Splitski pustolov i fotoreporter Jurica Galić Juka obašao je selo naroda Mundari.
Evo što je o svojoj najnovijoj pustolovini napisao.
U petoj epizodi obilazim selo i stočni kamp naroda Mundari, posljednjeg koje snimam u ovoj reportaži. Budući da su nomadi, nailazimo na njihov prvi kamp oko 40 km sjeverno od glavnog grada Jube. Mundari imaju prilike živjeti moderno, ali odbijaju takav način života. Poznati su po uzgoju ankole goveda koja su karakteristična po ogromnim rogovima. U ovom kampu sam snimio svoju najpoznatiju i najnagrađivaniju fotografiju "Back to the Past (čak 24 svjetske nagrade u 2024. godini!).
Za razliku od juga države, cesta prema sjeveru je asfaltirana. No nismo se dugo radovali „normalnom putovanju“. Da bi se pronašao stočni kamp naroda Mundari, potrebno ih je tražiti uz obale Bijelog Nila, pa ubrzo opet završavamo na makadamu. Srećom, na prvi kamp nailazimo već nakon 43 kilometara vožnje. No nije ih uvijek lako pronaći. Njihov teritorij (Mayong) prostire se u radijusu od 20 do 100 km sjeverno od glavnog grada Jube, ovisno o kišnoj sezoni. Oni su mala etnička skupina koja broji između 70.000 i 100.000 ljudi, a dijeli se u više klaunova. Svakom klanu pripada nekoliko sela i jedan stočni kamp. Jedino veliko naselje Mundarija je Terekeka (74 km sjeverno od Jube). Kako god bilo, u ovom stočnom kampu su izrazito prijateljski raspoloženi, pa nam dozvoljavaju da postavimo šatore u njihovoj blizini. I to besplatno. Uskoro zaključujem da je moja visina od 197 cm ovdje tek prosjek. Naime, Mundari i susjedne Dinke se smatraju jednim od najvećih naroda u Africi, ali i na svijetu! Mala digresija; Hrvati su po nekim istraživanjima na visokom sedmom mjestu, a kada bi se uzeo u obzir samo regionalni prosjek, tada bi naši Dalmatinci bili u samom svjetskom vrhu. Za razliku od spomenutih Dinka koji su prihvatili kršćanstvo, Mundari i dalje prakticiraju animistička vjerovanja u kojoj je glavni bog Ngun. S gorostasnim Dinkama se ponekad sukobljavaju oko stoke. Zato su mnogi od njih stalno naoružani.
Rijetko koji narod na svijetu je vezan uz svoju stoku kao Mundari. Toliko su opsjednuti s njima da znaju na svoja čela urezati po dva niza od tri paralelne linije, što simbolizira rogove goveda. Oni su vlasnici desetaka tisuća (u ovom kampu oko 700!) goveda vrste ankole vatusi koja je poznata po iznimno velikim rogovima. Stoka je ovom narodu sve. Za nju su spremni i poginuti. Ona im je hrana, oblik valute i statusni simbol. Svaki dan ih čiste, zaprašuju pepelom protiv nametnika i ukrašavaju njihove rogove crvenom glinom. Čuva ih nekoliko desetaka naoružanih muškaraca. Nije ni čudo s obzirom na to da svaka vrijedi oko 500 američkih dolara. Ujutro oko 9 kreću na ispašu, a u kamp se vraćaju pred zalazak sunca. Tada Mundari pale izmet koji se tijekom dana osušio, što u kombinaciji sa svjetlom zalaska sunca i stoke koja prolazi kroz tu dimnu zavjesu stvara magičnu fotografsku kulisu. Tako je i nastala jedna od mojih najboljih fotografija.
U kampu Mundarija sam ostao tri dana i snimio brojne aktivnosti karakteristične samo za taj narod. Neke od njih su i bizarne. Poput „tuširanja“ kravljom mokraćom. No ne radi se o nedostatku tekuće vode. Obala moćne i čiste rijeke Bijelog Nila nalazi se niti 200 metara dalje od stočnog kampa. Postavlja se logično pitanje zašto oni to rade? Zbog komaraca. Malaričnih komaraca koji su najveći neprijatelj Mundarija. Navodno kravlja mokraća odvraća komarce, a premazana pepelom stvara neprobojan štit na koži. Većinu tih običaja i poslova vezanih uz stoku ponavljaju svaki dan već stoljećima. Bez ikakve promjene. Nakon odlaska stoke na ispašu, prva jutarnja obaveza je sakupljanje izmeta koje odnose na centralno mjesto da ga sunce osuši. Navečer je ta balega druga linija odbrane od komaraca. Raspoređena na stotine hrpica i zapaljena, tinja cijelu noć i gustim dimom uspješno tjera komarce. Kao i ljude od mene u avionu. Bez obzira na to što sam se nekoliko puta tuširao i oprao svu opremu. No vratimo se mi na Mundarije. U redovnu obavezu spada i mužnja krava, a posebno je zanimljivo vidjeti kada se neki žedni dječak napije mlijeka direktno iz vimena krave ili koze.