Konačno je, gotovo pet i pol godina od zločina počinjenog u mafijaškom stilu na Jadranskoj magistrali kod Omiša, pravomoćno zaključen slučaj likvidacije Karmelina Fistanića (38)!
Visoki kazneni sud je objavio na svojim stranicama odluku kojom je presuda splitskog Županijskog suda iz 2023. godine potvrđena u pravnom smislu, činjenično stanje je 'potpuno i pravilno utvrđeno'. Međutim, kazne nisu ostale iste – Stipe Ringwald (52) kao egzekutor dobio je 19 godina zatvora i tako je potvrđena i sankcija koja mu je izrečena pred splitskim sudom, dok su kazne za dvojicu 'naručitelja' značajno smanjene. Jerko Pirić je umjesto 18 godina dobio deset godina, a trećeokrivljeni Vlado Zolota (51) je umjesto 17 godina iza rešetaka osuđen na istih deset godina zatvora!
Na žalost, Jerko Pirić pravomoćnu presudu nije doživio! Preminuo je u kolovozu prošle godine, čekajući odluku Visokog kaznenog suda Hrvatske, u zatvoru u Šibeniku. Okolnosti njegove smrti ostale su ipak donekle nerazjašnjene: nakon očevida u zatvoru i ćeliji, javnost je obaviještena da smrt nije nastupila kao posljedica kaznenog djela, nije u pitanju nasilna smrt ni suicid… Obitelj i njegova odvjetnica Doris Košta inzistirali su međutim da se Pirić, zbog nervoze, liječio prejakim lijekovima, agresivnom terapijom koja mu nije bila primjerena.
Kako je sjednica Visokog kaznenog suda RH na kojoj se odlučivalo u ovom predmetu bila početkom lipnja prošle godine, tako je pravomoćna odluka donesena i za Pirića jer je njegova smrt nastupila naknadno.
U međuvremenu je i Zolota podnio zahtjev za odlazak na odsluženje zatvorske kazne, kako bi imao ipak bolje uvjete nego u pritvoru, dakle pretpostavljao je da je osuđujuća odluka splitskog suda ipak potvrđena, iako se od samog početka, kao i ostala dvojica optuženika, branio kako nema veze s ubojstvom.
Do zločina je došlo početkom studenog 2019. godine na Jadranskoj magistrali, kod skretanja za Brzet na istočnom izlazu iz Omiša Jadranskom magistralom.
Fistanić je vozio svoj Volkswagen Polo, na suvozačevom mjestu je bila njegova djevojka, zastali su na proširenju pojesti sendviče nešto ranije kupljene u centru Omiša. U tom trenutku je do parkiranog automobila stao maksi-skuter Yamaha, muškarac maskiran kacigom iz pištolja je bez riječ ispalio šest metaka u glavu i vrat Karmelina Fistanića, usmrtivši ga na mjestu.
Potom je pobjegao upravljajući skuterom manirom profesionalca po cesti još uvijek mokroj od kiše. Upravo to, uz snimke nadzornih kamera uz prometnice te ispred kuća optuženih, te DNK nalaz na samoj Yamahi (koja je pronađena koji dan kasnije) bilo je na koncu dovoljno za osuđujuću presudu.
Ringwald je bio počinitelj, egzekutor, potvrđeno je stajalište tužiteljstva ovom presudom, dok su Pirić i Zolota pružili 'logističku podršku'. Kao motiv se kroz postupak provlačio zajednički posao s kafićem Fistanića i Pirića nakon kojeg je ostao određeni dug.
No, slučaj nije bio potpuno 'čist' jer je prva presuda, identična u smislu kazne za trojicu okrivljenih, pala na Visokom kaznenom sudu pa se postupak morao ponoviti. Novo suđenje je 2023. godine završeno identičnom osuđujućom presudom koja je sada potvrđena uz dakle korekciju visine kazne te pravnu korekciju – nisu osuđeni kao supočinitelji, već kao pomagači!
'Kazna izrečena prvom optuženiku u trajanju devetnaest godina je primjerena i adekvatna. Prvostupanjski sud je pravilno utvrdio i vrednovao sve okolnosti mjerodavne za donošenje odluke o kazni (činjenicu da je ovaj optuženik otac dvoje djece, njegovu raniju višestruku osuđivanost zbog kaznenih djela s elementima nasilja, iz čega je vidljivo da dosadašnje kazne zatvora na istog nisu pozitivno utjecale da se isti suzdrži od činjenja kaznenih djela, društvenu opasnost počinjenog kaznenog djela usmjerenog na život kao najveće zaštićeno dobro te način počinjenja kaznenog djela, kao i to da je usred bijela dana na iznimno prometnoj cesti u žrtvu ispalio šest hitaca u glavu i vrat, čime je nesumnjivo demonstrirao snažnu upornost i volju da dovrši namjeravano kazneno djelo). Uslijed preinake pravne oznake kaznenog djela drugoj dvojici optuženika preinačena je prvostupanjska presuda i u pogledu kazne tim optuženicima. Uzimajući pri tome pravilno utvrđene olakotne okolnosti (neosuđivanost, obiteljske prilike i brigu za djecu) ocjena je Visokog kaznenog suda kako je kazna zatvora u trajanju po deset godina odgovarajuća njihovoj nešto manje društveno opasnoj ulozi pomagatelja.' – između ostalog stoji u obrazloženju presude Visokog kaznenog suda RH.