisi o fazi i vrsti bolesti. S vremenom se i oni umore jer nije lako živjeti s bilo kakvom bolesti u obitelji. Međutim što je obiteljska mreža sačuvanija, ishod je za pacijenta povoljniji, veće su njegove mogućnosti. Ponekad se iz različitih razloga obitelji udalje. Uz to, prisutan je trend da se obitelj kao primarno utočište raspada, tj. imamo jednogeneracijske pa čak i jednoroditeljske obitelji, a taj društveni fenomen sigurno ne pomaže ovoj skupini pacijenata", kazao je dr. Tomislav Franić, psihijatar na Klinici za psihijatriju KBC- a Split.
Akciju je podržala i naša daljinska plivačica Dina Levačić.
"Kad sam se tek pridruživala udruzi, Marina mi je spomenula ovu svoju dugogodišnju ideju. Jako mi se svidjela i drago mi je što se konačno realizirala. Uvijek rado podržim akcije, poglavito akcije ove udruge", kazala nam je Levačić.
I vi možete donirati
U akciji je veliku ulogu odigrala i Erste banka, a današnjem predstavljanju akcije nazočila je Tina Sirotić, voditeljica Službe za društveno odgovorno bankarstvo Erste banke.
Sirotić je pojasnila na koji način je banka sudjelovala u akciji. Pružili su podršku vrijednu 8.000 eura, ali u obliku mentorstva u pripremi same kampanje. Cilj je bio da Feniks usvoji znanje koje će zatim moći multiplicirati te nastaviti samostalno raditi.
Osim Erste banci, Marina Vidović se zahvalila i tvrtkama koje su već podržale akciju - Galeb Omiš, Ljekarne Splitsko-dalmatinske županije, Nadalina, Lumer, Hedona, TOZ Penkala, Silvan i Panda komunikacije.
I vi možete donirati iznos koji želite, a to možete učiniti uplatom na račun (IBAN: HR5924020061500126761) bilo kojim oblikom plaćanja - uplatnicom, bar kodom ili Keks Payom.
Sve dodatne informacije o akciji dostupne su na stranici udruge.