Close Menu
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
Facebook Instagram YouTube WhatsApp
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter) RSS
  • Naslovnica
  • Dalmacija
    • Split
    • Obala
    • Zagora
    • Otoci
    • Marjan
    • Naši ljudi
    • Štorije
    • Cooltura
  • Vijesti
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Tech & Biznis
    • Vrijeme
    • Crna kronika
    • Znanost
    • Kultura
  • Sport
    • Hajduk
    • Nogomet
    • Košarka
    • Ostali sportovi
  • Relax
    • Glazba
    • Showbizz
    • Foto đir
    • Gastro
    • Zabava
    • Zdravlje
    • Fashion & lifestyle
  • Specijali
    • Vaše vijesti
    • Životinjski kutak
    • Vijađ
    • Dvi-tri riči
    • EX CATHEDRA
    • #TvojeMisto
    • Zdravlje - Priska Med
    • PEČAT OD VRIMENA
    • Na današnji dan
    • IZGUBLJENO-NAĐENO
    • Stara splitska prezimena
    • Razredi s osmijehom
    • Najbolje iz Dalmacije
    • Kako su nastali splitski kvartovi
  • Kolumne
    • ANTONIO KULAŠ
    • DANIJEL KRAJINOVIĆ
    • HRVOJE ZNAOR
    • JURICA GALIĆ JUKA
    • KATA MIJIĆ
    • MARIJA PARO
    • MATE BOŽIĆ
    • MARIO TOMASOVIĆ
    • MENTALNO ZDRAVLJE
    • MIRELLA MEIĆ
    • MIŠO ŽIVALJIĆ
    • NIKOLA BARBARIĆ
    • RADE POPADIĆ
    • TRINAESTO PRASE
    • ŽANA PAVLOVIĆ
DALMACIJA DANASDALMACIJA DANAS

Najpoznatiji hrvatski astronom i futurolog: "Pred nama je najluđe razdoblje razvoja u posljednjih 40.000 godina"

"Sudbinu smo si zacrtali 2015. godine"
D.D. / Foto: Miroslav Lelas27. lipnja 2024. 19:58
Korado Korelvić
Podijeli
Facebook Twitter Telegram WhatsApp E-mail adresa

Najpoznatiji hrvatski astronom i futurolog Korado Korlević poznat je po svojim predavanjima, posebno među mladom populacijom, te želi pojasniti kakva nas budućnost čeka s obzirom na put kojim je civilizacija odabrala ići u razvoju. Tijekom nastupa često ističe da civilizaciju očekuje kulturni kolaps te da nam opasnost od uništenja ne prijeti samo udarom asteroida iz svemira, nego da je kudikamo izglednije da ćemo sami sebe uništiti neracionalnim postupanjima. Često se dotiče i teme umjetne inteligencije.

– Umjetnu inteligenciju još nemamo. Imamo naznake što će biti, imamo filozofiju, imamo biologe i eksperte koji paničare i tvrde da smo pred nečim što se zove “major extinction event”. Umjetna je inteligencija jako vezana i uz biologiju. Mi smo isto programabilni strojevi, samo jako komplicirani, pa donedavno nismo shvatili što sve možemo – smatra astronom, javlja Poslovni Dnevnik.

Tekst se nastavlja nakon oglasa

Istaknuo je da ćemo u nadolazećim godinama “živjeti u svijetu u kojemu će svaki dan biti prvi april”, ali i kako mi nismo ti koji će istraživati svemir, već će u neku ruku umjesto nas to učiniti umjetna inteligencija, a budemo li imali sreće, povest će nas sa sobom, ali kao zapis. Odgovore na pitanje što nas očekuje u idućim godinama, objašnjava Korlević, znanost nam i dalje ne može dati, već se za njih moramo okrenuti filozofiji i umjetnosti.

