Prvi put nakon jeseni prošle godine, ugostitelji su otvorili svoja vrata posjetiteljima. Užurbano se radilo posljednjih mjesec i pol dana, a sada će Skaut, Zen, Mamboo, Cool, Rosa negra, Sunset, Amphora i Cocomo jedan po jedan otvarati svoja vrata posjetiteljima. Zasad rade 3 od 8 kafića.
U ponedjeljak popodne sjeli smo u jedan od otvorenih kafića. Veliku kavu i malo pivo platili smo ukupno 29 kuna. Nije strašno, iako se priča da će neki kafići s cijenom kave ići do 20 kuna.
Osam spomenutih ugostiteljkih objekata radi unutar privremenog rješenja za Žanju koje će potrajati ovo i sljedeće ljeto. To rješenje će sadržavati osam ugostiteljskih sklopova, a svaki od njih će imati dva modula 12×12 metara plus skladišni prostor i 300 do 400 metara terase. Jedan od osam objekata jedini nije bliže plaži, nego je u blizini kaskadne zgrade na Žnjanu i on će imati polje za smještaj dječjih kreativnih sadržaja.
Splićani bi potpuno renovirani Žnjanski plato trebali dočekati 2020. godine.
Ante Šunjić, direktor Spalatum DMC, kazao nam je da su od kraja lipnja svi moduli spremni za ugostitelje, a da je do njih kada će njihovi ugostiteljski objekti biti u potpunosti u funkciji.
- WC-ovi su također spremni (pripremite 5 kuna ako ćete ih koristiti), parkirna mjesta kao i skladišni lokeri – kazao nam je Šunjić.
Pitali smo ga hoće li gradske tvrtke i nakon 1. srpnja obavljati ikakve radove na Žnjanu… – Sve je gotovo, eventualno će se obaviti neka sitna ispravka i slično. Strojeva definitivno neće biti – kaže Šunjić.
Savjetnik gradonačelnika Krstulovića Opare, Krešimir Budiša, jučer se pohvalio da se na Žnjanu ponovni pije kava. Njegovu objavu pročitajte u nastavku:
"Unatoč gotovo minimalnim izgledima, nevjerici s kojom su nas gledali novinari u 3. mjesecu na brifingu da će se uspjeti cijeli Žnjan potpuno organizirati, srediti i legalno urediti kroz natječajima dobivene lokacije i objekte, 1.7. se na Žnjanu pije kavica
I to nije sve jer sada na Žnjanu ima ukupno:
- 8 kafića s ukupno gotovo 2200 sjedećih mjesta
- svi kafići imaju uređenu površinu štekata te neizlaze vann istog niti uzimaju plažu ili prirodnu hladovinu
- 2 locker modula u koje možeteostavit svojj ruksak, torbicu, mobitel ili ključeve od auta i uredno se otići kupati bez straha od krađe
- 10 wc modula s ukupno 42 kabine
- 6 zelenih otoka za poboljšanje opće vizure i smanjenje temperature i hladovinu
- odmaknut parking od plaže da vam auta ne praše po glavi, uređen i osmišljen s dva glavna ulaza i 1400 parking mjesta
- šetnice diljem cijelog platoa za bicikliste, šetače i trkače
- sve ove objekte s priključenom kanalizacijom provučenom do svih sadržaja (do sada su svi bili sa septičkim jamama odmah pokraj mora...)
Hodogrami su bili ubitačni, čestitke svima, i variocima u proizvodnji modula, i građevinarima koji su danonoćno, subotama i blagdanima sređivali cijeli plati, radnicima Parkova koji su sadili cijelo ovo zelenilo, koordinatorici Aleksandri, direktoru Spalatuma DMC Anti i naravno svima koji su doprinijeli na ikakav način da se ovakav jedan nevjerojatno kompleksan projekt izvede u ovakvim rokovima
I ponosan sam što je Grad Split postao primjer uspješne provedbe kompleksnih natječajzajedno sa svojim društvom Spalatum DMC na kojima nije popuštao nikome pa makarar i riskirao ove zacrtane rokove!
Dakle, pošteno, radišno, organizirano i rezultati će doći!
A sad guštajmo svi i nadajmo se napokon dugom toplom ljetu" - napisao je Budiša.






