Danas je 34. dan ruske invazije na Ukrajinu. Sirene za zračni napad oglasile su se širom Ukrajine u utorak prije zore. Više od mjesec dana od početka rata, najvećeg napada na europsku državu od Drugog svjetskog rata, više od 3,8 milijuna ljudi pobjeglo je u inozemstvo, tisuće su ubijene i ozlijeđene, a rusko gospodarstvo pogođeno je sankcijama.
U opkoljenom južnom lučkom gradu Mariupolju ubijeno je gotovo 5000 ljudi, uključujući oko 210 djece, prema podacima gradonačelnika. Zarobljeno je oko 160.000 ljudi.
Mnogo je nagađanja o tome što Rusija želi od mirovnih pregovora koji traju u u Istanbulu. Prema pisanju Financial Timesa, Rusija je odustala od zahtjeva da je Ukrajina "denacificirana" i spremna je dopustiti da se pridruži Europskoj uniji sve dok nije vojno usklađena, piše Večernji list.
List citira četiri izvora koji kažu da bi mogući dogovor uključivao odustajanje Ukrajine od nastojanja za članstvo u NATO-u u zamjenu za sigurnosna jamstva, javlja BBC.
“Continuing war will not benefit anyone. Restoring peace will benefit your countries and all the others. You, as delegations, bear historical responsibility for the decisions made today,” 🇹🇷 President @RTErdogan at the opening of the Istanbul round of negotiations between 🇺🇦 & 🇷🇺 pic.twitter.com/xvMnQFZw9B
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) March 29, 2022
Savjetnik predsjednika Zelenskog Mihajlo Podoljak prenio je izjavu turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana na početku pregovora između Ukrajine i Rusije. - Nastavak rata nikome neće koristiti. Obnavljanje mira koristit će vašim zemljama i svima ostalima. Vi, kao izaslanstva, snosite povijesnu odgovornost za odluke donesene danas - rekao je Erdogan.
Podoljak je objavio i fotografiju pregovarača Davida Arakhamia i Vladimira Medinskog.
Round of heads of delegations. David Arakhamia and Vladimir Medinsky. On the fundamental provisions of the negotiation process. Delegations are working in parallel on the entire spectrum of contentious issues. pic.twitter.com/JsSZv7X9ZA
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) March 29, 2022
Ruski oligarh Roman Abramovič pojavio se na mirovnim pregovorima u Istanbulu.



