Mostarska javnost, ali i cijela regija, sinoć je ostala zatečena nakon vijesti da je jedan turist samoinicijativno skočio s poznatog Starog mosta bez prethodne prijave i obuke s Klubom skakača, koji nadzire sigurnost svih skokova.
Ispostavilo se da je riječ o švicarskom državljaninu Luki Bontu, koji je skočio pod vidnim utjecajem alkohola, bez ikakve pripreme i znanja kluba. Pritom je pao iznimno blizu čamca s turistima, što je dodatno pojačalo dramu.
Nakon skoka, došlo je do fizičkog sukoba. Kako navodi predsjednik Kluba skakača Lorens Listo u izjavi za Avaz, turisti nije fizički nasrnuo nijedan član kluba, već lokalni kupači koji su reagirali ishitreno i neprimjereno. "Ne podržavamo nasilje, ali moramo ukazati na opasnosti ovakvih neodgovornih skokova", istaknuo je Listo.
Opasna praksa sve češća
Incident je ponovno otvorio pitanje regulacije skokova sa Starog mosta, koji su postali turistička atrakcija, ali i potencijalna opasnost kad se ne provode pod nadzorom. Klub skakača redovito organizira skokove za turiste, uz obuku i osiguranje, a prema njihovim podacima, više od 4.400 osoba koje su skočile pod njihovim nadzorom prošle su bez ikakvih ozljeda.
Kaos u Mostaru. Strani turist izveo rizični skok sa Starog mosta. Ljudi ga izudarali
S druge strane, Listo podsjeća na niz tragičnih slučajeva kada su skokovi izvedeni bez dozvole i stručne pripreme. Među njima je i incident iz 2023. godine kada je kineski tiktoker skočio bez obuke, pao na leđa i, prema svemu sudeći, slomio kičmu – njegovo tijelo nikada nije pronađeno. Slična sudbina zadesila je i jednog Australca koji je ostao paraliziran te mu je kasnije organizirana humanitarna pomoć.
Video kobnog skoka Kineza možete pogledati ovdje
Poziv na odgovornost i red
Dok su lokalni mještani reagirali impulzivno, jasno je da se incident mogao izbjeći da je skok bio prijavljen i izveden uz stručni nadzor. Iako fizički nasrtaj nije rješenje i šalje lošu sliku u svijet, sve više je glasova koji traže strožu regulaciju i sankcije za one koji ignoriraju pravila.
Evo tko je tip koji je skočio sa Starog mosta u Mostaru pa dobio "degenek" od lokalaca
Stari most simbol je Mostara i Bosne i Hercegovine, a svaki incident poput ovoga ne šteti samo imidžu grada, nego i sigurnosti posjetitelja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.