Moj porezni dug od 180.000 kuna nastao je u prvim mjesecima pandemije. Zamijenio sam ga za zemljište koje posjedujem predavši Poreznoj upravi dokumente. U četvrtak sam radnicima isplatio plaće i onda šok... Plaće nisu dobili, rekao je Matko Grgurević (58), vlasnik tvrtke Hladni val iz Nove Gradiške.
Kao i brojni drugi građani, točnije njih 320.000, danas je, kako kaže, imao “crni ponedjeljak” nakon što je prestala važiti privremena obustava ovrha koje je Vlada zaustavila na šest mjeseci zbog pandemije. Matko, čija se firma bavi proizvodnjom strojeva za čišćenje suhim ledom, distribucijom pneumatskih dijelova, 3D printanjem, a među ostalim i proizvodnjom vizira protiv virusa korone, potanko je objasnio svoju situaciju za 24 sata.
- Banka je odbila isplatu plaća jer postoji porezni dug pa Porezna ne dopušta isplatu. Iz Porezne im jednostavno nisu ništa javili o našem dogovoru sa zemljištem - rekao je poduzetnik.
No to je bio tek početak komplikacije.
- Opet sam zvao Poreznu da vidim hoće li se što promijeniti ako uplatim veći dio iznosa poreznog duga. Pristali su dići zabranu isplate plaća. Namakao sam novac i uplatio 150.000 kuna u petak te s nestrpljenjem čekao ponedjeljak da vidim jesu li mi radnici dobili plaće. No iz Porezne su u petak popodne izvršili ovrhu za dodatnih 150.000 kuna! I to nisu novac digli s mojeg glavnog računa u banci, nego s računa za posebne namjene koji mi služi samo i isključivo za plaćanje kredita. Ako ne uspijem objasniti kako je došlo do ove zavrzlame, morat ću vratiti cjelokupni iznos kredita od 600.000 kuna u mjesec dana. Upravo zato i imam taj namjenski račun da mi kredit nikako ne zapne - govori vlasnik firme.
I Natalija Rodinger (37) iz Čakovca je jučer ostala doslovno bez ičega.
- U podstanarskom stanu sam s dvoje djece, zaposlena sam u tvornici i radim ‘muški’ posao u tri smjene. Kad sjedne ovrha, uzet će mi četvrtinu plaće. Nakon što platim podstanarstvo i režije, doslovno nam neće ostati ni jedna kuna.
Sve je počelo 2011., kad je Natalija uzela kredit od 9000 kuna u Međimurskoj banci. Iako je dio kredita vratila, dug se nakon nekoliko godina popeo na 17.000 kuna.
- Uzela sam taj kredit i u početku ga uredno vraćala. Nije to bio veliki iznos. Iako sam radila slabo plaćeni posao, vraćala sam rate bez problema. Ali onda sam izgubila posao zbog ekonomske krize i ostala bez prihoda - govori Natalija početak svoje mučne priče.
Uslijedila je teška odluka. Posla nije bilo, a trebalo je hraniti djecu. Odlučila je potražiti kruh vani.
- Ostavila sam djecu kod bake i djeda te otišla raditi vani kako bi ih prehranila, prvo u Austriju, pa u Njemačku. U međuvremenu je propala i Međimurska banka. U početku to nisam znala. A onda su se javili iz tvrtke za potraživanje dugova. Moj dug su prodali toj tvrtki u kojoj su mi rekli da sam odjednom dužna 17.000 kuna - tvrdi Natalija.
Više pročitajte OVDJE.