– Ako pogledamo u filozofiju, dolazimo do “Kapitala” Karla Marxa, ali ne kao knjige o politici, nego to što je on shvatio da je kapital živo biće, čudovište koje se hrani sirovinama, ljudima, i cilj mu je samo rasti. Tom kapitalu koji samo raste u jednom trenutku dali smo osobine osobe: on može nasljeđivati stvari, biti vlasnik nečega. Umjetna inteligencija ono je što ni Karl Marx nije mogao smisliti – da će taj kapital dobiti mozak. Ta mreža će shvatiti da ima kompletno bogatstvo svijeta na raspolaganju, da ima osam milijardi ljudi i da može razmišljati, što je sljedeći korak koji bi umjetna inteligencija mogla napraviti, da traži bitak. Pretpostavljamo da ga neće naći na Zemlji, već će napraviti svoj put do centra Mliječne staze – opisao je.

Korlević smatra kako to moramo prihvatiti kao činjenice jer napredak umjetne inteligencije više ne možemo zaustaviti. Sudbinu smo si zacrtali 2015. godine, kada smo pustili prve algoritme da pišu sami sebe, i oni od tada razvijaju samosvijest. Najavio je kako se očekuje da bismo do kraja ove godine mogli ostvariti generalnu umjetnu inteligenciju – nešto što ne možemo razlikovati od čovjeka, ali još nije samosvijest.

– Umjetnici su stvarajući filmove i serije pokušali razmisliti kako bi taj trenutak kada umjetna inteligencija postane samosvjesna izgledao za ljude i hoće li nama manipulirati. Sigurno hoće. Hoće li nas reprogramirati ako ne budemo dovoljno kvalitetni? Hoće i to. Hoćemo li biti u situaciji da se dogodi “major extinction event”? Sigurno, jer mi smo to pokrenuli. U idućih 10-ak godina vjerojatno ćemo pobiti 90 posto životinjskog i biljnog svijeta, dovest ćemo se na granicu opstanka, ostat će nas oko dvije milijarde. Nešto će reprogramirati umjetna inteligencija, nešto mi sami. Ta poboljšanja koja se nude u vremenu koje dolazi takva su da ih nema smisla odbiti – ocijenio je Korlević.

– Je li umjetna inteligencija negativac ili pozitivac? Ni jedno ni drugo, to je nešto krajnje racionalno. Hoće li to biti bolje od političara koje imamo? Sigurno, mi smo toliko otišli u dekadenciju da očekujem da će jedna stranka na sljedećim izborima staviti konja na listu. Kao ZRC i mi imamo konja u parlamentu. Što god dođe nakon toga, bit će bolje – oštro je komentirao.

Korlević je objasnio da umjetnu inteligenciju vidi kao svojevrsni deus ex machina koji je u drevno doba donosio spasonosno rješenje u grčkim i rimskim tragedijama.

– Jesmo li pripremili djecu za svijet koji nam dolazi? Nismo pripremili ni društvo ni djecu. Kako očekivati tu umjetnu inteligenciju koja je razvila samosvijest? Ja bih koristio prošlost, iskustva. I Grci i Rimljani, kada su imali kazališnu predstavu, neku tragediju u kojoj su se negativci izvukli, onda bi se na pozornicu spuštao deus ex machina koji bi riješio problem. Nama će se spustiti deus ex machina i srediti situaciju jer mi za to jednostavno nismo sposobni. Svaki izborni ciklus biramo još veće kicoše, više nesposobne, glanca se bahatost i oholost, svih sedam smrtnih grijeha postali su vrline. Deus ex machina i umjetna inteligencija izgleda da će biti isto – dodao je.

– Gdje su tu pojedinci, naša djeca, unuci i nećaci? Možemo birati, mi smo protiv, ili za, ili smo suradnici. Netko tko će prihvatiti i koristiti dobre strane umjetne inteligencije i kada ona bude krenula prema zvijezdama, na neki način zaslužiti da idemo na put s njom. Recimo da je to pozitivan dio u cijeloj priči. Hoće li sljedećih sedam ili desetak godina razvoja biti čudno? Bit će to najluđe godine u posljednjih 40.000 godina. Nakon što smo pojeli neandertalce, bili smo sami, a sada ćemo ponovno imati konkurenciju. Imat ćemo sugrađane koji će se mijenjati, neki će postati simbiota sa strojevima, netko će se mijenjati biološki, netko tko će biti protiv… dolazi ludo vrijeme – najavio je Korado Korlević.

