Kako je od ranije poznato, u listopadu ove godine stečajna upraviteljica Natalija Mladineo predstavila je najnovije izvješće o tijeku stečajnog postupka nad tvrtkom Sportski grad TPN d.o.o., koja je u stečaju od 2014. godine. Ovo izvješće, podneseno Trgovačkom sudu u Splitu, otkriva ozbiljne financijske izazove i ponovno neuspjele pokušaje prodaje imovine, uključujući i Spaladium Arenu.

Naime, zaključno s 30. rujna 2024. godine, žiro račun stečajnog dužnika blokiran je u iznosu od 5.163.291,02 eura. Tijekom trećeg kvartala ove godine nije bilo uplata na račun, dok su stigla nova ovršna rješenja, uz obračunate kamate, naknade i troškove. Najveći vjerovnik je Grad Split, s ukupnim potraživanjima od 4.976.158,56 eura, od kojih je dosad naplaćeno samo 77.535,00 eura.
PRODAJE SE SPALADIUM ARENA Evo koja joj je početna cijena
Pokušaji prodaje Spaladium Arene
Nadalje, vrijedi napomenuti da stečajna masa obuhvaća zemljište s pravom građenja te Spaladium Arenu s pripadajućom opremom. Prva elektronička javna dražba održana je od 3. svibnja do 25. srpnja 2024. godine, s početnom cijenom od 44.887.500,00 eura, ali nije zaprimljena nijedna ponuda.
Druga dražba, snižene početne cijene na 29.925.000,00 eura, trajala je od 26. srpnja do 17. listopada 2024. godine. No ni ovaj put nije bilo interesa jer nitko nije uplatio potrebnu jamčevinu do roka 24. rujna 2024. godine.
No osim toga, spomenuta tvrtka se suočava s brojnim pravnim izazovima. Naime, podsjetimo, dana 1. kolovoza 2024., Trgovački sud u Splitu donio je rješenje kojim je odbio zahtjev Grada Splita za tražbinu od 28.610.441,75 eura, presudivši u korist stečajnog dužnika. Osim toga, i dalje su u tijeku brojni postupci pred sudom, uključujući žalbe i pokušaje proglašenja nedopuštenima ovrha vezanih uz komunalne naknade i zatezne kamate.
Što slijedi?
Na kraju nadodajmo da je u posljednjem izvješću stečajna upraviteljica Natalija Mladineo najavila zakazivanje treće elektroničke dražbe za prodaju Spaladium Arene, uz očekivanje novih odluka Visokog trgovačkog suda po podnesenim žalbama. Dok postupak prodaje i dalje stoji, ogromni dugovi i neuspjeli pokušaji naplate ostavljaju budućnost Spaladium Arene i Sportskog grada TPN d.o.o. pod velikim upitnikom. Saznali smo da će se potencijalni kupac (ako ga bude) na ovoj dražbi vjerojatno doznati tijekom prosinca ove godine. Podsjetimo, kako smo ranije pisali, sudski vještak građevinske struke i procjene nekretnina Snježana Topić Biloglav procijenila je zgradu Spaladium arene još krajem travnja ove godine.
Vrijednost Arene tada je procijenjena na 56.600.000,00+3.250.000,00 EUR odnosno ukupno 59.850.000,00 EUR. Ranije smo pisali da su prema zakonskim aktima moguće četiri elektronske dražbe uz minimalne zakonske cijene ispod kojih se nekretnina ne može prodati:
- 44.887,500,00 eura (prva dražba)
- 29.925,00 eura (druga dražba)
- 14.962.500,00 eura (treća dražba)
- 1 euro (četvrta dražba)
Dražbeni korak iznosi 2.500 eura, a zainteresirani kupci nekretninu mogu razgledati u dogovoru sa stečajnom upraviteljicom Natalijom Mladineo.