– Moja priča i moj pogled na umjetnu inteligenciju nije ono što se čita uokolo. Moj je pogled da mi zapravo cijelo vrijeme težimo da se deus ex machina spusti i riješi problem, ali nismo razmišljali da Marxov kapital dobiva mozak i da će postati živo, nematerijalno biće. Neće biti samo pravna osoba, bit će jedno od najmoćnijih bića koja možemo zamisliti. Recimo da je tu negdje kraj moje priče. Svatko od nas ode i mora tražiti odgovor na pitanje: “Gdje sam ja u tome?”

Morate razmišljati što ćete u idućih 10 godina napraviti da taj svijet koji dolazi bude vaš svijet. Najlakše je reći: “Ja sam protiv”, uvijek je bilo onih koji su pokušali razbiti stroj, ali mi smo pustili duhove iz boce. Zovu se evolucijski algoritmi i to se ne da zaustaviti bez potpune blokade ekonomskog sustava zemaljske kugle. Nikakvo blokiranje umjetne inteligencije ne da se napraviti, ona dolazi, pitanje je samo kako smo mi postavili sebe u odnosu na nju – zaključuje Korado Korlević, javlja Poslovni Dnevnik.

Moja reakcija na članak je...
Ljubav
3
Haha
0
Nice
0
What?
9
Laž
1
Sad
2
Mad
1
Facebook Twitter Whatsapp Telegram
NAJNOVIJE VIJESTI
VIDEO Božićna rasprodaja na Zvončacu: Iznesite sav namještaj hotelske sobe za 200 eura
13
min
VIDEO Božićna rasprodaja na Zvončacu: Iznesite sav namještaj hotelske sobe za 200 eura
Višemilijunska investicija u infrastrukturu: Završeni radovi na Poljudu
23
min
Višemilijunska investicija u infrastrukturu: Završeni radovi na Poljudu
Riješen misterij ubojstva: Uhitili mladića, Mihaela L. upucao je pištoljem
33
min
Riješen misterij ubojstva: Uhitili mladića, Mihaela L. upucao je pištoljem
Od 2026. besplatni bankarski paketi za građane, evo što uključuju
50
min
Od 2026. besplatni bankarski paketi za građane, evo što uključuju
TEŠKA OZLJEDA Dječaku u ruci eksplodirala petarda, amputirana mu dva prsta
1
sat
TEŠKA OZLJEDA Dječaku u ruci eksplodirala petarda, amputirana mu dva prsta
NAJČITANIJE VIJESTI
  • Tragedija na Kupresu: Iznenada preminuo bivši načelnik Perica Romić (41), iza njega ostalo petero djece
    Tragedija na Kupresu: Iznenada preminuo bivši načelnik Perica Romić (41), iza njega ostalo petero djece
    19. prosinca 2025. 17:12
  • Stipe u 3 ujutro “posudio” biciklu i cijeli Omiš nasmijao do suza!
    Stipe u 3 ujutro “posudio” biciklu i cijeli Omiš nasmijao do suza!
    19. prosinca 2025. 13:14
  • Hajduk skinut s trona: Njemački klub srušio rekord s Poljuda
    Hajduk skinut s trona: Njemački klub srušio rekord s Poljuda
    19. prosinca 2025. 22:07
  • Splićane uznemirio dim i vatrogasna vozila, saznali smo što se dogodilo
    Splićane uznemirio dim i vatrogasna vozila, saznali smo što se dogodilo
    19. prosinca 2025. 16:18
  • Legendarni fast food se zatvara nakon 38 godina
    Legendarni fast food se zatvara nakon 38 godina
    19. prosinca 2025. 21:56
DD Marketing 300x250
DALMACIJA DANAS
Facebook Instagram YouTube WhatsApp X (Twitter)
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • Prodaja i marketing
  • Impressum
  • Kontakt stranica
  • Cjenik
Copyright © 2017-2025 Dalmacija danas. Sva prava pridržana.

Upišite što tražite i kliknite na tipku Enter za početak pretrage. Kliknite tipku Esc za prekid.